ALMIRA TURSYN: Ben Tomiris’i oynamadım, onun hayatını kadrajda yaşadım

Bu yılki L’Etrange Festival, açılışını Kazakistan yapımı Tomiris filmi ile yapmıştı. Tomiris hem Paris’te Avrupa Prömiyerini yapıyor, hem de festivalin Uluslararası Yarışma bölümünde yarışıyordu. 13 Eylül’de sonlanan L’Etrange Festival’de önemli yönetmen Akan Satayev’in Tomiris’i “Canal+ Yeni Tür Büyük Ödülü”nü alarak açıkçası beni çok sevindirdi.

Herodot yazıtlarına göre İsa’dan önce 5. yüzyılda yaşamış bir Türk kadın lider hikayesi Tomiris. Büyük Pers istilasına karşı müthiş savaş becerisi ve liderliği ile Orta Asya’daki göçmen kavimleri bir araya toplamış ve onlara tarihi bir zafer yaşatmış efsane bir kadının epik anlatısı. Bugünden binlerce yıl önce kadınların toplumumuzda en az erkekler kadar söz hakkı olduğunu, devletler yönettiğini hatırlatan önemli bir film.

Filmdeki savaş ve dövüş sahnelerindeki ustalık ise gerçekten görülmeye değer. L’Etrange Festival’in organizatörleri Tomiris filmini tanıtırken “Türkiye’de gösterime girdiğini ancak henüz Avrupa’da dağıtıma girmediğini” aktardı. Dolayısı ile belki de içinizden bazıları bu filmi benden önce izlemiş olabilir.

Açıkçası ben filmi izler izlemez Orta Asyalı gazeteci arkadaşlarımla konuşmaya başladım. Derken birisi Tomiris’i canlandıran Almira Tursyn’i tanıdığını söyledi. Ben de gazetecilik refleksi ile hemen röportaj yapıp yapamayacağımızı sordum. Kazakistanlı gazeteci Nazgül Kenzhetay’ın yardımı ile Tursyn’e ulaştım. Almira Tursyn teklifimi geri çevirmeyerek Dial M for Movie’ye konuşmayı kabul etti. Kenzhetay’ın katkısı olmasaydı bu röportajın gerçekleşemeyeceğini belirterek sizleri Tomiris filminde müthiş bir iş çıkaran Almira Tursyn’in sorularıma verdiği yanıtlarla baş başa bırakıyorum.

Filmde Tomiris olarak harika bir performansın var. Dövüş sahnelerinde harika koreografiler gerçekleştiriyorsun. Filmde ata biniyorsun. Kendini Tomiris rolüne nasıl hazırladın? Hazırlıklar ne kadar zaman aldı?

Yaklaşık 3-4 ay bir dublör grubu olan Nomad Stunts‘ın eğitim kampında yaşadık ve sıkı eğitim aldık. Sabah 8’den akşam geç saatlere kadar her gün genel beden eğitimi, dövüş sanatları, eskrim, güreş, binicilik vb. eğitimlerle tam da bir ordudaymış gibi eğitildik.  Eğitim süresinin sonunda tatsız bir olay yaşadım. Bacağımı kırdım. Çekimlerden önce hızlıca iyileşmem ve savaş formuna dönmem gerekiyordu. Bu arada, alçıda yürürken, o dönemle ilgili, Tomiris hakkında tarihi materyaller okudum, büyük, savaşçı kadınlarla ilgili filmleri seyrettim – savaşçılar, hükümdarlar, kahramanımın imajını ve karakterini düşündüm ve kendimi ona göre besledim.

Tomiris olmanın en zor yanı ne idi ?

Yoğun hisleri aynı anda derinden yaşamak: korku – aynı zamanda korkusuzluk, güçlü ruh – aynı zamanda sevdiklerinin kaybından yaşanan acı, erkeklik ve kadınlık, öfke ve sabır… Karakterin çok yönlülüğünü ve bilgeliğini, gerçekten onun çerçevesinden aktarmak istedim.

Filmde Tomiris bir karakter olarak farklı etaplardan geçiyor: İntikam arayan Tomiris, anne olan Tomiris ve lider Tomiris. Karakterinin geçirdiği bu aşamalar arasındaki farkı nasıl değerlendiriyorsun ?

Biliyorsunuz, profesyonel oyuncu olmadığım için, role girmenin ne olduğunu bilmiyorum. Benim sadece bir metodum vardı. O da, gerçekten her durumu yaşamaktı. Onun hayatının her anını, her basamağını, içtenlikle, tüm kalbim ve ruhumla yaşamaktı. Ben Tomiris’i oynamadım, ben onun hayatını kadrajda yaşadım. 

Milattan önce 5. yüzyılda yaşamış bir kadını canlandırdın. Özgür bir kadındı. Savaşçı ve liderdi. Bugün baktığında kadınların toplumdaki yerinin yüzlerce yıl önce Tomiris’in sahip olduğu yerden daha ileride olduğunu söyleyebilir misin?

Şaşırtıcı ama doğru: o zamanda ve şu anda da bir kadın, hakları için, onuru için ve karşı taraftan saygı görebilmek için mücadele etmek zorunda. Sadece mücadele yöntemleri değişti.

Aksiyon sahnelerinde çok iyiydin Hollywood’dan ya da kendi ülken dışında başka ülkelerden teklif aldın mı?

Şimdilik, hayır…

Türk filmlerini ya da dizilerini izliyor musun? Eğer bir fırsat olsa Türkiye’den bir projede oynamak ister miydin?

Tabii ki Muhteşem Yüzyıl. Gerçekten çok beğendim – görüntü, oyunculuk, kostümler, sahne dekoru…Ayrıca, diğer Türk dizilerini, ailem ve arkadaşlarım izlediği için çok duyuyorum. Evet, Türkiye’den projeler üzerinde çalışmak benim için çok ilginç olurdu.

Beraat Gökkuş

Beraat Gökkuş Twitter

Beraat Gökkuş Instagram

ALMIRA TURSYN: Ben Tomiris’i oynamadım, onun hayatını kadrajda yaşadım” için 3 yorum

  1. Filmi izlemek istiyorum ama bir çok sitede aramama rağmen bulamadım. Hangi sitede varsa link atabilir misiniz lütfen

    1. Filmi Dial M for Movie adına Beraat Gökkuş Paris’teki Etrange Festival’de izlemiş ve Almira Tursyn ile orada röportaj yapmıştı, filmin yayınlandığı bir streaming platformu var mı biz de bilmiyoruz ne yazık ki. Selamlar.

Bir Cevap Yazın