Aklımızı Çelen Setler

23 Aralık 2019:

ABD kökenli Criterion ikinci bölge DVD ve Blu’lar yayınlamaya başladığından beri oldukça güzel setler Avrupalı izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. 17 Şubat 2020’de çıkacak olan “The Essential Jacques Demy” koleksiyonu da oldukça umut vaat ediyor, hem Criterion’un restorasyon üzerinden ulaştığı neredeyse kusursuz görüntü kalitesi, hem de tek sette 6 Demy filmine ulaşabilmemiz açısından. Zira Demy’ye adanmış güzel bir set yok piyasada. Setteki filmler şöyle:

  • La baie des anges (1963)
  • Peau d’âne (1970)
  • Les Demoiselles de Rochefort (1967)
  • Lola (1961)
  • Les parapluies de Cherburg (1964)
  • Une chambre en ville (1982)

Setin fiyatı biraz (!) yüksek, Criterion’a özgü bir durum, kargo ve gümrük vergisi dâhil yaklaşık olarak 800 TL’ye dayanıyor.

9 Eylül 2019:

Sinemayı derinden etkileyen, filmlerinin film okullarında okutulduğu, sitemizin de bir anlamda isim babası olan Alfred Hitchcock üzerine yazılan kitaplar, filmlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan DVD setleri, yönetmene atfedilen festivaller, tüm bunların takibini yapmak artık neredeyse imkansız. Herşeye rağmen Universal Pictures UK tarafından, “all regions” olarak 14 Ekim 2019’da çıkarılacak olan bu set ilgimizi çekti.

5 Mayıs 2019:

İngiliz Yeni Dalga Korku Sinemasının temsilcilerinden Norman J. Warren’a ithaf edilen bu 5 filmlik set dikkatimizi çekmeyi başardı. Bloody Terror: The Shocking Cinema of Norman J Warren, 1976-1987 gibi uzun bir başlıkla 22 Temmuz’da sınırlı sayıda piyasaya sürülecek olan bu seti takibe aldık.

25 Nisan 2019:

Luca Guadagnino’nun SUSPIRIA’sı! Home video ayağında özellikle İngiltere bazında oldukça ilginç bir duruma imza atan bu anında kült statüsüne yerleşen film, Almanya’da çeşit çeşit versiyonlarıyla piyasada. Almancamız olmadığı ve bu tür setlerde ingilizce altyazı seçeneğinin her içerikte bulunması mucize olduğu için elimiz henüz bu setlere gitmiyor ama içinde posterler, 4K UHD Blu-ray’ler derken toplam 10 disklik bir set bile piyasada.

Herneyse bizim aklımız çelen daha insani çerçevede, 13 Haziran’da piyasaya çıkacak olan steelbook. Kapağı basit ama çarpıcı, hatta filmle oldukça özdeş bir tasarım. İçerik açısından da ayrıca ilgimizi çekti. Yönetmenle 74 dakikalık sohbet, Soundtrack CD’ler vs. vs. Ah, “İngiltere ilginçliğini” de açıklayalım tabii: Filmin DVD’si ABD, Fransa, İtalya, Polonya ve Almanya‘da çıktı, ne var ki gerçekten ilginç bir şekilde, İngiltere’de bu filmin ne DVD’si ne de Blu-ray’i var, hatta filmin prodüksiyon yetkililerinin resmi Twitter hesapları üzerinden yaptıkları açıklamaya göre, yakın gelecekte böyle bir plan da yok. Yukarıdaki linklere tıklarsanız Polonya versiyonu için Amazon UK bağlantısına ulaşacaksınız, çünkü Amazon çareyi İngiltere sitelerinde Polonya versiyonunu satmakta bulmuş gibi görünüyor, bu versiyonda da ingilizce altyazı yok. Ne diyelim, yine de takipteyiz.

20 Nisan 2019:

1934 yılında, henüz 29 yaşındayken verem nedeniyle hayata gözlerini yuman efsanevi Fransız yönetmen Jean Vigo’ya saygı duruşu niteliğindeki bu set, nerdeyse “sinemanın doğuşundan beri” (mottoları bu şekilde) üretmeye devam eden Gaumont şirketi tarafından geçtiğimiz yılın sonlarında yayın-landı. Fiyatı kargo dahil 425 TL ve içinde birçok ek özelliğin yanısıra bir de 100 sayfalık Fransızca bir kitap bulunmakta. Filmlerdeki tek altyazı İngilizce. — Biraz daha ayrıntılı tanıtım.

08.04.2019:

Vampir filmleri alanında “pek göz önünde olmayan” yönetmenler dendiğinde aklımıza Fransa ayağında Jean Rollin, İspanya ayağında ise José Larraz geliyor. Arrow Video’nun bu seti fiyatı açısından (53 pound) pek aklımızı çelmese de (Amazon.co.uk’den gümrük vergisi dahil ayağınıza kadar gelmesi 465 TL) yine de burada bahsetmeye değer gördük. Sette yönetmenin sadece 3 filmi bulunuyor, ekstralar Arrow Video’dan beklenen seviyede olsa da eskiden böyle bir seti 27-28 pound’dan satışa sunduğu dönemleri de özlemiyor değiliz.

02.04.2019:

Nev-i şahsına münhasır sinema ve sanat üstadı Alejandro Jodorowsky’nin Santa Sangre‘si amazon.de tarafından harika bir edisyonla 25 Nisan’da yayınlanacak. Fiyat da yaklaşık olarak 190 TL olunca aklımız çelindi. O zaman neden almıyoruz? Çünkü kargo + gümrük vergisiyle beraber toplam tutar 300 TL’ye yaklaşıyor. Yine de aklımızda bulunsun.