Gözlerimiz Önünden Geçen Film Şeritleri: 2022

2022 yılını, gösterime giren filmlerin büyük çoğunluğunu dahil ederek sinemasal olarak değerlendirmek vardı aklımızda, ekip olarak harekete geçtik, “herkes 2022’nin en iyi filmleri” listelerini oluştursun diyerek işe koyulduk. Neden sonra kısa sürede, ana akım filmlere çok yer veren bir site olmadığımız, ekip olarak da “gösterime giren her filmi” izlemediğimiz aklımıza dank etti. Eleştirmenlik kulvarında birer sinema emekçisi olma yolunda olduğumuzdan, hakkında yazmasak bile gösterime giren filmleri olabildiğince izlememiz gerekir tabii ki, ancak on kişiden az bir ekibin o yılın tüm filmlerini “iş gereği” izlemesi, bizleri sinemadan soğutmaktan başka bir işe yaramayacaktır. O nedenle bir süre daha “eksik listelerle” karşınıza çıkma ihtimalimiz yüksek, şimdiden affola. Eksik listeden kastımız, 2022’de Avatar: The Way of Water, Black Panther: Wakanda Forever, Top Gun: Maverick veya The Batman gibi gişe rekortmeni endüstri filmlerini izlememiş olmamız. Bu minik liste de ekibimizin Ocak ayı hedefleri arasında bulunsun.

Sitemizin INDEX sayfasında 2022’de çekilmiş filmlere ait 37 eleştiri yazısı bulunmakta, bu yıl toplamda ise farklı yıllardan filmlere ait 120 civarında yazı yayınlamışız. Dial M for Movie de bu yılı 140.000 tıklanma ve 102.000 ziyaretçi ile kapatmış, bu vesileyle siteye uğrayan ve zaman harcayan herkese sonsuz teşekkürler. Yılın son günlerine doğru her yandan “2022’nin en iyi filmleri” listesi yağmaya başladığı için birkaçını aşağıda sıralayalım (sıralama alfabetiktir).

BBC: Everything Everywhere All at Once

Empire Magazine: Everything Everywhere All at Once

IMDb: The Batman

Insider: RRR

New York Times: EO

Rotten Tomatoes: No Bears

Sight and Sound: Aftersun

Time Out: Licorice Pizza

Listelerde oldukça farklı filmler ön planda, yine de her listenin kaynağına tıkladığınızda diğer filmlere de göz atmanız mümkün, listeler doğal olarak son derece öznel olduğu için sözü daha fazla uzatmadan herkese bol filmli bir 2023 dileyerek sonlandıralım, 2023’ün karşımıza “daha önce izlediğim hiçbir şeye benzemiyor” diyebileceğimiz birçok film çıkartması dileğiyle.

H. Necmi Öztürk

Bir Cevap Yazın