Jean Vigo DVD Seti: Ustaya Saygı

İki DVD ve iki Blu-ray’den oluşan bu 4 disklik set daha çok Fransızca bilenlere hitap etse de, en azından filmlerde İngilizce altyazı da bulunmakta. Fransızca neden gerekli derseniz, Blu-ray (veya DVD) setiyle birlikte gelen 100 sayfalık bilgi küpü kitapçık, Fransızca. Ayrıca birçok ekstra özellikte de altyazı desteği yok. Fransa’nın sinema devi, 124 yaşındaki Gaumont şirketi, harika bir “prestij” setiyle karşımızda. Fiyat zaten yüksek (64 Euro) ama mottolarında dedikleri gibi “sinema ile yaşıt” bir şirketin de arada bir çıkarttığı özel setleri fiyatlarına göre değerlendirmemeli sanki. 

Setin konusu elbette 1934’te, henüz 29 yaşındayken verem nedeniyle hayata gözlerini yuman efsanevi yönetmen Jean Vigo. Kısacık hayatında çektiği bir avuç filmin tamamı bu sette ve bu filmlerin büyük bölümü de sinema dünyasını derinden etkileyen görsel başyapıtlar. Özellikle L’Atalante, adını sinema tarihine altın harflerle yazdırmış bir klasik, bir başvuru kaynağı.

L’Atalante’dan bir sahne.

Setteki filmler:

– A propos de Nice (1930)
– La natation par Jean Taris (1931)
– Zéro de conduite (1933)
– L’Atalante (1934)

Sette ayrıca toplam 7,5 saatlik ekstra özellik (kayıp filmler, belgeseller, röportajlar, vs.) olduğunu da ekleyelim.

Bitirmeden önce mutlaka bahsetmemiz gereken bir film var aslında, o da Jean Vigo’nun hayatını son derece etkili bir şekilde beyaz perdeye taşıyan yönetmen Julien Temple’a ait: Vigo: Passion for Life. İzlediğimiz en etkileyici / trajik / dramatik ölüm sahnelerinden birini barındırdığını da kişisel bir not olarak ekleyelim.

İlgilenenlere duyurulur.

Jean Vigo DVD Seti: Ustaya Saygı” için 6 yorum

 1. great publish, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector do not realize this.
  You should continue your writing. I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 2. great issues altogether, you just won a new reader.
  What might you recommend about your publish that you just made a few days in the past?
  Any positive?

  1. Thanks a lot and welcome! If you’re referring to my post about the movie November, everything I can say is positive, yes. Sorry if you’ve meant another article.

 3. I am really enjoying the theme/design of your website. Do you
  ever run into any web browser compatibility issues?
  A few of my blog readers have complained about my website not
  working correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any advice to help fix this problem?

  1. Hi, thank you. What you mentioned is actually a fear of mine because sometimes when I open my site with Chrome, I see some differences. But until now, I didn’t receive any major complaints from our followers. Unfortunately I can’t give you any advice but saying to contact WordPress maybe? I think Worpress updated itself a month or so ago, and since then, I’m not happy with the appearance of what I write under the photos I share. The size of the fonts was tiny and cool before the update, but now the fonts under the photos are the same size as the general writing of the post, which means they are huge! I was thinking to ask that to WordPress myself. Anyway, I talked too much. Thanks and cheers.

Bir Cevap Yazın