Prime 1 Studio’dan SCHIERKE ve Berserk Figürleri

Japon figür firması Prime 1 Studio, bir süredir Berserk karakterlerini üretmekle meşgul. Berserk, 1966 doğumlu manga üstadı Kantaro Miura’nın şaheseri, bir anlamda magnum opus’u. Elbette başka eserleri de var ancak kendisinin de birkaç defa dile getirdiği gibi, yakında 41. cildi (tankobon) yayımlanacak olan bu manga, sanatçının en çok zaman ve emek harcadığı eseri.

Mangayı ana hatlarıyla açıklamamız gerekirse, açıklayamayız. Şaka bir yana, ilk yayınlandığı 1989 yılından bu yana ana öykü o kadar dallanıp budaklandı ki, mangayı okumayı düşünen anglofonlara hikâyeyi herhangi bir spoiler vermeden özetlemek neredeyse imkansız. Aşırı derecede sığ bir özet geçmek gerekirse, devasa kılıcıyla kötülerle savaşan Guts karakterinin ve kendi yolculuğunun bir noktasında karşılaştığı Band of Hawks ekibinin Ortaçağ Avrupası benzeri bir coğrafyada başından geçenler diyebiliriz.

Ancak işte bu cümlede bile “kötülerle savaşan” dedik, evet doğru ama, her zaman değil. Ayrıca işin içinde insanoğlunun bildiği ve deneyimlediği her türlü efsanenin, gelmiş geçmiş tüm mitolojilerin, tüm dinlerin, inançların, kısacası ayağı ister toprağa ister bulutlara, büyüye basıyor olsun her türlü kavramın konuk olduğu, muhteşem çizimler eşliğinde okuru en harika şekilde alıp götüren, düşünmeye hatta araştırmaya sevk eden, benzersiz bir sanat eseri, Berserk.

50, 30, 10, hatta 1 (!) limitli heykeller piyasaya süren Art of War firmasından sonra, Prime 1 Studio da bu manga ve animeye kayıtsız kalmamış olacak ki, harika heykeller üretmeye başlamış. Dediğim gibi Schierke 2018 yılından beri ön siparişte, ancak 2020’ye geldiğimiz halde, hala piyasaya sürülmüş değil. Sitelerinde Ocak – Nisan 2021 tarihleri arasında kargolamaya başlayacakları yazıyor. Dolayısıyla hala ön siparişte ve bu serinin hayranıysanız kaçırmayın deriz.

Schierke’nin bu heykelinin fiyatı 700$ olmasına rağmen, kendisi ne yazık ki Berserk heykel serisinin en uygun fiyatlı dioraması. Guts, Griffith, hele Nosferatu Zodd’un apostle biçimindeki devasa, 65 KG ağırlığındaki, 2600$ fiyatlı heykelinden bahsetmeye hiç gerek yok. Yine de fotoğrafları aşağıda bulabilirsiniz. Videolara da tıklamayı ihmal etmeyin, söz konusu heykel olduğunda, fotoğraflar videonun önüne asla geçemiyor.

Yazımızı sonlandırmadan önce Schierke’nin kim olduğundan kısaca bahsedelim. Eğitimini sürdüren bir cadı olan Schierke, hayatının bir döneminde yüce cadı Flora’nın da öğrencisi olmuş. Guts’ın koruması altında olan Schierke’nin güçleri arasında büyü yapabilme, dört element tanrılarını (Kardinal Krallar) bir süreliğine buyruğu altına alabilme, ateş yaratabilme, düşünce yoluyla iletişim, fiziksel bedene sahip olmayan astral bedenleri engelleme ve enerji ağına hapsederek yok edebilme sayılabilir. Schierke genellikle hep nezaketiyle tanınsa da, savaş alanında ekibin önemli bir üyesi.

(Videonun sadece 13:45 ile 18:00 dakikaları arası Berserk)

Berserk’in 24 bölümden oluşan anime serisini ve sonrasında çekilen anime uzun metrajlarını da izlemenizi şiddetle öneririz. Sizi fotoğraflarla baş başa bırakalım.

H. Necmi Öztürk

Bir Cevap Yazın