6 Şubat Deprem Felaketinin Ardından

Keşke başlıktaki “ardından” sözü gerçeği yansıtsaydı, çünkü ülkece yaşadığımız bu büyük felaket sonrasında yapılacak çok şey olsa da, depremin etkilerinin birkaç yıl içinde bile yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlayacağını düşünmek hiç gerçekçi değil. Depreme bizzat maruz kalanlar, enkazdan kurtarılanlar, yakınlarını, sevdiklerini kaybedenler için bu felaketin izleri, hayat boyu devam edecektir, 17 Ağustos 1999 depremini 18 yaşımda, İstanbul / Avcılar’da yaşadığım için bunu net olarak söyleyebilirim, zira aradan geçen 20 küsur yıla rağmen hala depremden konuşmak çok zor benim için. İçinde bulunduğum binanın, özellikle de evimin sallandığını zannetmek normalim haline geldi. Üstelik 1999 depreminde evimiz yıkılmadı, mahallemizdeki birçok bina çöktü, bazıları yan yattı ama oturduğum bina çökmedi. Buna rağmen beni bu kadar etkiliyorsa, depreme çok daha ciddi ve ağır bir şekilde maruz kalan insanlarımızın yaşadıklarını hayal etmek nasıl mümkün olabilir? Yaşanan bu akla hayale sığmayan felaket karşısında “acınızı anlıyorum” sözü doğru olmaktan o kadar uzak ki…

Binaları deprem mevzuatına uygun inşa etmeyen firmaların takibinin hukuki yollarla yapılması, Türkiye’nin ve Dünya’nın dört bir yanından yapılan bağışların doğru ve sistemli bir şekilde ihtiyaç noktalarına kanalize edilmesi, sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi, depreme maruz kalan insanların hayatlarının haber malzemesi haline getirilmemesi, yardımı kim yaptı gibi anlamsız yarışlara girilmemesi, tüm bunlar birer gereklilik, dahası zorunluluk. Ülkece acımız çok tazeyken bu konuları burada deşmek değil amacım, hatta böyle bir yazı kaleme almak konusunda bile kararsızdım ancak sitenin banner’ına sadece bir görsel veya taziye mesajı iliştirmek de doğru gelmedi. En başta depremden birebir etkilenenler olmak üzere, hepimiz, tüm Türkiye için bir milat 6 Şubat felaketi. Bu kısa yazı aracılığıyla sitemizde de bu milat net olarak yer alsın istedim. Sitemizde film eleştirileri yayınlanmaya devam edecek olsa da, Dial M for Movie ailesi olarak yazılarımızı bu milat sonrasında kaleme aldığımızın bilincinde olduğumuzu ifade etmek, bu sorumluluğu sizlerle paylaşmak istedim.

Başta da dediğim gibi bu akla hayale sığmayacak boyutlarda gerçekleşen felaketin izleri ne yazık ki çok uzun yıllar, hepimiz için devam edecek. Özellikle depremden birebir etkilenen aileler ve bireyler için “normale dönüşten” bahsetmek hiçbir zaman tam anlamıyla mümkün olmayacak belki de. Yine de, en azından “normale en yakın” günlerin hayaliyle noktalamak gerek bu yazıyı, sözün bittiği yerde umut etmekten başka çare yok. Felakette hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz, depremlerin üzerinden yaklaşık beş gün geçmiş olsa da enkazlardan iyi haberlerin gelmeye devam etmesi en büyük arzumuz.

H. Necmi Öztürk

Bir Cevap Yazın