SPIDER-MAN: FAR FROM HOME Yakında Sinemalarda!

Evet Örümcek Adam: Eve Dönüş’ün ve elbette Avengers Endgame’in ardından ikinci Spider-Man filmi olan Örümcek Adam: Evden Çok Uzakta ile karşı karşıyayız. Bu noktada Peter Parker’ın evle ilgili bazı sıkıntıları var demezsek görevimizi yapmıyor oluruz. Aslında bu noktada biraz da çeviri ön plana çıkıyor, “homecoming” biraz da Marvel / Disney’in Spidey’e “bu evrene hoş geldin” deme şekliydi, özellikle bir “ev” söz konusu değildi aslında. Bu ikinci filmdeyse evet, kelimenin tam anlamıyla “evinden ve mahallesinden” (“neighborhood” mottosu) uzakta bir Spider-Man karşımızda ama buradaki “ev” sözcüğü de mecazi olarak “lig” anlamını da işaret ediyor biraz: Ateş, Hava, Su ve Toprak elementleriyle savaşmak, dolayısıyla daha önce (en azından MCU’da) karşılaşmadığı, kendi boyunu aşabilecek düşmanlarla da baş etmek zorunda.

Spider-Man: Far From Home için “serinin ikinci filmi” gibi bir ifade kullandık yukarıda, bunun üzerinde biraz durmak gerek. Çünkü sinema tarihine baktığımızda Spider-Man: Far From Home, ikinci değil, 11. sinema filmi. Üstelik 2018 tarihli animasyon filmi Spider-Man: Into The Spider-Verse’ü saymıyoruz bile.

 • Spider-Man (1977) – E.W. Swackhamer
 • Spider-Man (1978) – Koichi Takemoto
 • Spider-Man Strikes Back (1978) – Ron Statlof
 • Spider-Man: The Dragon’s Challenge (1981) – Ron Statlof
 • Spider-Man (2002) – Sam Raimi
 • Spider-Man 2 (2004) – Sam Raimi
 • Spider-Man 3 (2007) – Sam Raimi
 • The Amazing Spider-Man (2012) – Marc Webb
 • The Amazing Spider-Man 2 (2014) – Marc Webb
 • Spider-Man: Homecoming (2017) – Jon Watts
 • Spider-Man: Far From Home (2019) – Jon Watts

Birçok Peter Parker

Milenyum sonrasına baktığımızda Sam Raimi’nin Spidey üçlemesinde Tobey Maguire oynamıştı ve kendisine MJ rolünde Kirsten Dunst’ın eşlik ettiği oyuncu, eleştirmenler ve sinemaseverler tarafından da oldukça pozitif karşılanmıştı. Üçlemenin 2007’deki son halkasıyla herşey bitti sandık ama sadece 5 yıl sonra, bu sefer de “Amazing” başlığıyla, başrolünde Andrew Garfield’ın oynadığı iki film daha çıkageldi. Yönetmen koltuğunda Marc Webb’in oturduğu bu yeni soluk, henüz üçleme bile olmadan sonlandı ve “mahallemizin arkadaş canlısı komşusu”, 2017 tarihli Spider-Man: Homecoming ile Marvel Sinemasal Evreni’ne katılmış oldu. Dolayısıyla en güncel Peter Parker, iki filmdir Tom Holland.

Bu noktada, bir süre önce Disney, 21st Century Fox’u Satın Aldı başlıklı haberimizde bahsettiğimiz, daha doğrusu korktuğumuz olayın yavaş yavaş başımıza gelmeye başladığını da belirtelim: Marvel sinema sektörüne çok fazla hâkim olmaya başladı, üstelik bunda en büyük pay Marvel’ın ekonomik gücü değil, Marvel hayranlarının genel tutumu.

Öncelikle herşeyi Marvel standartlarında ele alıyorlar, bunun en güncel örneği, X-Men Dark Phoenix için “bir Avengers Endgame değil” denmesi. Veya kişisel favorim: “Avengers Endgame’den sonra sinemada hiçbirşey eskisi gibi olmayacak”. İnsan hayli gülüyor tabii. Ne de olsa ticari başarısı bir yana, sinema okyanusunda bir damla sadece Avengers. Ticari başarısıyla neden ilgilenmiyoruz, çünkü bugün sinema tarihinin en önemli hazineleri arasında yer alan birçok klasik film, gişede büyük başarılara imza atmamıştır: Bisiklet Hırsızları, Roma: Açık Şehir, vs. Zaten herhangi bir filmin gişedeki durumuyla, o filmin hayranları olarak neden ilgilenelim hiç anlayabilmiş değilim. Ticari başarı bir kıstas değil, üstelik hayranlara herhangi bir getirisi de yok. 

Basın bültenini sizlerle paylaşmadan önce Spider-Man: Far From Home filminin de Marvel dünyasındaki yerinden biraz bahsedelim. Avengers Endgame sonrasında, yani Tony Stark’ın var olmadığı bir evrende geçen film, Marvel evrenini Spider-Man özelinde sürdürmek için elinden geleni yapmış. Fragmandan öğrendiğimiz kadarıyla filmde Iron Man’in, Thor’un, Captain Marvel’ın ve Doctor Strange’in adları geçiyor, bizzat bulunanlarsa Happy Hogan, Nick Fury ve Maria Hill karakterleri.

Son Spider-Man Tom Holland ise Marvel evrenine pek yabancı değil, MCU’da aldığı küçük veya büyük rolleri film başlıklarıyla hatırlayalım:

 • Captain America: Civil War (2016)
 • Spider-Man: Homecoming (2017)
 • Avengers: Infinity War (2018)
 • Avengers: Endgame (2019)
 • Spider-Man: Far From Home (2019)

Fragmanlardan son derece action yüklü ve aynı zamanda da eğlenceli olduğu görünen bu en yeni Örümcek Adam filmini de merakla bekliyoruz. 5 Temmuz’dan sonra film hakkındaki fikirlerimizi paylaşmak için tekrar görüşmek üzere. 

Spider-Man: Far From Home TR Altyazılı Fragman

H. Necmi Öztürk

BASIN BÜLTENİ

5 Temmuz’da 2D, 3D, IMAX 3D, Türkçe Altyazı ve Türkçe Dublaj Seçenekleriyle Sinemalarda!

“Örümcek-Adam: Evden Uzakta”da, Tom Holland, “Avengers: Endgame”deki olayların ardından sonsuza dek değişmiş bir dünyada yeni tehditlere karşı durmak için harekete geçmesi gereken mahallemizin arkadaş canlısı Süper Kahraman’ı olarak geri dönüyor. Film Örümcek-Adam evrenini genişletirken, Peter Parker’ı kendi çöplüğü olan Queens-New York’tan ve güvenli limanından çıkartıp, aslında bir okul gezisi olması gereken –ama kahramanımızın en zorlu ve en destansı macerasına dönüşen bir– Avrupa turuna götürüyor.

Peter Parker ve arkadaşlarını –ve daha milyarlarca insanı– hayata döndüren, iyi ile kötü arasındaki dev çaplı savaşın ardından, Peter hâlâ onun dönüşünü mümkün kılmak için kendini kahramanca feda eden akıl hocası Tony Stark /Iron Man’in yasını tutmaktadır. Turbo şarjlı kahramanlıkları nedeniyle herkes acaba bir sonraki Iron Man o mu olacak diye merak ederken bile, Peter, baktığı her yerde bu yitip gitmiş Yenilmez’e saygı gösterilerine tanık oldukça yaşadığı kayıp hissi daha da artar.

Tony’nin arkadaşı Happy Hogan’ın temin edici sözleri Peter’ı bir ölçüde rahatlatır: “O gittikten sonra burada olacağını bilmese, yapmış olduğu şeyi yapmazdı bence”. Fakat Happy’nin bir diğer mesajı Peter’ın kesinlikle duymak istemediği türdendir: Nick Fury, Örümcek-Adam’ı aramaktadır. Süper kahramanlığı birkaç haftalığına ardında bırakmaya kararlı olan Peter, –Hogan’ın ‘Nick Fury’yi ekemezsin!’ uyarılarına rağmen– Fury’nin telefonlarına cevap vermez ve arkadaşları Ned, MJ ve çetenin geri kalanıyla Avrupa tatiline çıkar.

Ama Fury görmezden gelinmeyi kabul etmeyecek ve yardımcısı Maria Hill’le birlikte Peter’ın izini sürerek Venedik’e gidecektir. Eski S.H.I.E.L.D. yöneticisi Fury’nin Peter’dan talebi Örümcek-Adam’ın yeni bir tehditle mücadele etmesidir. Söz konusu yeni tehdit, her biri Toprak, Hava, Su ve Ateş’den oluşan dört elementi temsil eden devasa Elementsel Yaratıklar’dır (Elemental Creatures). Bu canavarımsı varlıklar evrende açılan bir delikten gelmişlerdir… bu da “Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı“ve “Yenilmezler: Son Oyun“daki olayların bir diğer sonucudur.

Bunun sonrasında, Peter, paralel bir Dünya’dan gelmiş ve Elementsel Yaratıkları durdurmaya kararlı Süper Kahraman Quentin Beck’le tanışır. Mysterio olarak bilinen Fury ve Beck, Örümcek-Adam’ın bu mücadeleye katılmasını isterler ama yapılacak savaş Peter’ın güvenli limanından çok uzaktadır. Bu yüzden, Fury’den bir başka Yenilmez’den yardım istemesini rica eder. Peter’ın talihsizliği diğer hepsinin meşgul olmasıdır. Dolayısıyla, henüz sonuçlarını tahmin bile edemeyeceği çapta bir kapışmada Beck’le güçlerini birleştirmek zorunda kalır.

Evden uzakta, Peter’ın arkadaşlarını koruması, dünyayı kurtarması, sadece kendisinin ötesinden gelebileceği bir zorluğa göğüs germesi ve Örümcek-Adam’ın yazgısını kabullenmesi gerekecektir.

Columbia Pictures bir MARVEL Studios-Pascal Pictures yapımı olan “Örümcek-Adam™: Evden Uzakta”yı sunar. Başrollerini Tom Holland, Samuel L. Jackson, Zendaya, Cobie Smulders, Jon Favreau, JB Smoove, Jacob Batalon, Martin Starr, Marisa Tomei ve Jake Gyllenhaal’ın paylaştığı filmi Chris McKenna ve Erik Sommers yazdı, Jon Watts yönetti. MARVEL Comic Books’un Stan Lee ve Steve Ditko yaratımı olan serisine dayanan filmin yapımcılığını Kevin Feige ve Amy Pascal; yönetici yapımcılığını ise Louis D’Esposito, Victoria Alonso, Thomas M. Hammel, Eric Hauserman Carroll, Rachel O’Connor, Stan Lee, Avi Arad ve Matt Tolmach üstlendi. Filmin görüntü yönetimi CSC’den Matthew J. Lloyd’un; yapım tasarımı Claude Paré’nin, kurgusu Leigh Folsom Boyd ve ACE’den Dan Lebental’ın, kostüm tasarımı Anna B. Sheppard’ın, müziği ise Michael Giacchino’nun imzasını taşıyor. “Örümcek-Adam™: Evden Uzakta”nın görsel efektler amirliğini Janek Sirrs, görsel gelişim amirliğini Ryan Meinerding, müzik amirliğini ise Dave Jordan gerçekleştirdi.

Bir Cevap Yazın