41. İstanbul Film Festivali’nden ilk haber: SERGIO LEONE Retrospektifi

Bu yıl 8-19 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan 41. İstanbul Film Festivali‘nin programı henüz belli olmasa da, ilk haberler gelmeye başladı. Bunlardan ilki de İtalyan Western’inin usta isimlerinden Sergio Leone‘nin toplam yedi adet uzun metrajlı filminin gösterileceği Sergio Leone Retrospektifi. Üstadın filmlerini özellikle büyük, daha doğrusu Leone‘nin çok önem verdiği Cinemascope‘a (genelleme yaparsak Widescreen Anamorphic Lens) uygun genişlikte bir beyazperdede izlemek büyük keyif olacaktır, umarız filmler küçük bir salonda gösterime girmez. Filmlerin adları ve etkinlikle ilgili genel bilgi için sözü IKSV Basın Bülteni‘ne bırakalım:

Sergio Leone

SPAGETTİ WESTERN’İN YARATICISI: SERGIO LEONE

Sinemanın içine doğan yaratıcı bir yönetmen, Spagetti Western ustası Sergio Leone’nin tüm filmleri kaçıranlar, özleyenler ve büyük ekranda görmek isteyenler için 41. İstanbul Film Festivali’nin retrospektif bölümünde bir arada gösterilecek!

İstanbul Film Festivali’nin retrospektif bölümü bu yıl sinemanın en yaratıcı, en etkili isimlerinden biri olarak kabul edilen Sergio Leone’ye ayrıldı. 8-19 Nisan tarihlerinde yapılacak festivalde İtalyan yönetmen, yapımcı ve senarist Leone’nin çektiği yedi uzun metrajlı film yenilenmiş kopyalarından sinema salonlarında gösterilecek.

The Good

41. İstanbul Film Festivali, geleneksel Western öğelerini kullanmayarak bu türü değiştiren, bozan, büyük popülerlik kazanarak bir çığır açan Spagetti Western türünün yaratıcısı Leone’nin filmlerini beyazperdede izleyememiş sinemaseverleri ve Leone hayranlarını sinemaya çağırıyor.

Sergio Leone bölümünde Dolar Üçlemesi ve Bir Zamanlar Üçlemesi olarak anılan klasikler dahil, yönetmenin çektiği 7 uzun metrajlı film yer alıyor.

  • Rodos Canavarı / Il Colosso di Rodi / The Colossus of Rhodes
  • Bir Avuç Dolar İçin / Per un pugno di dollari / A Fistful of Dollars
  • Birkaç Dolar İçin / Per qualche dollaro in più / For a Few Dollars More
  • İyi, Kötü ve Çirkin / Il buono, il brutto, il cattivo / The Good, the Bad and the Ugly
  • Bir Zamanlar Batıda / C’era una volta il West / Once Upon a Time in the West
  • Yabandan Gelen Adam / Giù la testa / A Fistful of Dynamite
  • Bir Zamanlar Amerika’da / Once Upon a Time in America
The Bad
The Ugly

Bir Cevap Yazın