İstanbul Film Festivali’nden “40. Edisyon Provası” Gibi Zengin Bir MART SEÇKİSİ!

Diyeceksiniz ki daha önceki aylarda yayımlanan seçkiler zengin değil miydi? Öyleydi elbette ama bu noktada biraz da kişisel zevkler ve 2 Nisan‘da çevrimiçi olarak start verecek olan 40. Uluslararası İstanbul Film Festivali‘nin üzerimize sinmiş olan heyecanı devreye giriyor. Önceki aylarda her seçkide ilgimizi çeken film sayısı 6-7 civarındayken, bu sefer Mart ayında gösterime girecek olan filmlerin tamamına talibiz. Eminiz ki İKSV çalışanları, İstanbul Film Festivali direktörü Kerem Ayan ve ekibi her ay bu seçkileri sorunsuz bir şekilde ekranlarımıza taşıyabilmek için gecesini gündüzüne katarak çalışıyor, biz de tüm sinefiller gibi, kendilerine her zaman minnettarız. Yine de dediğimiz gibi, Mart Seçkisi için “ayrıca” teşekkür ediyoruz. Filmlerden kısaca bahsedelim ancak Mart Seçkisi bağlamında “film önerisi” yapamıyoruz çünkü tüm filmleri ısrarla öneriyoruz.

Bu ayın başında ilk yarısı tamamlanan 50. Rotterdam Film Festivali‘nde ses getiren Sweat / Ter ilgimizi biraz da Rotterdam’da coğrafi sınırlamalara takılan nadir filmlerden biri olması nedeniyle çekiyor, afişteki cümle de günümüz dünyası ve içinde bulunduğumuz pandemi ortamı açısından hayli manidar: “600.000 takipçiniz varken arkadaşa neden ihtiyacınız olsun?”. Elbette bu cümlede “takipçi” sözcüğünün çift anlamlı oluşu kilit nokta. My Salinger Year / Salinger Yılım diğer bir önemli yapım, hem konusu hem de oyuncuları nedeniyle ilgimizi fazlasıyla hak ediyor.

Kült korku klasikleri arasında her zaman üst sıralarda yer alan The Exorcist filmini benim gibi arada bir tekrar izleyenlerdenseniz Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist belgeselini kaçırmayın naçizane, ardından elbette “tuhaf film ve başrolde de o var” ile “başrolde o olduğu için film iyice tuhaflaşmış” duygu durumları arasında gidip gelmemize yol açan bir kariyere sahip Nicolas Cage‘in oynadığı Color Out of Space / Uzaydan Gelen Renk ön planda. Bu filmin yönetmen koltuğunda ilginç bir karakter olan Richard Stanley’nin olması da filmi yine “mutlaka izlenmesi gerekenler” listesine sokuyor. 50. Rotterdam Film Festivali’nde Robby Müller Ödülü‘ne layık görülen Kelly Reichardt‘ın 2010 yapımı filmi Meek’s Cutoff / Kestirme Yol da kaçırılmaması gerekenlerden, gerçek anlamda bir western.

Mart Seçkisi’nde yeni tarihliler arasında izleme şansı bulabildiğimiz tek film olan Days / Rizi / Günler de mutlaka izlenmeli, yazarımız Burcu Meltem Tohum’un Berlin‘de, pandemi öncesi sinema salonunda izleyebildiği son filmlerden birisi olan Days, yönetmeninin Ming-Liang Tsai olması açısından da ayrıca önemli çünkü Tayvanlı yönetmen Tsai, filmleri son yıllarda tanınırlık kazanan, keşfedilmesi gereken önemli bir hazine. Ayrıca Days‘in başrol oyuncusu Kang-Sheng Lee ile yaptığımız röportaja da buradan ulaşabilirsiniz. 2020’de çakilen The Woman Who Ran / Kaçan Kadın da yine ilgimizi çeken filmlerin başında geliyor, Dünya filmin yönetmeni Hong Sang-Soo ile birçok filminde başrolde oynayan Kim Min-Hee arasındaki şiirsel aşka odaklanmış olsa da, sinema sevgisi Sang-Soo‘nun entelektüel açıdan dopdolu olan ilgi çekici filmlerini izlemek için yeter de artar bile, Sang-Soo’nun tüm filmlerini tavsiye ederiz. Mart Seçkisi’nin Bürokratın Ölümü gibi eski tarihli filmleri de kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında diyerek sözü İstanbul Film Festivali‘nin Basın Bülteni‘ne bırakalım. Biletler 3 Mart‘ta satışta, şimdiden keyifli seyirler!

[BASIN BÜLTENİ]

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ÇEVRİMİÇİ FİLM GÖSTERİMLERİNE MART SEÇKİSİYLE DEVAM EDİYOR

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin Nippon Paint sponsorluğundaki yeni seçkisi 5-28 Mart tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor.

İstanbul Film Festivali’nin Mart Seçkisi, prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış ve aralarında sinema tarihinden klasiklerin de yer aldığı 12 filmden oluşuyor.

Programda edebiyat dünyasına içeriden mizahi bir bakış atan, başrollerini Margaret Qualley ile Sigoruney Weaver’ın paylaştığı My Salinger Year / Salinger Yılım; sosyal medya ile fitness kesişimini bir sanal dünya “fenomeni” gözünden ele alan Sweat / Ter; Dolly Wells’in Noah Baumbach ve Lena Dunham tarzındaki bağımsız komedisi Good Posture / Güzel Poz; Altın Lale’li Tsai Ming-liang’ın 2020 Berlin Teddy Jüri Ödülü kazanan son filmi, Filmekimi’nde sinemada gösterilen Rizi / Days / Günler ve başrolünde bağımsız fantastik ve korku filmlerinde izlemeden duramadığımız Nicolas Cage’in olduğu Color Out of Space / Uzaydan Gelen Renk yer alıyor.

Mart Seçkisi’nde sinema tarihinde yer etmiş, Küba’nın en tanınmış yönetmenlerinden Tomás Gutiérrez Alea’nın bürokrasi hicvi La muerte de un burócrata / Death of A Bureaucrat / Bir Bürokratın Ölümü; korku türünün efsane filminin arka planını gözlemleyen Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist / İnançlı Atlayış: Friedkin Şeytan’ı Anlatıyor ve başrolünde Tom Hiddleston’ın bulunduğu yönetmen Joanna Hogg’un İngiliz sinemasındaki yerini sağlamlaştıran aile dramı Archipelago / Takımada filmleri de var.

Yossi&Jagger ile tanınan Eytan Fox’un yeni filmi Sublet / Kiracı; Hong Sang-soo’nun Berlin’de kendisine En İyi Yönetmen Ödülü getiren son filmi Domangchin yeoja / The Woman Who Ran / Kaçan Kadın; Kelly Reichardt’ı üne kavuşturan western Meek’s Cutoff / Kestirme Yol ve Meksika sinemasının en önemli isimlerinden Arturo Ripstein’ın son filmi El Diablo entre las Piernas / Devil Between the Legs / Bacaklarının Arasındaki Şeytan seçkinin öne çıkan diğer filmleri arasında yer alıyor.

Gösterimleri 5 Mart akşamı 21.00’de başlayacak ve filmonline.iksv.org adresinden izlenecek filmlerin biletleri aynı site üzerinden alınabilecek. Bilet alınan filmler, gösterime açık kaldıkları 5’er gün boyunca izlenebilecek. Her hafta sonu yeni eklenen filmler 5 gün sonra 21.01’de gösterimden ve sistemden kalkacak. Önceki seçkilerde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı. Filmlere tek tek bilet alınabileceği gibi gösterime açık filmleri içeren Kombine Film Paketleri de daha avantajlı bir fiyatla satın alınabilir. Tüm filmler Türkçe altyazılı gösterilecek, filmlere yalnızca Türkiye’den erişilecek.

İKSV Film Online mobil uygulamasını iOS ve Android versiyonlarıyla indirebilir, hesabınıza eklenen filmleri uygulama üzerinden izleyebilirsiniz. Mobil uygulamayı App Store ve Google Play’den indirebilirsiniz.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Gösterimleri Mart Seçkisi filmleri:

 • Ter / Sweat / Magnus von Horn / Polonya, İsveç ( 5 Mart Cuma 21.00 – 10 Mart Çarşamba 21)
 • Takımada / Archipelago / Joanna Hogg / İngiltere (6 Mart Cumartesi 21.00 – 11 Mart Perşembe 21.01)
 • Kaçan Kadın / Domangchin yeoja / The woman who ran / Hong Sang-soo / Güney Kore (7 Mart Pazar 21.00 – 12 Mart Cuma 21.01)
 • Günler / Rizi / Days/ Tsai Ming-liang / Tayvan (12 Mart Cuma 21.00 – 17 Mart Çarşamba 21.01)
 • Uzaydan Gelen Renk / Color Out of Space / Richard Stanley / ABD, Malezya, Portekiz (13 Mart Cumartesi 21.00 – 18 Mart Perşembe 21.01)
 • Kestirme Yol / Meek’s Cutoff / Kelly Reichardt / ABD (14 Mart Pazar 21.00 – 19 Mart Cuma 21.01)
 • Güzel Poz / Good Posture / Dolly Wells / ABD (19 Mart Cuma 21.00 – 24 Mart Çarşamba 21.01)
 • Kiracı / Sublet / Eytan Fox / İsrail, ABD (20 Mart Cumartesi 21.00 – 25 Mart Perşembe)
 • İnançlı Atlayış: Friedkin Şeytan’ı Anlatıyor / Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist / Alexandre O. Philippe / ABD ( 21 Mart Pazar 21.00 – 26 Mart Cuma 21.01)
 • Salinger Yılım / My Salinger Year / Philippe Falardeau / Kanada, İrlanda (26 Mart Cuma 21.00 – 31 Mart Çarşamba 21.01)
 • Bacaklarının Arasındaki Şeytan / El Diablo entre las Piernas / Devil Between the Legs / Arturo Ripstein / Meksika (27 Mart Cumartesi 21.00 – 1 Nisan Perşembe 21.01)
 • Bir Bürokratın Ölümü / La muerte de un burócrata / Death of A Bureaucrat / Tomás Gutiérrez Alea / Küba (28 Mart Pazar 21.00 – 2 Nisan Cuma 21.01)

Biletler

Çevrimiçi gösterimlerin biletleri 3 Mart Çarşamba günü 10.30’dan itibaren filmonline.iksv.org adresi üzerinden satışa açılacak.

 • Tek film: 11 TL
 • 12 filmlik kombine paket: 100 TL

Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri her zamanki gibi biletlerini gönderilecek kişiselleştirilmiş bağlantı üzerinden talep edebilecekleri indirim kodlarıyla %25; Kırmızı, Turuncu ve Sarı Lale Kart üyeleri ise %20 oranında indirimle satın alabilecek.

İKSV tarafından 2002 yılından bu yana sürdürülen İKSV Lale Kart Üyelik Programı, altı farklı kategoride bir araya getirdiği kültür sanat dostlarına, vakfın düzenlediği etkinliklerde ayrıcalık ve öncelik sağlıyor. Ön satış dönemini kaçırmamak, öncelik ve indirimlerden faydalanmak için: http://www.lalekart.org/

Festivalle ilgili gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edin

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimleri’yle ilgili tüm gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz. Sosyal medyada #istanbulfilmfestivali etiketini kullanarak, siz de festival sohbetinin parçası olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın