1950 Yılında Bu Ay Vizyonda Hangi Filmler Vardı?

Bugünlerde sinema dünyasında sıklıkla işlenen bir konu var; o da “zamanda yolculuk” teması. Özellikle DARK dizisini takip edenler bilir; sürekli 33 yıl öncesine ve sonrasına gidip gelmek insanı zihinsel olarak yorsa da yakın geçmişte yaşanan hem tarihsel hem de kültürel bağlamda birçok şey bugünü şekillendirmiştir bir anlamda. Bu fikirden hareketle madem vizyon filmleri hakkında yeterli bilgiye sahibiz ve istediğimiz zaman elimizi kolumuzu sallayarak bir sinema salonunda onları rahatlıkla izleyebiliriz o zaman 1950 yılında yaşasaydık hangi filmlere gidebilme şansına erişirdik bunu hep birlikte hayal edelim istedik.

Birçok kişi geçmiş yıllarda belli bir dönemde yaşamak ister. Bunun en basit örneğini bugünlerde vizyonda olan Yesterday filminde görebiliriz. Her ne kadar orada geçmişe gitmeye yönelik herhangi bir durum olmasa da netice itibariyle geçmişte olan ve kendi döneminde mevcudiyetini kaybetmiş bir mirastan yararlanma söz konusuydu. Bu da bugün eğer elinizde geçmişe gitme şansınız olsa kullanabileceğiniz ve aklınıza gelebilecek kurnaz bir harekettir.

Bu noktaya kadar bu tip bir yazı serisi çıkarmaya bizi neyin yönelttiğini belirtmeye çalıştık. O zaman şöyle bir bakalım; 1950 yılında bugün vizyonda hangi filmler vardı? Eğer o yılda olsaydık hangi filmleri beyazperde üzerinde izleme şansına erişebilirdik?

Winchester ’73

Deneysel bir Western filmi olan Winchester ’73, 12 Temmuz’da vizyona girdi. Filmin oyuncuları arasında James Stewart, Shelley Winters ve Dan Duryea gibi isimler yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise Anthony Mann bulunmakta.

Treasure Island

1950’lerde aile ile birlikte izlenebilecek filmler kuşağında başı çeken filmlerden olan macera türündeki Treasure Island filmi yine 12 Temmuz’da tüm dünyada vizyona girdi. Filmin oyuncuları arasında Bobby Driscoll, Robert Newton ve Basil Sydney gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda ise Byron Haskin var.

The Flame and the Arrow

Dram türünde bir macera filmi olan The Flame and the Arrow 1950 yılında 9 Temmuz’da vizyona girdi. Filmin oyuncuları arasında Burt Lancaster, Virginia Mayo ve Robert Douglas yer almakta. Yönetmen koltuğunda ise Jacques Tourneur var. 

711 Ocean Drive

711 Ocean Drive ile şimdi biraz Temmuz ayının başlarına gidiyoruz. 1 Temmuz’da vizyona girmiş olan filmin oyuncu kadrosunda Edmond O’Brien, Joanne Dru ve Otto Kruger gibi isimler bulunuyor. Yönetmen koltuğunda ise Joseph M. Newman yer almakta.

The Second Woman

Şimdi rotamızı tam bir dram filmi olan The Second Woman’a çeviriyoruz. Film 7 Temmuz’da vizyona girmiş, oyuncu kadrosunda Robert Young, Betsy Drake ve John Sutton gibi isimleri barındırıyor. Yönetmen koltuğunda James V. Kern oturmakta.

Burcu Meltem Tohum

Bir Cevap Yazın