Beykoz Kundura’dan 8 Mart’a Özel Sessiz Sinema Ziyafeti: “Sinemanın İlk Edepsiz Kadınları”

İki yüzyılı aşkın tarihiyle Beykoz Kundura, hem birçok dizi ve film çekimine ev sahipliği yapmış bir mekan, hem de sayısız kültürel ve sanatsal etkinliğin beşiği. Resim, heykel, seramik ve plastik sanatların daha birçok dalında sayısız eseri bulunan sanatçı Serpil Yıldırım tarafından yönetilen ve 2005 yılından bu yana plato hizmeti veren kurum, tarihçesini çağdaş olanla birleştirerek görsel sanatlarla ilgili çok güzel etkinliklere imza atıyor. Bunlardan bir tanesi de, 8 Mart 2021‘de çevrimiçi olarak gerçekleşecek Sessiz Sinema gösterimi. Altı adet kısa filmin gösterileceği etkinliği benzerlerinden ayıran en önemli özellik ise, sessiz sinema dendiğinde hemen akla gelen birkaç kurumun neredeyse tamamıyla işbirliği içinde gerçekleştiriliyor olması: Hollanda’daki Eye Film Enstitüsü, her yıl İtalya’nın Pordenone kentinde düzenlenen efsaneleşmiş sessiz sinema festivali Le Giornate Del Cinema Muto, Fransız sinema devi Gaumont, ABD’li Kino Lorber Şirketi ve daha niceleri.

Sinemanın İlk Edepsiz Kadınları başlıklı etkinliğin küratörlüğünü Eye Film Enstitüsü sessiz sinema küratörlerinden Elif Rongen-Kaynakçı, akademisyen ve yazar Laura Horak ile sinema yazarı Maggie Hennefeld üstleniyor. Söz konusu isimlerle, gösterilecek altı film üzerine ayrıntılı bir söyleşi gerçekleşecek olması da büyük bir artı. Gösterilecek olan filmlerin, 8 Mart’tan sonra da Kundura Sinema‘nın arşivi üzerinden çevrimiçi olarak izlenebileceğini hatırlatalım. Eye Film Enstitüsü‘nün Amsterdam’daki, Beykoz Kundura‘nın da Boğaz kenarındaki mekanlarını videolar aracılığıyla da olsa gördükten sonra, sessiz sinemaya odaklanan kurumlar hep rüya gibi mekanlara mı sahipler sorusu da aklımıza gelmiyor değil. Şaka bir yana, Beykoz Kundura’yı ilk fırsatta ziyaret etmek artık bir zorunluluk. Sizlere de tavsiye ederiz, pandemi sonrasında sinema salonlarında buluşmak üzere diyelim. Son olarak sizleri Basın Bülteni ile başbaşa bırakmadan önce, Beykoz Kundura’yı bu adresten yakın takibe almak gerektiğini de vurgulayalım, çünkü Beykoz Kundura, sosyal medya ve YouTube üzerinden her ay yeni etkinliklerle karşınızda.

[BASIN BÜLTENİ]

Sessiz sinemanın ‘edepsiz kadın’ları 8 Mart’ta Kundura Sinema’da!

Kundura Sinema’nın çevrimiçi programı “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” adlı gösterim ve söyleşi programıyla devam ediyor. 2016’da Donald Trump’ın başkanlık seçimi konuşmasında Hillary Clinton’a yönelik mikrofonlara bir hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketinin sloganına dönüşen Nasty Woman’ (Edepsiz Kadın)* sözünden esinlenerek hazırlanan “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisinin konuşulacağı programda, 6 sessiz film gösterilecek. Elif Rongen-Kaynakçı, Laura Horak ve Maggie Hennefeld’in kürasyonunda hazırlanan “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları”, dönemin meşhur olan ama bugünün isimsiz kadın komedyenlerinin tabuları yıkan performanslarını hatırlarken, 20. yüzyılın başında sinemada etkin olan kadınların film endüstrisindeki rollerini yeniden değerlendirmemiz için bir fırsat da sunacak. Küratörlerinin eşliğinde “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları”nın konuşulacağı ve müzisyen Gonca Feride Varol’un özgün müzikleri eşliğinde 6 filmin gösterileceği program, 8 Mart 2021 tarihinden itibaren Beykoz Kundura sitesinden çevrimiçi ve ücretsiz izlenebilecek.

2017’de birçok kült yapımın yanı sıra restore edilmiş, yenilenmiş ya da kayıp parçaları eklenmiş filmlerden oluşan Restore Film Günleri’ni düzenleyen ve geçen yıl “Sessiz Sinemanın Kadın Öncüleri” seçkisi büyük ilgi gören Kundura Sinema, sessiz filme ve sinema tarihine olan tutkusunun devamı olarak bu yıl da Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” adlı program ile izleyici karşısına çıkıyor.

Kundura Sinema’nın sessiz sinemanın isimsiz kadın komedyenlerine selam gönderen Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” programı, küratörlüğünü EYE Filmmuseum’un Sessiz Sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, film akademisyeni, yazar, feminist ve kuir aktivist Laura Horak ile film ve medya yazarı Maggie Hennefeld’in yaptığı aynı adlı seçkiden ilhâm alıyor ve seçkinin yaratıcılarının katılacağı bir söyleşiye ev sahipliği yapıyor.

8 Mart’ta Kundura Sahne’de çevrimiçi yayınlanacak söyleşi kapsamında, La grève des nourrices / Nurses’ Strike (1907), La pile électrique de Léontine(1910), La fureur de Mme Plumette (1912), “Amour et science / Love and Science” (1912),Zoé et la parapluie miraculeux (1913) ve “Rowdy Ann” (1919) adlı kısa ve sessiz filmler de, müzisyen Gonca Feride Varol’un özgün müzikleri eşliğinde gösterilecek.

Ölümcül vampirlerden çok daha fazlası kadınlar

Adını, Donald Trump’ın 2016 yılında Başkanlık Tartışması sırasında Hillary Clinton’a yönelik mikrofonlara bir hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketinin sloganına dönüşen “Nasty Woman” (Edepsiz Kadın)* sözünden alan Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisi, ontine, Rosalie, Cunégonde, Lea, Bridget ve Tilly gibi dönemin meşhur olan ama bugün isimleri unutulmuş kadın komedi oyuncularına saygı duruşunda bulunuyor. Oyuncuların bugünden bile sıradışı bulunabilecek performanslarının yanı sıra, toplumsal cinsiyet normlarını deforme eden kadın hikâyelerine odaklanan seçki, 20. yüzyılın başında film yapım sürecinin her aşamasında var olmuş kadınların tarihsel süreçte film endüstrisindeki rollerini yeniden değerlendirmemiz için bir fırsat da sunuyor.

“Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisini küratörleri Elif Rongen-Kaynakçı, Laura Horak, Maggie Hennefeld ve Elif Rongen-Kaynakçı’nın ağzından dinleyeceğimiz ve 6 kısa filmin gösterileceği program, 8 Mart 2021 tarihinden itibaren beykozkundura.com adresinden çevrimiçi ve ücretsiz izlenebilecek.

Beykoz Kundura’nın sessiz sinema tutkusu

Kapılarını 2018 yılında açan ve Beykoz Kundura’nın fabrika geçmişinin yanı sıra endüstriyel kültür mirasını yansıtan özgün atmosferinde sinema tutkunlarına yeni izleme deneyimleri sunan Kundura Sinema, sessiz filme ve sinema tarihine olan tutkusunu ilk yılından itibaren düzenlediği tematik film programlarıyla ayakta tuttu. Aralarında “Pandora’s Box / Pandora’nın Kutusu” (1929), “Piccadilly” (1929) ve “Woman in the Moon / Aydaki Kadın”ın (1929) da olduğu sessiz film klasiklerini Donald Sosin, Ayşe Tütüncü, Gonca Feride Varol, Armağan Koçak, Yiğit Özatalay, Mustafa Kemal Emirel gibi müzisyenlerin canlı performansları eşliğinde izleyiciyle buluşturan Kundura Sinema, geçen yıl da “Sessiz Sinemanın Kadın Öncüleri” seçkisiyle Alice Guy-Blaché, Olga Preobrazhenskaya gibi sinema tarihinin ilk kadın yönetmenlerini filmleriyle hatırlamıştı. Küresel pandemi koşullarında gösterimlerini çevrimiçi sürdüren Kundura Sinema’nın film seçkileri her ay yeni filmler ve temalarla güncellenerek devam edecek. Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com

*“Nasty Women” ifadesi ilk kez, Ekim 2016’da ABD başkanlık adayları arasında televizyonda yayınlanan tartışma sırasında Donald Trump’ın Hillary Clinton’ın sözünü keserek sarf ettiği “Such a nasty woman” (Ne edepsiz bir kadın) sözünden çıkmış ve anında Twitter’da #IAmANastyWomanBecause hashtag’iyle virale dönüşmüştü. Cinsiyet ve cinsel farklılıklara özgü yargılara karşı susturulmayı reddeden yeni bir feminist siyasi hareketin doğuşunu sağlayan bu söz, popüler kültürden sanata ve sinemaya birçok alanda etkisini göstermişti.

BEYKOZ KUNDURA

WEB | FACEBOOK | INSTAGRAM | TWITTER | YOUTUBE

KUNDURA SAHNE

FACEBOOK | INSTAGRAM

KUNDURA SİNEMA

NEMANIN İLK EDEPSİZ KADINLARI / CINEMA’S FIRST NASTY WOMEN

 • Gösterim & Söyleşi
 • Tarih: 8 Mart 2021
 • Gösterim: La pile électrique de Léontine (1910) / La grève des nourrices / Nurses’ Strike (1907) / La fureur de Mme Plumette (1912) / Zoé et la parapluie miraculeux (1913) / Rowdy Ann (1919) & Amour et science / Love and Science (1912)
 • Konuşmacılar: Elif Rongen-Kaynakçı, Laura Horak, Maggie Hennefeld

LMLER

La pile électrique de Léontine (1910)

 • Kısa, Fransa, S&B, 5’
 • Yapım: Pathé Comica

La grève des nourrices / Nurses’ Strike (1907)

 • Kısa, Fransa, S&B, 12’
 • Yönetmen: André Heuzé Yapım: Pathé Comica

La fureur de Mme Plumette (1912)

 • Kısa, Fransa, S&B, 6’
 • Yapım: Pathé Comica

Zoé et la parapluie miraculeux (1913)

 • Kısa, Fransa, S&B, 4’
 • Oyuncu: Little Chrysia Yapım: Pathé Comica

Rowdy Ann (1919)

 • Kısa, ABD, S&B, 15’
 • Yönetmen: Al Christie Oyuncular: Fay Tincher, Eddie Barry, Katherine Lewis

Amour et science / Love and Science (1912)

 • Kısa, Fransa, S&B, 14’
 • Senaryo: M.J. Roche Oyuncular: Émile Dehelly, Renée Sylvaire Yapım: Société Française des Films Éclair

NEMANIN İLK EDEPSİZ KADINLARI / CINEMA’S FIRST NASTY WOMEN

 • Ortak Küratörler: Laura Horak, Maggie Hennefeld, Elif Rongen-Kaynakçı
 • Yapımcı: Bret Wood (Kino Lorber)
 • Müzik Süpervizörü: Dana Reason (Oregon State Üniversitesi)
 • Proje Koordinatörü: Kate Higginson (Carleton Üniversitesi)
 • Anlaşmalar Yetkilisi: Aslı Eran (Carleton Üniversitesi)
 • Araştırma Görevlileri ve Çevirmenler: Daniel Aufmann (Minnesota Üniversitesi), Aurore Spiers (Chicago Üniversitesi), Vanessa Cambier (Minnesota Üniversitesi)
 • Katılımcı Arşivler: Eye Filmmuseum (Eye Film Müzesi), Kongre Kütüphanesi, Jérome Seydoux Pathé Vakfı, Britanya Film Enstitüsü, Blackhawk Films, George Eastman Müzesi, Kanada Kütüphanesi ve Arşivleri, Norveç Ulusal Kütüphanesi, İsveç Film Enstitüsü, San Francisco Sessiz Film Festivali, Modern Sanat Müzesi
 • Proje Ortakları: Jay Weissberg (Giornate del Cinema Muto – Sessiz Sinema Günü), Kate Saccone ve Jane Gaines (Women Film Pioneers Project – Kadın Film Öncüleri Projesi), Carleton Üniversitesi (Ottawa)

Bir Cevap Yazın