VALAK / THE NUN – Prime 1 Studio

Evet “Koleksiyoner” köşemizi uğursuz bir şekilde (!) açmak istemezdik ama tam da bu başlığa karar verdiğimiz sırada Prime 1 şirketinin Tokyo’daki Wonder Festival’da bu 500 limitli heykeli görücüye çıkarttığını öğrenince, açılışı Rahibe Valak ile yapmak şart oldu. 

Prime 1 Studio, 2012 yılında Tokyo’da kurulmuş bir Japon figür / heykel firması ve son zamanlarda, özellikle de anime kategorisinde (bkz. Berserk) inanılmaz işler çıkartıyorlar. Anime dendiğinde Kotobukiya, Figma, AmiAmi (Berserk dendiğinde de “1” limitli figürleriyle Art of War firması) ve Good Smile Company gibi markalar ön plana çıkıyor ama Prime 1 Studio o kadar büyük ölçekli ve ayrıntılı (ve doğal olarak yüksek fiyatlı) heykeller yapıyor ki, birçok koleksiyoncunun rüyalarını, daha doğrusu kabuslarını süslüyor.

Büyük ölçek demişken, Corin Hardy’nin yönettiği The Nun filminde Bonnie Aarons tarafından canlandırılan rahibe karakterinin, yani bir anlamda baş karakter Valak’ın birebir kopyası diyebileceğimiz bu heykel de ½ ölçekli, kaidesiyle beraber yaklaşık 114 cm

Piyasaya çıkış tarihini söyleyeceğim ama Prime 1 Studio’nun heykelleri genelde ön sipariş aşamasında tükendiği için bu tarih çok da anlamlı olmayacaktır: Ağustos 2020. Boyutu dışında 22 kiloluk ağırlığıyla da bulunduğu odaya korku salması neredeyse kesin olan eserin sitede belirtilen satış fiyatı 1.900$ yani 10.550 TL, kargo ve gümrük vergisini de dahil edersek fiyat tahmini olarak 15.000 TL’ye yaklaşacaktır. 

Gümrük ve kargoyla uğraşmak yerine yaklaşık olarak aynı tutarı ödeyerek bu heykeli Türkiye’den almak isterim diyorsanız başvurabileceğiniz firmalar:

Prime 1 Studio’nun ABD’li SideShow Collectibles ile de anlaşması bulunuyor, dolayısıyla Valak’ın dağıtımını SideShow yaparsa, yukarıda saydığım firmalara ulaşma ihtimali de var demektir. 

Heykelle ilgili ne söylenebilir, benzerliği ve yüz ifadesi çok çok iyi görünüyor, değişebilen ekstra bir kafa eklemiş olmaları da harika, yine de bağıran yüz ifadesine uzun uzun bakılmaması tavsiyemiz. YouTube üzerinde yapılan 1-2 tanıtımda da dendiği gibi, Valak’ı evine veya ofisine, daha da kötüsü uyuduğu odaya kim koymak ister bilemiyoruz ama ilk bakışta Prime 1 Studio o kadar güzel bir replika ortaya koymuş ki, duymayan kalmasın dedik.

H. Necmi Öztürk

Bir Cevap Yazın