Şu sıralar ne dinliyoruz?

FORD v FERRARI – Le Mans ’66

Original Soundtrack

Soundtrack ile Score arasındaki farkla başlayalım kısa değerlendirmemize, her film için olmasa da bazı filmler iki ayrı film müziğine sahip olur, aslında olması gereken de budur. İlki (Soundtrack) filmde kullanılan ve farklı sanatçılara ait olan parçalardan oluşan bir toplama albüm, ikincisi ise (Score) tek sanatçıya ait olan ve özellikle o film için bestelenmiş parçalardan oluşan albüm.

Original Score

Le Mans ’66 filmi ülkemizde pek ilgi görmedi, neyse ki bir filmin sanatsal başarısı bu kıstasla ölçülmüyor. Filmin müzikleri ise kesinlikle muhteşem, bu köşeye aldığımıza göre zaten söylememize gerek yok; önce filmi, ardından da filmin müziklerinin bulunduğu bu iki albümü şiddetle tavsiye ediyoruz.

THE JOKER: Original Soundtrack

Elbette Joker’in film müziğini borçlu olduğumuz Hildur Gudnadóttir’den başkasını dinlemiyoruz şu sıralar. Öte yandan karanlık yönünüz olması gereken derinliklerde değil de kolay ulaşılır bir yerdeyse Joker OST’yi arka arkaya çok fazla dinlememenizi de naçizane öneririz. Bizi en çok etkileyen ve ne olduğumuzu anlamadan avucunun içine alan parça Bathroom Dance. Ama genel olarak bu niteleme farklı seviyelerde tüm albüm için de yapılabilir pekâlâ. Tamamen Gudnadóttir’in zihninden ve parmaklarından çıkan bu albümü ve tabii ki İzlandalı bestecinin diğer albümlerini de şiddetle öneririz.

FEVER RAY: Keep the Streets Empty for Me

Netflix dizisi DARK’ın ikinci sezonuna maruz kaldıktan sonra yine bu sezonun 4. bölümünden bir parçaya kulağımız takıldı: Fever Ray’den Keep The Streets Empty For Me. Parçayı dinlerken vokalist tanıdık gelirse bu çok doğal çünkü birçok farklı grupta çalışmış olan 1975 doğumlu Karin Elisabeth Dreijer’den bahsediyoruz.

Bir de kendisini meşhur Röyksopp parçası “What Else Is There?”den de hatırlayabilirsiniz, Röyksopp albümüne ve parçanın klibine konuk sanatçı olarak katkıda bulunmuştu. Diğer grupları da Honey Is Cool ve kardeşiyle birlikte kurdukları The Knife. Fever Ray bir grup değil bu arada, Dreijer’in kullandığı takma isim.

THUNDER – Ry X

Saklamaya gerek yok, heyecanla DARK izliyoruz! Henüz ilk 3 bölümü bitirdik ama hızlı gitmemeye de çalışıyoruz tabii. Dizideki müzik tercihleri ikinci sezonda da çok başarılı, bölüm sonu müziklerinden Thunder parçası da dikkatimizi çekti. Soft ama hayli etkileyici parça, Avustralyalı sanatçı Ry Cuming’e ait. Daha çok Ry X adıyla tanınıyor. Geçtiğimiz Şubat ayında yeni albüm çıkaran müzisyeni kendi web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

BIG LITTLE LIES Season 2 / Phoebe Killdeer & The Short Straws

Big Little Lies’ın 2. Sezonunun ilk bölümünü izledikten sonra kapanış jeneriğinde çalan Phoebe Killdeer’ın The Fade Out Line şarkısına takılıp kalmamak çok zor. Biz de hemen sizlerle paylaşmak istedik. Ancak dizideki tüm şarkıların ince elenip sık dokunarak (Call Me By Your Name’den alınan parça hariç) seçildiğini ve dizinin muhtelif yerlerine serpilerek müziksever izleyiciyi gafil avladığını da ekleyelim. Şarkının ilginç klibi için buyrun.

GUARDIANS OF THE GALAXY AWESOME MIX VOL. 2

Süper kahraman filmlerini, Guardians of The Galaxy filmini, Marvel çizgi romanlarını, hatta sinemayı bile sevmeniz gerekmiyor bu muhteşem soundtrack’in keyfine varmak için. Müzik dinlemeyi sevmeniz yeterli. Örnek olarak da şu linke bir göz atarsanız neden son zamanlarda bu albümdeki parçaları sıklıkla dinlediğimiz konusunda bize hak verirsiniz diye umuyoruz.

SUSPIRIA (2018)

Artık biraz “eskise” de bu albümü dinlemekten kendimizi alamıyoruz! Luca Guadagnino’nun, Dario Argento imzalı korku klasiği Suspiria’yı (1977) yeniden yorumlaması Argento hayranlarını ikiye bölmüştü. Tabii Argento, Guadagnino’yu bir kenara çekip filmini çok beğendiğini söyleyince, bu tartışmalar da biraz yumuşadı. Guadagnino’nun ikinci başarısı ise, neredeyse 2 yıl boyunca Radiohead’den Thom Yorke’un kapısını aşındırarak, en sonunda sanatçıyı hayatının ilk film müziğini bestelemesi konusunda ikna etmesi. Ortaya da kesinlikle inanılmaz bir albüm çıkmış! Şiddetle tavsiye edilir.

Hereditary (2018)

2018’in öne çıkan korku filmlerinden Hereditary, son derece yaratıcı ve yer yer filmden bağımsız dinlenebilecek bir müziğe sahip. Besteci Colin Stetson. 44 yaşındaki sanatçı, Arcade Fire ve Bon Iver gibi indie rock gruplarının müdavimlerinden. Bu atmosferik tenebrae’yi de şiddetle tavsiye ediyoruz.