SERVANT (Sezon 4, Bölüm 1: PIGEON) Hiçbirşey Travmatik Bir Sanrı Kadar Acıtmaz

Çözülmemiş olanın ağırlığı Servant’ın final sezonunun ilk bölümüne kokusunu iyice sindirmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Evin anlamının yitirildiği ancak gerçeklik ile bağlantı kurulabildiği tek merkez olma durumu, onun köprü olarak kullanılmasında öncü rol üstleniyor. Zararsız bir ifade olarak ele alınabilecek olan insanın kendi silueti ise farkındalık yaratabilen tek uyanış hali oluyor. 13 Ocak 2023 Cuma günü Apple TV+ platformunda yayımlanan ilk bölüme adını veren Pigeon (güvercin / kumru) ise alışılmadık bir güç sembolü olarak Alfred Hitchcock’un The Birds (1963) filmine göndermede bulunuyor. Serinin son sezonunu temsil eden afişi ise gerilim ile fantezi arasında fazlasıyla gidip gelen işaretler veriyor. Rönesans tablolarının özelliklerini taşıyan afiş, Turner ailesinin evinin düşüşünü resmediyor bir anlamda. Bu düşüş ise yeniden doğma halini ilgi odağı haline getiriyor. Leanne Grayson’ın (Nell Tiger Free) doğuşu ve onun Turner ailesine nüfuz edişi, müjde temalı bir sunak misali evin içinde dinamik bir yapı inşa ediyor. Leanne’ın varlığı yavaş yavaş endişe merkezi haline gelmiş olsa da hâlâ anlatıdaki mutlak gücünü koruyan bir konumda. Afişin kullanımı serinin motifine sadık kalırken anlatının kompozisyonunun gerçekliğine de katkıda bulunuyor. Leanne’ın etrafını saran sessiz kalabalık ise afişte mitolojik anlamda trajik olanı besliyor.

Nell Tiger Free

Zararsız Görünen Bu İfade “Sensin”

İlk sezondan beri başka birinin tanımsız, unutulmuş acısı üzerinden ilerleyen Servant, en çok “zararsız” gözükene doğru sırtını dayadı. Tüm anlatı boyunca zararsız olanın zararlı yanını saklamak için direndi. Bu durum karakterler arasında değiştirilebilir bir aktarım ağı yaratarak Leanne’in serideki asıl konumuna dair asla net bir cevap taşımadı. Dördüncü (ve son) sezonun 25 dakikalık bu ilk bölümü, Dylan Holmes Williams tarafından yönetilmiş. Daha önce serinin üçüncü sezonunda Ring ve Donut bölümlerini yönetmiş olan Williams’ın dördüncü sezonda yönetmiş olduğu bir bölüm daha yer alıyor. İçerinin güvenilir olarak algılandığı yanılgısını son derece keskin çizgilerle gösteren yönetmen, dışarının tekinsizliğinde neredeyse sıfır diyalogla karakterleri çok küçük bir mekânda dans ettirdi. Bu da Servant’ın son sezonunun başlangıç noktası olarak güçlü bir pozisyona sahip olmasını sağladı. Rupert Smissen’in de görsel senaryo taslağı (storyboard) ile kapalı alan korkusu (klostrofobi) tamamen farklı bir anlam kazandı. Güvenli olan ile güvenilir olmayan arasındaki çizgiyi derinlemesine çizen sezonun bu bölümü oyun kartlarını şimdilik kapalı ve oldukça muzip bir şekilde dağıtıyor. Henry Chaisson tarafından yazılan bölümün içeriği gizem kokuyor. Chaisson’ı Antlers (2021) filminden hatırlayanların Servant’ın yeni sezonunun ilk bölümündeki izolasyon hissinin hangi raddeye tırmandığını fark etmesi muhtemel. Bölümün sinematografi (DOP) koltuğunda ise M. Night Shyamalan’ın gelecek projesi olan Knock at the Cabin (2023) filminde de yer alan Lowell A. Meyer bulunmakta. Fazlasıyla psikolojik bir başlangıca sahip olan ilk bölüm, Nell Tiger Free (Leanne Grayson) öncülüğünde heyecan seviyesini tavana çıkarıyor.

Sessizliğe Çarparak Onun Mükemmelliğini Boz

Sezonun jeneriği daimî olarak zemini, evin çatısını döven yağmur taneleri ile açılıyor. Bu durum oluklara doğru akışın tam tersine, dövülen zeminde açılan boşluklarda belli bir yansıma yaratıyor. Bu yansıma ise Leanne’in yoluna doğru giderken, kameranın gözünü kötücül olan ile de bir anlaşmaya itiyor. Bölüme adını veren ve evcilleştirilebilen bir hayvan olan güvercin (Pigeon), kabul görmüşlüğün arayışında olan uyumu, merhameti, bağışlanmayı ve özgürlüğü temsil eder. Leanne’ın tam olarak bölüm adını temsilen anlatıda kullanılıp kullanılmadığı gizemini baştan sona korusa da özgürlüğün kendi anlamının yazıldığını söyleyebiliriz. Twin Peaks (1990–2017) benzeri kâbus ile rüya arasına sıkışmış görüntüler yeni sezonun görsel paletini renklendiren önemli bir unsur. Ayrıca bölüm boyunca iç mekânın yıkılışına tanıklık edip tamamen dış mekânın iç tasarımına maruz kalıyoruz. Çatlakların ise evin içinden dışarıya taşması ancak kendi sınırlarını hiçbir zaman zorlamaması tam anlamıyla Turner’ların yaşadığı mahalleyi tek mekân haline getiriyor. Öte yandan dışarıyla, diğer mekânlarla bağlantı sadece telefon aracılığıyla gerçekleşen görüntülü görüşmelerle mümkün olabiliyor. Bu da akıllara Charlie Kaufman’ın Synecdoche, New York (2008) filmini akıllara getiriyor.

İyi Pişirilen Ruhun Tadı Yanık Ateşte Başka Olur

Josephine Teyze’nin anlık olarak Leanne’ın sıkışıp kaldığı arabanın içinde gözüküp, “diğerleri gibi yanacaksın” deyişi üzerine Leanne’in arabanın içinde belli belirsiz buharların arasındaki canlı bedeninin acı çekişi sözlerin görsel temaya yerleştirilmesinde dikkat çekici bir rol oynuyor. Arabanın içinde Maroon 5’dan Memories (Anılar / Hatıralar) şarkısının çalınması ise Leanne’in sahip olduklarına ve geride bırakıp kaybettiklerine bir işaret şeklinde dikkatimizi çekiyor. Bu da sonsuza kadar inanılan şeyin tüm sezon boyunca aynı kalıp kalmayacağına dair şüpheler uyandırıyor. Jericho herkes için bağlayıcı bir araç olarak ağırlığını korurken, bir Aralık ayı gibi zamanının da sonuna işaret ediyor.

Nell Tiger Free

Yer Kaplamamaya Çalışsak da Hepimiz Aranızdayız

Mekânda yer kaplamamaya çalışmak fiziki olarak güçlü bir ağırlığı olan eylemin bütüncül dışavurumudur. Yeni sezonun ilk bölümü boyunca mekânlardan taşan doyumsuz “yer kaplama” arzusu, mekânın kendisini dışlayarak mekânı kendisi haline getiriyor. Görme konusu ise bölüm boyunca dikkat çeken başka nokta çünkü ancak belli bir topluluğun parçası olan kişiler birbirlerini görebilmekte. Leanne’ın bilindik topluluktan çıktığı düşünülürse görme eylemi tüm Turner mahallesinde bir başka boyutta dans etmeyi koşul olarak belirliyor. Uzun Adam’ın (Brian K. LandisTall Man) belirmesi ise bölümün en sembolik göndermelerini taşıyan bir dokunuş ile kendini gösteriyor. Araba camına çizilen üçgen görseli birçok anlamı beraberinde getirirken sembolü Leanne çerçevesinde değerlendirecek olursak “Birlik”ten ayrılmayı işaret ettiği açık bir gönderme olarak havada asılı kalıyor.

Soldan sağa simyacılıktaki Ateş, Arsenik ve Su sembolleri (kaynak). Su sembolünün hava anlamını da içerdiği düşünülürse Ateş içine çizilmiş Su / Hava sembolünün, yüzeysel yapıda arabada Leanne’in başına gelecekleri de (egzoz ve tepe havalandırması) özetlediği söylenebilir.

Gücü ve “Birlik”in içindekilerle bağlantı kurma pozisyonunu kaybeden Leanne için bu noktada bir dönüşüm resmi olarak ilk meyvesini veriyor. Öte yandan Uzun Adam, Arsenik sembolüne benzer bir işareti araba camına çizmesiyle hem Leanne’ın kutsallığını sonlandırıyor. “Dönüşüm” zehrinin Uzun Adam ile Leanne arasında geçen rahatsız edici ve dolambaçlı oyunu kutsal birliğin bozulduğuna dair göndermede bulunuyor. Üçleme kalkanı olarak bilinen Scutum Fidei, bir Hristiyan sembolü olarak öne çıksa da sembolün simya gibi alanlarda çeşitli biçimlerde varlığın sonsuz birlikteliğine işaret ettiği de aşikâr. Uzun Adam’ın düz üçgen içine ters üçgeni bir kenarı açık bir şekilde çizmesi, bu birlikteliğin yıkımını resmediyor.

Lauren Ambrose

Dudağına Fısıldadığım Zehrin Solgun Tadı

Egzoz aracılığıyla Leanne’ın içinde bulunduğu aracı zehirli gazla dolduran dışarıdakilerin neredeyse benzer zehir bulutlarının arasında süzüldüklerini düşününce Leanne’in adımını her attığı yerin silikleşmeye başladığı ve izleyiciyi neredeyse bir düşün içine doğru sürüklediği fark edilebilir. Bu da yine dışarı ile içerinin arasında herhangi bir çizginin çizilmediğine dair bir gönderme olarak görülebilir. Diğer sezonlar boyunca belli nesnelerin anlatıdaki gerilimin dozunu beslediği barizken bu sezon, en azından başlangıçta, tamamen canlı bedenlerin yarattığı gerilim üzerine kurulu olarak hafızamızda yerini alıyor.

Mücadele sonrası arındırıcı roldeki yağmurun da müdahalesiyle göksel olana, diğer bir deyişle Leanne’in tanrısal bir onama, bir rıza almasına gönderme yapılıyor.

Bölüm boyunca yinelenen motifler ise gerilime hız katarak durağanlığı bozuyor. Leanne’in Topluluk’a göre kutsallığını kaybedişi, evin içinde yarıkların açılması bir nevi her şeyin çürümeye başladığına işaret ederken dağılmışlığın yıpratıcı doğası gerilimin yanında bölüme düzenli bir aksiyon da kazandırıyor. Bölüm Leanne merkezinde dönse de ona eşlik eden Julian Pearce (Rupert Grint), Sean Turner (Toby Kebbell) ve Dorothy Turner (Lauren Ambrose) bölümün her zamanki gibi önemli anlatı grubunu oluşturuyor. Bölüm sokağa açılan yarıklarla zifiri karanlığı midesine atmaya çalıştığı an’a iniş yaparken bir sonraki bölümün adının Itch olması ise bizi çürüyüşün bir başka modellemesine doğru hayali bir anlatıya davet ediyor.

Burcu Meltem Tohum

SERVANT tüm sezonlar, tüm bölümler (eleştiri yazıları)

Bir Cevap Yazın