Hakkımızda

Dial M for Movie, 2019’un Mart ayında Burcu Meltem Tohum ve H. Necmi Öztürk tarafından tamamen bağımsız bir girişim olarak, salt sinema sevgisiyle kuruldu. Arkasında herhangi bir kurum veya kuruluş bulunmamaktadır. İlk başlarda “sinema üzerine yazıyor, çalışıyor ve üretiyoruz, bunları bir internet sitesi altında toplayıp insanlarla paylaşalım” fikriyle, amatörce yola çıkılmış olsa da, kısa sürede boynuz kulağı geçti ve okurlarımızın ilgisi sayesinde Dial M for Movie, son derece ciddi bir oluşuma dönüştüğünü biz kurucularına hatırlatmaya başladı. Ardından yabancı yönetmenlerle röportajlar, yurtdışı festival akreditasyonları birbirini izlemeye devam etti.

Sitemiz elbette ücretsizdir ve hiçbir zaman da reklam almamıştır, dolayısıyla kurucular Dial M for Movie üzerinden herhangi bir maddi kazanç elde etmemektedir, öte yandan yazarlarımıza yazdıkları yazı başına mutlaka düzenli olarak ödeme yapılmakta, katıldıkları festivaller ile ilgili de her türlü maddi destek sağlanmaktadır. Dial M for Movie’de her zaman arkadaşça bir ortam bulunsa da, kurucular olarak emeğin değerinin de bilincindeyiz ve mutlaka karşılığının verilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu giriş yazısı kaleme alındığında (Ekim 2022) sitemizdeki yayın sayısı 584 olarak görünüyor, bu sayının binlere ulaşması temennisiyle tüm okurlarımıza tekrar teşekkürler!

Burcu Meltem Tohum

Kurucu ve yazar

Burcu M. Tohum sadece bir sinema tutkunu değil aynı zamanda çeşitli mecralarda yayınlanmış çok sayıda eleştiri yazısı bulunan ve yazmaya hiç ara vermeden devam eden bir sinema ve yazı emektarı. İlk çalışma deneyimi de yine sinema ve televizyon alanındaydı, şimdilerde önemli festivalleri takibe alan ve enerjisinin büyük bölümünü sinemaya ayıran Tohum, aynı zamanda Klasik Filoloji mezunu bir yüksek filolog.

iletişim: burcu@dialmformovie.net

H. Necmi Öztürk

Kurucu, editör ve yazar

İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyesi H. Necmi Öztürk profesyonel olarak sinema alanında çalışmasa da sinemaya ve görsel sanatlara olan tutkusunu her zaman çalışma alanına dahil etmeye gayret gösteren, doktora tezini de yine edebiyat / sinema eksenindeki bir konuyla 2013’de, görsel göstergebilim alanında tamamlamış bir akademisyen. Son zamanlarda hem profesyonel çalışma alanı olan Fransız Dili ve Edebiyatı hem de sinema konularında üretim yapmaya devam ediyor. Akademik çalışma alanları: Görsel göstergebilim, 19. yy. Fransız Edebiyatı, Ortaçağ Fransız Edebiyatı ve Tarihi.

iletişim: necmi@dialmformovie.net

Berfin Tutucu

Yazar

Berfin Tutucu yazma sanatının açılan bir üçüncü göz olduğunu anladığından beri ara vermeden yazmaya ve üretmeye başlamıştır. Sinemanın ise üçüncü gözün önüne yerleştirilen renkli cam filmli bir kameranın kadrajına giren yansımalar olduğunu fark ettiğinden beri de hayatına sinefil olarak devam etmektedir. Tüm bunların yanı sıra Tutucu, İstanbul Üniversitesi’nde Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümünde öğrenim görmekte.

iletişim: berfin@dialmformovie.net

Ece Mercan Yüksel

Yazar

Ece Mercan Yüksel Boğaziçi Üniversitesi mezunu olup, kendi asıl bölümüyle birlikte yan dal yapmış, böylelikle Film Çalışmaları Sertifikası’nı almaya hak kazanmış bir film tutkunu. Küçüklüğünden  beri özel bir ilgisinin bulunduğu sinemayı, gördüğü öğrenimin de ışığıyla hayatında bambaşka bir yere taşıyan Yüksel, sinemayla ilgili  öğrenim yolculuğunun bir sonunun olmadığını çok iyi biliyor ve ömür  boyu bu yolda öğrenci olmaya hazır. Film izlemeye yalnızca bir keyif  olarak değil, aksine her dakikasına fazlasıyla dikkat edilmesi gereken  ciddi bir iş gözüyle bakıyor. Şimdilerdeyse asıl alanı olan İşletme  üzerine Koç Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yapmakta.

iletişim: ecemercan@dialmformovie.net

Eda Bebek

Yazar

Hikayeler çoğu zaman gerçek hayattan daha cazip gelir insana. İzninizle üçüncü tekil şahısla bahsetmem icap eden Eda, bu sebeptendir ki hikayelerde yaşamanın yollarını arıyor. Filmleri bu yüzden sevdiğini söylüyor; izleyiciye yeni pencereler açtığı, filmi yapanlaraysa başka hayatları özgün bir şekilde anlatma fırsatı verdiği için. Kendi hikayesinde lise için Bursa’dan İstanbul’a gelmesi ve sonrasında Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyoloji bölümünü bitirmesi önemli yer tutuyor elbet, fakat ona göre asıl mesele ne yaptığı değil hangi hikayeleri yazmak istediği. Aklında hep hikayeler dönüyor, bunları hayata geçirmek için senaryolar yazıyor, arkadaşlarıyla kısa filmler çekiyor. Bu süreçte bol bol film izlemeye ve bu filmleri iyi analiz etmeye gayret ediyor. 

Adnan Şahin

Yazar

Uzun yıllar gerçek tutkusunu arayan Adnan, dermanını sinemada bulan bir meraklı. Yaratıcı hikâyelerin her derde deva olabileceğinin farkına varıyor ve İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü okumaya başlıyor. Bu süreçte kitaplar kadar sinemanın da ona yaşattığı karmaşık duyguları bastıramıyor ve sinema tutkusunun onu ele geçirmesine izin veriyor. Hala devam ettiği eğitiminin yanı sıra şu ana kadar çeşitli mecralarda içerikler yazıyor ve kendini en özgür hissettiği kalemine ve kâğıdına sığınarak senaryolar kaleme alıyor. Bu sinema tutkusunu ömre sığmayacak bir yolculuk olarak tanımlarken, bu yolda sürekli olarak keşfetmeye ve dinmek bilmez merakına derman aramaya devam ediyor. 

Mert Tutucu

Yazar

1994 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2020 yılında Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. 2020’de başladığı Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans programını “Geleneğin Hayaletimsiliği Bağlamında İkinci Yeni Şiiri ve Turgut Uyar’ın Divan’ı” başlıklı teziyle tamamladı. 2022 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Doktora Programı’na kabul edildi. Aynı zamanda “ikinci üniversite programı” kapsamında İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğrenim görmektedir. 2015 yılında beşincisi düzenlenen Turgut Uyar Şiir Ödülleri’nde Ömrüm Bir Karadutun Kar Görme Heyecanıyla Geçti başlıklı dosyasıyla birincilik ödülünü kazandı. Aynı yıl ilk şiir kitabı Ömrüm Bir Karadutun Kar Görme Heyecanıyla Geçti BenceKitap Yayınları tarafından yayımlandı. 2021 yılında Uluslararası PEN Yazarlar Derneği tarafından desteklenen İlkyaz platformunda “Yok Olmanın Dayanılmaz Naifliği” başlıklı şiirine yer verildi ve şiiri Irmak Ertaş tarafından “The Unbearable Naiveness of Being Absent” başlığıyla İngilizceye çevrildi. Sözcükler, Hece, Ecinniler, Cité de Péra, Akatalpa dergilerinde şiirlerine; BirGün Pazar, BirGün Kitap, Birikim ve Ayrıntı Dergi’de yazılarına yer verildi.

Ömer Faruk Orhan

Yazar

Sinema ile ufak yaşlarda tanışan Orhan çevresinde onu edebiyata yönlendirenler sayesinde yazmaya başlamıştır. Kendisini ifade edebilmek için sanata yoğun ilgi besleyip dijital oyunların interaktif birer kültürel medya aracı olabileceğini savunur.


2020’den bu yana farklı projeler ve ekipler içerisinde level designer olarak görev alan Orhan şu sıralar dijital oyun sektöründe çalışmalarına devam ederken Başkent Üniversitesi’nin Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde eğitim görmektedir.

Baran Barış

Yazar

İzmir’de doğdu. 2012’de Dokuz Eylül Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğinde birinci lisansını, 2016’da Anadolu Üniversitesi, Sosyoloji Bölümünde ikinci lisansını tamamladı. 2013’te Celal Bayar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında başladığı yüksek lisans programından Ayla Kutlu’nun Eserlerine Feminist Eleştirel Bir Yaklaşım başlıklı teziyle 2016’da mezun oldu. 2014’te Ege Üniversitesi, Kadın Çalışmaları Anabilim Dalında ikinci yüksek lisans eğitimine başladı ve Leylâ Erbil ve Pınar Kür’ün Eserlerinde Ataerkinin İfşası: Feminist Psikanalitik Bir Okuma başlıklı yüksek lisans teziyle 2017’de mezun oldu. Doktora eğitimine devam etmektedir. 2022’de Sekans Sinema Kültürü Dergisi’nin düzenlediği 11. Film Eleştirisi ve Film Çözümlemesi Yarışmasında “Gökalp Gönen’in Lâl Filminin Psikanalitik ve Göstergebilimsel Çözümlemesi” başlıklı makalesiyle birinci oldu. Edebiyat, sinema, göstergebilim, dil ve toplumsal cinsiyet çalışmaları, araştırmacının çalışma alanları arasındadır. Araştırmacının akademik çalışmalarıyla beraber edebiyat ve sinema üzerine yazıları çeşitli dergi ve internet sitelerinde yayımlanmaya, editörlüğünü üstlendiği dosyalar, Roman Kahramanları ve Lacivert Öykü ve Şiir Dergisi gibi edebiyat dergilerinde yer almaya devam etmektedir.


Çalışmalarınızı göndermek veya Dial M for Movie‘nin bir parçası olmak isterseniz: