Hakkımızda

Burcu Meltem Tohum

Kurucu ve yazar

Burcu M. Tohum sadece bir sinema tutkunu değil aynı zamanda çeşitli mecralarda yayınlanmış çok sayıda eleştiri yazısı bulunan ve yazmaya hiç ara vermeden devam eden bir sinema ve yazı emektarı. İlk çalışma deneyimi de yine sinema ve televizyon alanındaydı, şimdilerde önemli festivalleri takibe alan ve enerjisinin büyük bölümünü sinemaya ayıran Tohum, aynı zamanda Klasik Filoloji mezunu bir yüksek filolog.

iletişim: burcu@dialmformovie.net

H. Necmi Öztürk

Kurucu, editör ve yazar

İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyesi H. Necmi Öztürk profesyonel olarak sinema alanında çalışmasa da sinemaya ve görsel sanatlara olan tutkusunu her zaman çalışma alanına dahil etmeye gayret gösteren, doktora tezini de yine edebiyat / sinema eksenindeki bir konuyla 2013’de, görsel göstergebilim alanında tamamlamış bir akademisyen. Son zamanlarda hem profesyonel çalışma alanı olan Fransız Dili ve Edebiyatı hem de sinema konularında üretim yapmaya devam ediyor. Akademik çalışma alanları: Görsel göstergebilim, 19. yy. Fransız Edebiyatı, Ortaçağ Fransız Edebiyatı ve Tarihi.

iletişim: necmi@dialmformovie.net

Berfin Tutucu

Yazar

Berfin Tutucu yazma sanatının açılan bir üçüncü göz olduğunu anladığından beri ara vermeden yazmaya ve üretmeye başlamıştır. Sinemanın ise üçüncü gözün önüne yerleştirilen renkli cam filmli bir kameranın kadrajına giren yansımalar olduğunu fark ettiğinden beri de hayatına sinefil olarak devam etmektedir. Tüm bunların yanı sıra Tutucu, İstanbul Üniversitesi’nde Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümünde öğrenim görmekte.

iletişim: berfin@dialmformovie.net

Ece Mercan Yüksel

Yazar

Ece Mercan Yüksel Boğaziçi Üniversitesi mezunu olup, kendi asıl bölümüyle birlikte yan dal yapmış, böylelikle Film Çalışmaları Sertifikası’nı almaya hak kazanmış bir film tutkunu. Küçüklüğünden  beri özel bir ilgisinin bulunduğu sinemayı, gördüğü öğrenimin de ışığıyla hayatında bambaşka bir yere taşıyan Yüksel, sinemayla ilgili  öğrenim yolculuğunun bir sonunun olmadığını çok iyi biliyor ve ömür  boyu bu yolda öğrenci olmaya hazır. Film izlemeye yalnızca bir keyif  olarak değil, aksine her dakikasına fazlasıyla dikkat edilmesi gereken  ciddi bir iş gözüyle bakıyor. Şimdilerdeyse asıl alanı olan İşletme  üzerine Koç Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yapmakta.

iletişim: ecemercan@dialmformovie.net

Adnan Şahin

Yazar

Uzun yıllar gerçek tutkusunu arayan Adnan, dermanını sinemada bulan bir meraklı. Yaratıcı hikâyelerin her derde deva olabileceğinin farkına varıyor ve İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü okumaya başlıyor. Bu süreçte kitaplar kadar sinemanın da ona yaşattığı karmaşık duyguları bastıramıyor ve sinema tutkusunun onu ele geçirmesine izin veriyor. Hala devam ettiği eğitiminin yanı sıra şu ana kadar çeşitli mecralarda içerikler yazıyor ve kendini en özgür hissettiği kalemine ve kâğıdına sığınarak senaryolar kaleme alıyor. Bu sinema tutkusunu ömre sığmayacak bir yolculuk olarak tanımlarken, bu yolda sürekli olarak keşfetmeye ve dinmek bilmez merakına derman aramaya devam ediyor. 

Eda Bebek

Yazar

Hikayeler çoğu zaman gerçek hayattan daha cazip gelir insana. İzninizle üçüncü tekil şahısla bahsetmem icap eden Eda, bu sebeptendir ki hikayelerde yaşamanın yollarını arıyor. Filmleri bu yüzden sevdiğini söylüyor; izleyiciye yeni pencereler açtığı, filmi yapanlaraysa başka hayatları özgün bir şekilde anlatma fırsatı verdiği için. Kendi hikayesinde lise için Bursa’dan İstanbul’a gelmesi ve sonrasında Boğaziçi Üniversitesi’nde sosyoloji bölümünü bitirmesi önemli yer tutuyor elbet, fakat ona göre asıl mesele ne yaptığı değil hangi hikayeleri yazmak istediği. Aklında hep hikayeler dönüyor, bunları hayata geçirmek için senaryolar yazıyor, arkadaşlarıyla kısa filmler çekiyor. Bu süreçte bol bol film izlemeye ve bu filmleri iyi analiz etmeye gayret ediyor. 

Mert Tutucu

Yazar

1994 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans öğrenimini 2020 yılında Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. 2020’de başladığı Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans programını “Geleneğin Hayaletimsiliği Bağlamında İkinci Yeni Şiiri ve Turgut Uyar’ın Divan’ı” başlıklı teziyle tamamladı. 2022 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Doktora Programı’na kabul edildi. Aynı zamanda “ikinci üniversite programı” kapsamında İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğrenim görmektedir. 2015 yılında beşincisi düzenlenen Turgut Uyar Şiir Ödülleri’nde Ömrüm Bir Karadutun Kar Görme Heyecanıyla Geçti başlıklı dosyasıyla birincilik ödülünü kazandı. Aynı yıl ilk şiir kitabı Ömrüm Bir Karadutun Kar Görme Heyecanıyla Geçti BenceKitap Yayınları tarafından yayımlandı. 2021 yılında Uluslararası PEN Yazarlar Derneği tarafından desteklenen İlkyaz platformunda “Yok Olmanın Dayanılmaz Naifliği” başlıklı şiirine yer verildi ve şiiri Irmak Ertaş tarafından “The Unbearable Naiveness of Being Absent” başlığıyla İngilizceye çevrildi. Sözcükler, Hece, Ecinniler, Cité de Péra, Akatalpa dergilerinde şiirlerine; BirGün Pazar, BirGün Kitap, Birikim ve Ayrıntı Dergi’de yazılarına yer verildi.


Çalışmalarınızı göndermek veya Dial M for Movie‘nin bir parçası olmak isterseniz: