Uluslararası 51. Rotterdam Film Festivali (IFFR) 2022 Festival Programı Açıklandı!

Bu yıl 51. kez sinemaseverleri karşılayacak olan Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nin (IFFR) çevrimiçi programı, düzenlenen bir basın toplantısıyla bugün açıklandı. Basın ve film endüstri konuklarına özel gerçekleşen toplantıda Tiger Competition, The Big Screen Competition ve Ammodo Tiger Short Competition kategorilerinde gösterilecek filmler kısaca tanıtıldı. 26 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin Harbour, Limelight, Bright Future ve Cinema Regained kategorilerinde yer alacak filmler de basın toplantısının dikkat çekici başlıklarındandı. Festivalin açılışında ise dünya prömiyerini yapacak olan Amanda Kramer’in uzun metraj filmi Please Baby Please ve Lewie & Noah Kloster‘ın Sara Driver ile çalıştığı Stranger Than Rotterdam adlı kısa filmin yer alacağı belirtildi.

Festival direktörü Vanja Kaludjercic

Bu yıl fiziki ortamda düzenlenmesi için tüm hazırlıkları tamamlanan festival, COVID-19 / Omicron vakalarının artışıyla beraber tıpkı geçtiğimiz sene olduğu gibi programını çevrimiçi ortama taşıma kararı adlı. Basın toplantısında festivalin programını açıklamaktan büyük bir heyecan duyduğunu belirten festival direktörü Vanja Kaludjercic, festivali çevrimiçi ortama taşıma konusundaki kararın zor olduğunun altını çizdi. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de festivalin iki aşamada yapılması planlanıyor.

Festivalin öne çıkan filmlerini aşağıdaki kategori başlıkları altında bulabilirsiniz. Önümüzdeki günlerde Dial M for Movie olarak festival programında merak ettiğimiz filmlere dair bir seçki ile tekrar karşınızda olacağız. Ayrıca bu yıl da yine IFFR’den akreditasyon aldığımız için festivalde gösterilen filmleri sizler için takip etmeye devam edeceğiz.

Constant

Tiger Competition

Tiger Competition kategorisindeki tüm filmleri görmek için buraya tıklayın.

Splendid Isolation

Big Screen Competition

The Big Screen Competition kategorisindeki tüm filmleri görmek için buraya tıklayın.

The Cloud Messenger

Ammodo Tiger Short Competition

The Ammodo Tiger Short Competition kategorisindeki tüm filmleri görmek için buraya tıklayın.

Isn’t It A Beautiful World

İzleyiciler için IFFR 2022 Seçkisi

Geçtiğimiz haftalarda Hollanda’daki karantinaya ilişkin alınan önlemler nedeniyle küçültülen IFFR 2022 seçkisi, çevrimiçi takip edilmeye uygun hale getirildi. Harbour, Bright Future, Cinema Regained, Focus: Amanda Kramer ve RTM kategorisindeki filmler de dahil olmak üzere toplamda 52 film çevrimiçi olarak izlenebilecek. Festival, bu seçkilerini sadece Hollanda’da ikamet eden izleyiciler için açarken Hollanda dışındaki basın ve film endüstrisi kategorisinde bulunanlar için de filmlere ulaşma imkânı tanıyor.

IFFR 2022 Seçkisi için buraya tıklayın.

Nosferasta: First Bite

Big Talks

Film gösterimlerinin yanı sıra endüstrideki çeşitli isimlerin de konuşmacı olarak katıldığı Big Talks kategorisinde bu yıl Amerikalı film yapımcısı, müzisyen ve yazar Amanda Kramer, Fransız aktör ve yönetmen Mathieu Amalric ve bu yılki Robby Müller Ödülü sahibi Taylandlı görüntü yönetmeni Sayombhu Mukdeeprom yer alıyor.

Programın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Burcu Meltem Tohum

To Love Again

Bir Cevap Yazın