GELECEK PROGRAM / COMING SOON

Bu tabire, “Gelecek Program” tabirine aşinaysanız yaşınız ya 30’un üzerindedir ya da genel olarak sinema ve tarihle yakından ilgileniyorsunuzdur. Aklıma Fida Film veya Özen Film geliyor, beyazperdede kocaman logolarıyla belirir, ardından da gelecek haftalarda hangi filmleri sinemada izleyebileceğimiz bilgisi paylaşılırdı izleyicilerle. Devasa perdede de “Gelecek Program” yazardı.

Evet bu kadar nostalji yeter, dağıtımcı şirketlerin incelik göstererek bizlere yolladıkları basın bültenlerinden ve birkaç tane de elimize ulaşmayan ama ilgimizi çektiği için buraya dahil ettiğimiz filmlerden derlediğimiz bilgileri paylaştığımız başlığa hoş geldiniz. Filmlerden bazıları neredeyse bir hafta içinde gösterime girecek, o nedenle hemen konuya giriyorum. Başlamadan, “BASIN BÜLTENİ” başlıklı içeriklerin Dial M For Movie’ye değil, saygıdeğer dağıtımcılara ait olduğunu da hatırlatalım.

Tanıtılan Filmler:

  • Zombi Child (Bertrand Bonello) (Türkiye gösterim tarihi belirsiz)
  • Give Me Liberty (Kirill Mikhanovsky) (TR gösterim tarihi belirsiz)
  • Annabelle Comes Home / Annabelle 3 (G. Dauberman) – 28 Haziran
  • Joueurs / Ateşle Oynayanlar (Marie Monge) – 28 Haziran
  • Yesterday (Danny Boyle) – 28 Haziran
  • Lukas / Koruyucu (Julien Leclercq) – 12 Temmuz
  • Amoureux de ma femme/Arkadaşımın Aşkı (D. Auteuil) – 26 Temmuz
  • Fast & Furious Presents: HOBBS and SHAW (D. Leitch) – 2 Ağustos

ZOMBI CHILD

Tanıtımlara Türkiye gösterim tarihi belli olmayan iki filmle başlamak istedik, diğerlerine elbette gösterim tarihlerine göre kronolojik / alfabetik sırayla yer vereceğiz. Filmin hem senaryo hem de yönetmen koltuğunda Nocturama , Saint Laurent ve L’Apollonide gibi filmlerden adını duyduğumuz Bertrand Bonello oturuyor. Anavatanı Fransa’da geçtiğimiz hafta gösterime giren film, genel olarak büyüler, voodoo, zombi ve tabii ki dirilen ölüler konularını, sinemada sıklıkla işlenen konulardan olan büyüme sancılarıyla birleştirmiş. Sadece ailelerinden herhangi bir üyenin Légion d’Honneur ödülü aldığı çocukların okuyabildiği özel bir okulun öğrencilerini kendisine arka plan olarak seçen film, Mélissa adlı bir kızın (Wislanda Louimat) okula kayıt yaptırmasıyla yön değiştiriyor.

İçlerinde Fanny’nin de (Louise Labeque) bulunduğu birkaç kız tarafından kurulan özel bir kulübe girmek için kendi hayatıyla, geçmişiyle ilgili bir sırrı açık etmesi gereken Mélissa, bunu yaptığında söylediklerinin bu derece ciddiye alınacağını hiç tahmin etmemiştir. Zira bu özel kulüpteki kızlardan biri, Fanny, Mélissa’nın anlattığı gibi, ailesinin kendisini bir zombiye dönüştürmesini ister. Elbette film hakkındaki tüm bildiklerimiz fragmanına ve internette dolaşan kırıntılara dayanıyor ama ilk bakışta klasik bir korku filmi lakayıtlığı içinde değil, çok daha ciddi ve dramatik bir tonda ilerleyen, ağır bir film gibi görünüyor. Gösterime girer veya herhangi bir şekilde izleme şansımız olursa, hikâyenin nasıl sonlandığını sizlerle paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz. Şimdilik beklemeye devam.

ZOMBI CHILD FRAGMAN / TRAILER

GIVE ME LIBERTY

İkinci uzun metrajıyla (ilki 2006) seyirci karşısına çıkan yönetmen Kirill Mkhanovsky, Give Me Liberty ile eleştirmenler tarafından son derece iyi karşılandı. Film Comment dergisinin son sayısında “Haftanın Filmi” olarak sunduğu ve övgüyle bahsettiği film, özel ihtiyaçları olan insanlara (Diyaliz makinesine bağlı yaşayan böbrek hastaları, ALS hastaları, yürüme engeli bulunan kişiler) yardım eden bir gencin başından geçenleri son derece sıcak ve insani bir şekilde anlatıyor – yani böyle anlattığını umuyoruz, filmi izlemedik ama fragman son derece ilginç ve “insanın yaptığı hiçbir şey bana yabancı değildir” hümanist mottosunu destekler nitelikte. Film hakkındaki bilgilerin azlığı nedeniyle sizlerle daha fazla paylaşım yapamıyoruz ama fragmanı mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Aşağıda bir de Film Comment dergisinin filmle ilgili İngilizce yazısının bağlantısını bulabilirsiniz.

GIVE ME LIBERTY FRAGMAN / TRAILER

FILM COMMENT ARTICLE on GIVE ME LIBERTY

ANNABELLE COMES HOME / ANNABELLE 3

Annabelle serisi, korku türüne muhteşem katkılarda bulunan Conjuring evreninin çocuğu olması nedeniyle bizi elbette son derece heyecanlandırıyor. Fragman sonrası tek endişemiz orijinal Conjuring karakterleri (ve herşeyi başlatan) Ed ve Lorraine Warren’ın filmde pek görünmemesi. Umarız yanılıyoruzdur. Filmi izler izlemez görüşlerimizi paylaşacağız ama şimdilik basın bülteniyle ve görsellerle yetinmek durumundayız.

BASIN BÜLTENİ:

“Annabelle Comes Home / Annabelle 3” başrolünde “Conjuring/Korku Seansı” evreninin artık herkes tarafından tanınan sinsi oyuncak bebeği Annabelle’in yer aldığı, New Line Cinema’nın muazzam başarılı aynı adlı serisinin üçüncü filmi. “Annabelle” filmlerinin yanı sıra, “IT”in ve yakında gösterime girecek “IT Chapter Two/O Bölüm 2” ile “The Nun”ın senaristi Gary Dauberman, “Annabelle Comes Home/Annabelle 3”le ilk kez yönetmen koltuğuna oturdu. Filmin yapımını ise tüm “Conjuring” serisinin yapımcısı Peter Safran (“Aquaman”) ve kendi firması Atomic Monster aracılığıyla tüm “Conjuring” evreninin yaratıcısı James Wan (“Aquaman”) gerçekleştirdi.

Annabelle’i insanlara zarar vermekten alıkoymaya kararlı olan demonologlar (şeytan ve cinlerin varlığını araştıran uzmanlar) Ed ile Lorraine Warren, şeytani oyuncağı evlerindeki kötücül nesneler odasında kutsal camla kaplı bir vitrine kilitleyip, vitrini de bir rahibe kutsatırlar. Fakat bir yıl sonra, Warren çiftinin kızları Judy ve arkadaşlarının odayı ziyaret edip hem Annebelle’i hem de orada bulunan tüm şeytani ruhları uyandırmasının ardından ailenin evinde hiç de kutsal olmayan bir gece yaşanır.

Filmin oyuncu kadrosu ve canlandırdıkları karakterler şöyle sıralanabilir: Judy rolünde Mckenna Grace (TV dizileri “The Haunting of Hill House”, “Gifted”, “Captain Marvel”); Judy’nin bakıcısı Mary Ellen rolünde Madison Iseman (“Jumanji: Welcome to the Jungle”, “Goosebumps 2: Haunted Halloween”); sorunlu arkadaş Daniela rolünde Katie Sarife (TV dizileri “Youth and Consequences” ve “Supernatural”); ve Ed ile Lorraine Warren rollerini bir kez daha üstlenen Patrick Wilson (“Aquaman”, “The Conjuring” filmleri ve “Insidious” filmleri) ve Vera Farmiga (“The Conjuring” filmleri, “Godzilla: King of the Monsters”, TV dizisi “Bates Motel”).

Dauberman “Annabelle Comes Home/Annabelle 3”ü Wan’la birlikte yarattığı hikâyeye dayanarak yazdı ve yönetti. Filmin yönetici yapımcılığını ise Richard Brener, Dave Neustadter, Victoria Palmeri, Atomic Monster’dan Michael Clear, Michelle Morrissey ve yine Atomic Monster’dan Judson Scott üstlendi.

Dauberman’n kamera arkası ekibi ise şöyle: Görüntü yönetiminde Michael Burgess (“The Curse of La Llorona”), yapım tasarımında Jennifer Spence (“Annabelle: Creation”, “The Nun”), kurguda Kirk Morri (“Aquaman”) ve kostüm tasarımında Leah Butler (“Annabelle: Creation”).  Filmin müziğini Joseph Bishara (“The Conjuring” filmleri) yaptı.

New Line Cinema bir Atomic Monster/Peter Safran yapımı olan, “Annabelle Comes Home/ Annabelle 3”ü sunar. Filmin sinema ve IMAX salonlarına dağıtımını Warner Bros. Pictures gerçekleştirecek.

EŞYA ODASI HAKKINDA (UZUN BASIN BÜLTENİ’NDEN ALINTI)

“Annabelle Comes Home/Annabelle 3”ün başlıca setlerinden biri Warren ailesinin evindeki eşya odasıdır. Burası söz konusu eşyalara bağlanmış kötücül ruhların sonsuza dek kilitli kalacağı yerdir. Oranın en yeni sakini olmasına karşın, oyuncak bebek Annabelle dördüncü döngüsünü gerçekleştirmiştir ve gücünün zirvesindedir; önceki deneyimleri de daha önce hiç olmadığı kadar çok sayıdaki çizik ve kesikleriyle kendini göstermektedir. “Annabelle: Kötülüğün Doğuşu”nda olduğu gibi, Studio ADI üç tane işler durumda oyuncak bebek temin etti: İki yeni esas bebek; bir de yeni dublör bebek. Tasarımda her birine geliştirmeler uygulandı: Örneğin artık dirsek ve el bilekleri bükülebiliyor ve bebek ayağa kalkabiliyordu. Ve, her büyük yıldız gibi, Annabelle’in de bir yedeği vardı —eski filmlerden kalma bir tane.

Yapım ekibinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri odayı benzersiz, ilginç ve çoğu durumda kayda değer aksesuarlarla doldurmaktı. Odada Annabelle’in kendisine ve onu zapt altında tutan ‘Lütfen Açmayınız’ yazılı şapel camından kasaya ek olarak, serinin hayranlarının önceki iki “Conjuring/Korku Seansı” filminden tanıyacakları birkaç eşya da vardı: Müzik kutusu, akordeonlu oyuncak maymun ve büyük Samuray.

Bu hikâyede önemli yer tutan eşyalar arasında bir piyano, bir gelin, bozuk paraları ve para kesesi olan bir kayıkçı cesedi, Viktorya dönemine ait bir matem bileziği, bir rüzgâr gülü, Philco Predicta marka bir televizyon, bir Feeley Meeley oyunu, Remington marka bir daktilo, bir guguklu saat, dolap tipi bir radyo, bir çıngıraklı yılan, bir telgraf ve bir denizci pusulası sayılabilir.

“Eşya odası bu filmlerde her gördüğünüzde birazcık daha zaman geçirmek istediğiniz türde mekanlardan biri çünkü içinde bir sürü potansiyel hikâye var” diyen Dauberman, şöyle devam ediyor: “Bu filmimiz o dileği hakikaten yerine getiriyor ve Annabelle’in varlığından etkilenen çeşitli nesnelerden yararlanıyor. Diğer filmlerde güvenli bir yer olan odayı, bu filmde daha sinsi, daha şeytanın ini tarzı bir yere dönüştürdük”.

Eşyaların birçoğu, mesela televizyon, daktilo ve maymun, yapım tasarımcısı Jennifer Spence tarafından Los Angeles bölgesindeki dükkanlardan ve bit pazarından alındı. “Bu benim işim ama aynı zamanda yapmayı sevdiğim şey. İşime kendimi veriyorum. Hafta sonunda vaktinizi dışarı çıkıp yapımcıların ve nihayetinde de sinemaseverlerin seveceği, gerçekten çok hoş şeyler bularak geçiriyorsanız iyi bir işiniz var demektir” diyor Jennifer Spence.

Geri kalan parçalar ise, “Annabelle: Kötülüğün Doğuşu”nda da görev almış olan aksesuar ustası Thomas Spence tarafından yaratıldı.  Spence bu filmi özellikle ödüllendirici bulduğunu belirtiyor: “İşimin en sevdiğim kısmı özgün, akılda kalıcı aksesuarlar tasarlamak; fikirler bulmak ve oynayacağınız gerçek bir malzeme üretmek. Hem dönem hem de korku filmi olması açısından özellikle bu film, nasıl desem… böyle bir film için yarattığımız bir şeye izleyicilerin tepkilerini düşünmek beni hep heyecanlandırmıştır”.

Sırf eşya odasındaki nesne sayısı bile herkesi meşgul etmeye yeterliydi. Elbette, eşya odasına kilitlenen her şey eşya odasında kalmıyor

ANNABELLE COMES HOME / ANNABELLE 3 FRAGMAN / TRAILER

JOUEURS / ATEŞLE OYNAYANLAR

BASIN BÜLTENİ:

2018 Cannes Film Festivali’nde “Director’s Fortnight” seçkisinde yer almış ve “Altın Kamera” adaylığı bulunan Ateşle Oynayanlar; tutku ve adrenalinin insanı nerelere götürebileceğine dair sürükleyici bir hikaye. Filmin başrollerinde ise ünlü yönetmen Asghar Farhadi’nin “The Past” filminden tanıdığımız yetenekli oyuncu Tahar Rahim ve “Nymphomaniac 1-2” gibi yapımlarla adından sıkça söz ettiren Stacy Martin yer alıyor.

Paris’te babasının kafesinde çalışan Ella’nın sakin ve sıradan bir hayatı vardır; ta ki garson olarak çalışmaya başlayan Abel ile tanışana kadar. Ella’nın Abel’e hissettiği karşı konulamaz çekim, genç kadına Paris’in yeraltı kumarhanelerinin ve heyecan dolu bir dünyanın kapılarını açar.


Yönetmen: Marie Monge

Oyuncular: Tahar Rahim, Stacy Martin, Bruno Wolkowitch

JOUEURS / ATEŞLE OYNAYANLAR FRAGMAN / TRAILER

YESTERDAY

Fragmanda “Slumdog Millionnaire’in Yönetmeninden” dese de aslında tanıtırken böyle bir niteleme / hatırlatma gereğinin bile duyulmaması gereken usta yönetmen Danny Boyle’un son filmi Yesterday. Filmin Jack Barth tarafından kaleme alınan konusu da inanılmaz derecede ilgi çekici! Baş karakter Jack Malik (Himesh Patel) bir gün, tüm Dünya’da aynı anda kısa süreyle yaşanan bir elektrik kesintisi sonrasında kendisini ünlü müzik grubu The Beatles’ın olmadığı bir evrende bulur.

Jack çoğu Beatles şarkısını hatırlıyor ve çalabiliyordur, ancak kendisi dışında hiçkimse hayatlarında daha önce ne The Beatles grubunu, ne de kurucularının adlarını duymuştur. The Beatles, tarih sahnesinden silinmiştir.

Fragmandan gördüğümüz kadarıyla çok şık bir aşk hikayesini de eksenine yerleştiren film, konusunun dışında oyunculukları ve senaryosundaki (Richard Curtis) repliklerle de ön plana çıkıyor. Ed Sheeran’ın da son derece komik bir portreyle kendisini oynadığı filmde, müzik evreni ve popüler müzik üzerine harika espriler ve bilgiler dönmekte. Fragman bizi heyecanlandırmayı rahatlıkla başardı, şiddetle tavsiye edilir.

YESTERDAY FRAGMAN / TRAILER

LUKAS / KORUYUCU

BASIN BÜLTENİ:

Lukas elli yaşlarında bir gece kulübü fedaisidir. 8 yaşındaki kızı Sarah’ı büyütmek için çabalamaktadır. Ancak bir gün işler değişir: Lukas, gece kulübün bir müşterisiyle yaşadığı tartışma sırasında kontrolünü kaybeder… Bu nedenle işinden kovulur ve polisle sorun yaşamaya başlar. Paraya ihtiyaç duyduğu için bir striptiz kulübünde yeni bir iş bulur. Lukas’ın bilmediği şey ise, striptiz kulübünün tüm Avrupa’da faaliyet gösteren tehlikeli bir çete tarafından yönetiliyor olduğudur… Ve çetenin bir üyesi olarak, bir şiddet sarmalına kapılacaktır. Lukas, kızının hayatını korumak için ve hayatta kalmak için savaşmak zorunda kalacaktır.

Yönetmen: Julien Leclercq

Oyuncular: Jean-Claude Van Damme, Sami Bouajila, Sveva Alviti

LUKAS / KORUYUCU FRAGMAN / TRAILER

AMOUREUX DE MA FEMME / ARKADAŞIMIN AŞKI

BASIN BÜLTENİ:

Ellili yaşlarındaki Daniel, uzun süredir görmediği arkadaşı Patrick’le sokakta karşılaşır. Arkadaşını görmekten duyduğu memnuniyetle onu aynı akşam evine yemeğe davet eder. Patrick geldiğinde, yanında 30 yaşında oldukça alımlı genç bir kadın olan yeni kız arkadaşını getirir. Daniel, bu yeni misafirden ne kadar heyecanlandığını anlayacak kadar onu iyi tanıyan eşinin yanında, Patrick’in yeni sevgilisi hakkında hayaller kurmaya ve bir macera dalmaya başlar…

Yönetmen: Daniel Auteuil

Oyuncular: Gérard Depardieu, Sandrine Kiberlain, Adriana Ugarte, Daniel Auteuil

AMOUREUX DE MA FEMME / ARKADAŞIMIN AŞKI FRAGMAN / TRAILER

FAST & FURIOUS Presents HOBBS and SHAW / HIZLI VE ÖFKELİ: HOBBS VE SHAW

BASIN BÜLTENİ:

Hızlı ve Öfkeli serisi, tüm dünyada neredeyse 5 milyon dolar hasılat yapan sekiz filmden sonra şimdi de Dwayne Johnson ve Jason Statham’ın, Luke Hobbs ve Deckard Shaw rollerini yeniden canlandırdığı, seriden bağımsız ilk filmleri olan Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw’u sunuyor.

Amerika’nın Diplomatik Güvenlik Hizmetlerinin sadık bir ajanı olan iri kıyım kanun adamı Hobbs ile eski bir İngiliz askeri elit ajanı olan ve kanunları hiçe sayan serseri Shaw (Statham), 2015 yılındaki Hızlı ve Öfkeli 7’deki ilk karşılaşmalarından beri şiddetli kavgalar ve ağız dalaşlarıyla birbirlerini yenmeye çalışmışlardır.

Ama siber genetik ile güçlendirilmiş anarşist Brixton (Idris Elba) insanlığı sonsuza dek değiştirebilecek kötü bir biyolojik tehdidin kontrolünü ele geçirdiğinde; aynı zamanda Shaw’un kız kardeşi olan korkusuz bir hain MI6 ajanıyla (The Crown’dan Vanessa Kirby) birlik olduğunda bu iki ezeli düşmanın kendilerinden daha kötü olabilecek tek adamı yenmek için birlikte çalışmaları gerekecektir.

Hobbs ve Shaw, Los Angeles’tan Londra’ya, Çernobil’in zehirli çöplüğünden Samoa’nın verimli güzelliğine kadar evrenin dört bir yanına aksiyon taşırken Hızlı ve Öfkeli evreninde yepyeni bir kapıyı açıyor.

Yönetmenliğini David Leitch’in (Deadpool 2) yaptığı, senaryosunu Hızlı ve Öfkeli hikayesinin mimari Chirs Morgan’ın yazdığı filmin yapımcıları Morgan, Johnson, Statham ve Hiram Garcia. İdari Yapımcılar; Dany Garcia, Kelly McCormick, Steven Chasman, Ethan Smith ve Ainsley Davies. 

Yönetmen:                              David Leitch

Yazar:                                      Chris Morgan

Oyuncular:                             Dwayne Johnson, Jason Statham, Idris Elba, Vanessa Kirby ve Helen Mirren

Fragmanları şiddetle tavsiye ediyoruz, ikisi de birbirinden eğlenceli!

FAST & FURIOUS / HIZLI VE ÖFKELİ FRAGMAN no.1

FAST & FURIOUS / HIZLI VE ÖFKELİ FRAGMAN no.2

Şimdiden iyi seyirler!

Bir Cevap Yazın