Miscellaneous

Latince “miscellus” (karışık) ve “miscere” (karıştırmak) sözcüklerinden gelen bu İngilizce ifade, erken Latince döneminde “birçok farklı özelliğe sahip kişi” anlamında da kullanılıyormuş. Biz de o nedenle bu sekmeyi “ortaya karışık” veya “diğer” gibi pek yaratıcı bulmadığımız karşılıklar yerine bu uzun sözcükle adlandırmayı tercih ettik. Bu sekme altında şu kategoriler bulunmakta:

Genel Sinemasal Yazılar

Bu kategoride sadece bir film üzerine değil, bir yönetmenin külliyatına veya birkaç yapıtına birden odaklanmış inceleme yazılarını, ya da sinemayla ilgili belli bir konuyu tartışan yazıları bulabilirsiniz. Önemli bir bölüm çünkü sitemizin INDEX’ine eklemediğimiz yazıların hepsi burada.

Uzakdoğu Sineması

Bu başlık altında ana akımın dışında kalan ve belki özellikle de bu nedenle dikkatimizi fazlasıyla çeken çok değerli yönetmenlerin sayfalarına ve bireysel olarak filmleri hakkında kaleme aldığımız eleştiri yazılarına ulaşabilirsiniz.

Dizi İncelemeleri

Bu sayfada, bizde yazma isteği uyandıran dizilerle ilgili çalışmalarımızı bulabilirsiniz. Çoğunlukla dizilerin tamamı için yazıyor olsak da, The Third Day veya Servant gibi dizilerin her bölümü için ayrı ayrı yazılar kaleme aldığımız da olur.

Kıs[s]adan His[se/teri]ler

Bu sayfada yazarımız Mert Tutucu‘nun kaleme aldığı kısa film incelemelerini bulabilirsiniz. “Kıs[s]adan His[se/teri]ler” başlığı kendi tercihi elbette ancak buradan Tutucu‘nun, yazılarıyla “Kıssadan Hisse” vermek gibi buyurgan, didaktik bir niyeti olmadığını hemen söyleyelim. Tutucu daha çok filmlerin onda uyandırdığı [hisleri], Eco‘nun “yorum / aşırı yorum” ekseninde ise entelektüel ve kültürel açıdan son derece yüklü film okumalarını, nam-ı diğer [histerilerini] dile getirmektedir. Sinema sevgisine sosyoloji, antropoloji, tarih, estetik, sanat tarihi ve felsefe gibi birçok alanı konuk eden yazılar sizleri bekliyor, keyifli okumalar!

Vampir Filmleri: Nosferatu 100 Yaşında!

Belki de binlerce yıl yaşamış olan Nosferatu‘nun “gerçek” yaşını bilmesek de, usta yönetmen Friedrich Wilhelm Murnau‘nun ilk kez 1922’de gösterime giren Nosferatu‘su, 100 yaşında! Bu sayfayı 2022’nin Ocak ayında oluşturduğumuz ve Murnau sinemasını çok sevdiğimiz için böyle bir başlık açtık, ancak aşağıda da göreceğiniz gibi, burası sitemizin vampir konulu film ve dizileri hakkında yazdığımız incelemelerin toplanacağı küflü bir sayfa. Keyifli okumalar!

FILM NOIR

Bu sayfada hem “Kara Film” / NOIR alt türüne dahil edilen filmler, hem de neo-noir olarak adlandırılan, tarih olarak günümüze çok daha yakın dönemlerde çekilmiş olan kara filmler üzerine yazdığımız eleştiri yazılarına ulaşabilirsiniz. Toplamda yirminin üzerinde yazı sizleri bekliyor.

Melodram Klasikleri

Yazarımız Ece Mercan Yüksel‘in, Sinema Tarihi’nin tozlu raflarından seçtiği melodram türündeki filmlerin incelemelerini bulabileceğiniz köşesi. Filmlerin değil sadece rafların tozlu olduğunu da hatırlatalım: Klasik bir film, doğası gereği her zaman günceldir.

Anime

Burada Anime / Japon Animasyon sanatıyla ilgili eleştiri yazılarına ve incelemelere, ayrıca anime ve manga ile ilgili farklı konularda kaleme alınan tanıtma yazılarına ulaşabilirsiniz.