50. Uluslararası ROTTERDAM Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

50. Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nin (International Film Festival Rotterdam / IFFR) 1-7 Şubat 2021 tarihleri arasında “PRO Days” (sinema emekçilerine ve basına özel) adıyla gerçekleşen ilk ayağı dün sonlandı ve doğal olarak IFFR (Tiger) Ödülleri de sahiplerini buldu. Evet Rotterdam’ın sahiplendiği motif “Tiger” yani kaplan; bildiğiniz gibi Venedik kanatlı aslan, Berlinale ise ayı görselini ödüllerine taşırken, Rotterdam’ın ödüllerinde kararlı bir bakışa sahip bir kaplan yüzü motifi bulunmakta.

Nederland, Rotterdam, 06/02/2021, IFFR 2021. IFFR Award Statues. foto Jan de Groen

Festivalin ikinci ayağı 2-6 Haziran 2021 tarihleri arasında, planlarda malum durumlardan dolayı bir değişiklik olmazsa Hollanda’da yüz yüze gerçekleşecek, ancak festivalin çevrimiçi etkinlikleri de sürecek. Festivalde En İyi Film Ödülü Vinothraj P.S.‘nin yönettiği Pebbles‘a gitti, şiirsel anlatıya sahip bu Hint filmi başta olmak üzere birçok film ve yönetmen hakkında uzun uzun konuşulabilir, ancak sizleri daha fazla bekletmemek adına bu yorumları söz konusu filmler üzerine kaleme alacağımız yazılara ve röportajlarımıza bırakıyoruz. Ödüllerin tam listesi aşağıdaki görselde.

Festivalin bu ilk bölümü sadece bir hafta sürmüş olsa da inanılmaz dolu bir programla biz sinemaseverleri tam anlamıyla filme boğdu; kısa filmler dahil toplam 67 adet film gösterildi, üstelik Mads Mikkelsen, Charlotte Gainsbourg, Benoit Jacquot, Kelly Reichardt ve daha birçok önemli isimle yapılan röportajları, etkinlikleri saymıyoruz bile. Yeri gelmişken başta Festival Direktörü Vanja Kaludjercic olmak üzere bu çevrimiçi festivalin her aşamasında özveriyle çalışan tüm ekibe de teşekkürü borç biliriz, gerçekten de attığımız her maile, talep ettiğimiz her röportaja en kısa zamanda geri dönüş yaparak çok yardımcı oldular.

Vanja Kaludjercic

Dediğimiz gibi festival oldukça yoğun geçtiği için Türkçe ve İngilizce olarak kaleme aldığımız ancak henüz yayınlamaya fırsat bulamadığımız yazılarımız, ayrıca Gritt’in yönetmeni Itonje Søimer Guttormsen ve FIPRESCI ödülüne layık görülen Edge of Daybreak’in yönetmeni Taiki Sakpisit ile zoom üzerinden yaptığımız röportajlar, önümüzdeki günlerde sizlerle buluşacak. Okurlarımıza tekrar çok teşekkür ederiz, birlikte nice festivallere. Sizleri 50. Uluslararası Rotterdam Film Festivali çevrimiçi ödül töreninden enstantanelerle baş başa bırakıyoruz.

H. Necmi Öztürk

En İyi Film: PEBBLES
Nederland, Rotterdam, 06/02/2021, IFFR 2021. IFFR Award Statues. foto Jan de Groen

Bir Cevap Yazın