FELLINI 100 Yaşında! İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, Fellini Sinemasını Bir Dizi Etkinlikle Kutluyor

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde, Federico Fellini’nin doğumunun 100. yılı anısına bir mini film festivali, bir de Fellini’nin Sekiz Buçuk filminde set fotoğrafçısı olarak çalışmış olan Paul Ronald‘ın kamera arkası fotoğraflarından oluşan bir sergi düzenliyor. Etkinlikler ücretsiz ve herkese açık. Yedi gün sürecek Film Festivali için önceden rezervasyon yapmak şart. Çevrimiçi olarak yapılmayacak olan her iki etkinlikte de Covid-19 önlemleri sıkı tutulacak. Fellini filmlerini Beyoğlu Cine Majestik‘te, Fotoğraf Sergisini de Taksim Sanat Galerisi’nde deneyimleyebilirsiniz. Aşağıda İtalyan Kültür Merkezi‘nin internet sitesinde paylaştığı bilgileri sizlere olduğu gibi aktarıyoruz, güncel bilgi akışı için buraya tıklayabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler!

Federico Fellini ile 7 Gün

2020’de tüm dünya, ünlü İtalyan yönetmen Federico Fellini’ye doğumunun yüzüncü yılını özel etkinliklerle kutluyor.

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ, Federico Fellini’nin doğumunun yüzüncü yıldönümü kutlamalarına “Federico Fellini ile 7 Gün” programıyla katılıyor. Tüm hafta boyunca Fellini’nin unutulmaz 6 filmi orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak sunulacak.

  • 28 Eylül 2020 – 8 ½ (1963)
  • 29 Eylül 2020 – Tatlı Hayat (1960)
  • 30 Eylül 2020 – Palyaçolar (1970)
  • 01 Ekim 2020 – Aylaklar (1953)
  • 02 Ekim 2020 – Ruhların Jülyeti (1965)
  • 03 Ekim 2020 – Kadınlar kenti (1980)
  • 04 Ekim 2020 – 8 ½ (1963)

Filmler Beyoğlu Majestik Sineması 4 numaralı salonda gösterilecek. Tüm filmler saat 19:00’de başlayacak. 28 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan film gösterimlerinde Covid-19 kurallarına uygun bir şekilde yerleşim düzeni sağlanacak. Tüm gösterimler ücretsiz olarak izleyicilerle buluşacak.

Rezervasyon zorunludur.

Kaydolmak için segreteria.iicistanbul@esteri.it adresine mail atarak kişi sayısını belirtmeniz gerekecektir. Onaylanması durumunda size onay mesajı gönderilecektir. Kontenjan 60 kişiyle sınırlıdır.

Kendisine adanan ilk etkinlik Sekiz Buçuk filminin set fotografçısı “Paul Ronald’ın Yayımlanmamış Fotoğraflarında Federico Fellini’nin 8 ½’u” adlı sergi 10 Eylül tarihinde Taksim metrosunun girişinde bulunan Taksim Sanat galerisinde İstanbullu sanatseverlerle buluştu. Sergi 10 Ekim tarihine kadar açık kalacak olup, her gün 10:00-20:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Sergi ziyaretinde de sağlık tedbirleri alınmış durumdadır.

Paul Ronald’ın Yayımlanmamış Fotoğraflarında Federico Fellini’nin 8 ½’u

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür AŞ işbirliğiyle Federico Fellini’nin doğumunun yüzüncü yıldönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen “Paul Ronald’ın Yayımlanmamış Fotoğraflarında Federico Fellini’nin 8 ½’u” başlıklı fotoğraf sergisi, 10 Eylül 2020’de saat 18:30’da Taksim metrosunun girişinde bulunan, İBB Kültür AŞ’nin İstanbulluları ücretsiz olarak çeşitli sergilerle buluşturduğu Taksim Sanat’ta açılacak.

İstanbul’daki İtalya Başkonsolosluğu’nun himayesinde gerçekleşen sergi sayesinde Federico Fellini’nin dehası, 2020 yılında İstanbul’da da anılacak. 8 ½ (Sekiz Buçuk, 1963) filminin resmi set fotoğrafçısı olan Paul Ronald tarafından Oscar ödüllü bu Fellini filminin setinde çekilmiş ve daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış 53 adet yüksek çözünürlüklü ve geniş formatlı fotoğraf Türkiye’de ilk kez ve özel olarak ziyaretçilerle buluşacak.

Set sürecinde yönetmen Federico Fellini’nin ve başrol oyuncusu Marcello Mastroianni’nin, prodüksiyonda yer alan çok sayıda oyuncunun, teknik personelin, konuk sanatçıların ve figüranların muhteşem görüntülerini içeren bu fotoğraflar sinema tarihinin bu büyük klasiğinin doğaçlama üretim sürecine dair yepyeni bakış açıları sunuyor.

Cesena Kenti Sinema Merkezi’nin ve Emilia-Romagna Bölgesel İdaresi’nin sağladığı içerik ve izinle gerçekleşen serginin küratörlüğünü Fellini 100. Yıl Kutlamaları Komitesi’nde yer alan, ayrıca Sinema Merkezi Başkanı ve kendi adını taşıyan arşivi olan Antonio Maraldi üstleniyor.

10 Eylül 2020 Perşembe, saat 18:30’da Taksim metrosunun girişinde bulunan Taksim Sanat galerisinde açılacak olan sergi, Covid-19 kurallarına uygun bir şekilde 10 Ekim’e kadar açık kalacak ve her gün 10:00-20:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

(Taksim Sanat, Tak-ı Zafer Cad. No: 3, Beyoğlu, Taksim Metro Girişi.)

Bir Cevap Yazın