En son ne izledik?

MIRAI

En son bir ton önyargıyla, bu “çocuk filmini” izlemeye başladık. Ne var ki The Girl Who Leapt Through Time’ın yönetmeni Mamoru Hosoda, yine muhteşem, dokunaklı ve içinizi ısıtan bir anime yazıp yönetmiş. İzlerken aklımıza Spirited Away’in atmosferi, Howl’s Moving Castle’ın başınabuyruk prensi geldi. Şiddetle tavsiye ediyoruz. (16.05.2019)

Eternal Sunshine of The Spotless Mind

Gönlü sinema ile müzik arasında gidip gelen çok yönlü yönetmen Michel Gondry’nin 2004’te çektiği klasik yapıtına tekrar bakalım dedik. Charlie Kaufman ile birlikte senaryoya ortak olan Gondry, usta işi bir hikâye anlatımı ve ders niteliğindeki montaj / devamlılık dengesi sayesinde, harika bir yapım çıkartıyor ortaya. Dediğimiz gibi metin ve replikler kusursuz, bunun yanı sıra filmin sonunda mesaj verilmesini seviyorsanız, insan ilişkileri üzerine kesinlikle altın değerinde bir gözlemle, bir tavsiyeyle de bitiyor bu modern klasik. Oyunculuklar da cabası: Başroldeki Jim Carrey ve Kate Winslet’a Mark Ruffalo, Yüzüklerin Efendisi’nin ardından soluğu sette almış bir Elijah Wood ve iki Spider-Man filmi arasında yapıma dahil olan Kirsten Dunst eşlik ediyor. İzlemediyseniz şiddetle tavsiye ediyoruz! (02.05.2019)

L’heure de la sortie

Acaba Dead Poets Society (1989) ile Village of the Damned (1960) karışımı bir film mi izliyorum dedirten, Fight Club‘ın (1999) kült sahnelerinden bir tanesine şapka çıkartan, hem sıradışı müzikleri, hem atmosfer yaratmadaki başarısı, hem de oyunculukları ile dikkatimizi çeken film, yönetmen Sébastien Marnier’yi yakın takibe almamıza sebep oldu. Ayrıca “serbestçe uyarlandığı” aynı adlı Christophe Dufossé romanını da okuma listemize aldık. (10.04.2019)

At Eternity’s Gate

Van Gogh’un hayatını anlatmaya girişen birçok öncülünden sanatçının iç dünyasını ve hayata bakışını merkeze almasıyla ayrılıyor diye düşündük, Julian Schnabel imzalı bu filmin bizde bıraktığı yerçekimsiz ortamı çok sevdik. (31.03.2019)