26. L’ETRANGE FESTIVAL Paris’te Tüm Hızıyla Başladı!

Dial M for Movie olarak daha önce İstanbul Film Festivali, 70. Berlin Film Festivali ve 25. L’Etrange Festival gibi etkinlikleri kendi şehirlerinde bizzat takip etmiş, haber ve eleştiri yazılarımızı sizlerle paylaşmıştık. Paris’teki Etrange Festival’i bu sene Dünya’nın içinde bulunduğu ama belki tam olarak anlamlandıramadığı malum dönem nedeniyle takip edebilecek miyiz diye düşünürken, gazeteci ve yönetmen Beraat Gökkuş ile iletişime geçtik ve kendisi, bu sene 2 – 13 Eylül 2020 tarihleri arasında Paris’te gerçekleşecek olan 26. L’Etrange Festival’i Dial M for Movie adına takip etmeyi kabul etti.

Böylelikle geçen sene olduğu gibi, bu sene de bu nev-i şahsına münhasır festivalle ilgili haberleri ve öne çıkan filmler hakkındaki yazıları sizlerle paylaşabileceğiz. Sitemizde, aşağıdaki filmler hakkında Beraat Gökkuş’un kaleme alacağı eleştiri yazılarını okuyabileceksiniz, tabii bu listede bazı değişiklikler, daha da önemlisi güzel sürprizler olabileceğini de ekleyelim.

  • Possessor (Brandon Cronenberg)
  • The Witch of Kings Cross (Sonia Bible)
  • Fanny Lye Deliver’d (Thomas Clay)
  • The Trouble With Being Born (Sandra Wollner)
  • Lux Aeterna (Gaspar Noé)

1993 yılından bu yana her yıl Paris’te (Châtelet), Eylül ayının ilk yarısında düzenlenen L’Etrange Festival, adı gibi tuhaf, ana akımdan uzak, seyirciyi şaşırtacak, rahatsız edecek filmleri bünyesinde toplamasıyla biliniyor. Tür olarak baktığımızda korku, gerilim, arthouse ve tabii ki hiçbir türe dahil edilemeyecek filmler başı çekiyor. Paris gibi bir kültür başkentinde gerçekleştiği için de festival, geçmişte Marc Caro, Charlotte Rampling, Jan Kounen, Alejandro Jodorowsky, Charlotte Gainsbourg ve Gaspar Noé gibi önemli isimleri ağırlamış ve ağırlamaya da devam ediyor. Geçen yılki deneyimimize dayanarak gerçekten de neredeyse her seansı mutlaka o filmin yönetmeni, senaristi, oyuncularından biri, hiçbiri olmazsa ekipten herhangi biri eşliğinde izleyebileceğinizi söylersek abartmış olmayız.

Bu sene de COVID-19 gölgesinde değil, aksine son hızda start veren ve oldukça yoğun bir programla seyircileri ve müdavimleri karşısına çıkan festival, kurucularının deyimiyle yine bir “sinema vahası” olma amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan pandeminin yayılmasını önlemek için elbette elinden geleni yapan festival ekibi, COVID-19 çerçevesinde birçok önlem almayı da ihmal etmemiş.

Yazımızı festival ekibinin sözleriyle bitirirken, sizleri Beraat Gökkuş’un çektiği fotoğraflarla başbaşa bırakalım: “Kuruluşumuzun üzerinden yaklaşık otuz yıl geçmiş olmasına rağmen, Dünya belki de bir daha asla kavuşamayacağı bir dengenin arayışındayken, kendi adımıza siz seyircilerimizi şaşırtma arzumuz ve tutkumuz, ilk günkü gibi her dem taze.

Bir Cevap Yazın