2020 Berlin Film Festivali Programı Şekillenmeye Başladı

Waxworks, 1924

Her sene olduğu gibi Berlin Film Festivali’nin klasik serisi yine dikkat çekici. Paul Leni’nin yönettiği 1924 yapımı sessiz film, restore edilmiş versiyonu ile ilk kez Berlin Uluslararası Film Festivali’nde, Ensemble Musikfabrik müziği eşliğinde gösterilecek. Dışavurumcu film türünün en önemli temsilcilerinden biri olan Waxworks, sizi gerçek ile halüsinasyon arasında bırakıyor. İçinde birçok fantastik öge barındıran filmin başrollerinde Korkunç Ivan rolüyle Conrad Veidt, Karındeşen Jack karakteriyle Werner Krauss, Harun El-Reşid rolüyle Emil Jannings ve şair rolüyle William Dieterle isimleri yer alıyor.

Filmin restore edilmiş versiyonuna eşlik eden müzik, ZDF / ARTE tarafından komisyon edildi; başta klarnet, trombon, viyola, gitar ve vurmalı çalgılar olmak üzere çeşitli akustik enstrümanlar kullanıldı. Filmin orijinal versiyonu günümüze ulaşmadığı için filmin dijital restorasyon aşamasında İngilizce, Fransızca ve Çek dili sürümleri kullanıldı ve 4K çözünürlükte dijitalleştirildi. Filmin restorasyon sürecine Deutsche Kinemathek, Cineteca di Bologna, British Film Institute (BFI) ve Alman Kültür ve Medya Komisyonu (BKM) destek verdi. Filmin TV galası ARTE’de 24 Şubat 2020 tarihinde yapılacak; bunu takiben Blu-ray / DVD versiyonları da satışa sunulacak.

King Vidor Restrospektifi

Bu yıl 70.’si gerçekleşecek olan Berlin Uluslararası Film Festivali’nin retrospektif programında Amerika sinema tarihinin önemli yönetmen, yapımcı ve senaryo yazarı King Vidor yer alıyor. Sessiz film klasikleri, dikkat çekici uyarlamaları ve toplumsal gündeme de konu olan çalışmalarıyla Vidor’un elliden fazla filmi bulunuyor: Özellikle 1934 yapımı The Crowd, 1934 yapımı Our Daily Bread, 1946 yapımı Western Duel in the Sun, 1956 yapımı War and Peace ve 1925 yapımı The Big Parade başlıklı filmleri bu retrospektif programında gösterilecek olan yapımlar.

Vidor, yaşadığı ve sinema endüstrisine katkıda bulunduğu dönem boyunca sinema dünyasının hem karanlık hem de aydınlık yüzünü göstermeye çalışmıştır. 70. Berlin Uluslararası Film Festivali dahilinde üzere yönetmenin toplam 35 filmi gösterilecek. Bazıları 35 bazıları ise 70 mm olan yönetmenin filmlerinin festival boyunca doğal olarak en iyi kalitede sunulması planlanmakta. Festivale katılacak olanlar için önemli not: King Vidor retrospektifi dahilinde festivalde, içinde toplam 8 makale bulunan İngilizce ve Almanca dillerinde ciltli kitap satışa sunulacaktır.

Pinocchio için Özel Gala

Her sene festival dahilinde düzenlenen Özel Gala seçkisinin bu seneki konuğu Matteo Garrone’nin Pinocchio’su. Filmini bildiğimiz pinokyo anlatılarından farklı olarak daha kişisel ve daha neşeli tasvir eden yönetmen anlaşılan o ki nesilden nesile bize aktarılan pinokyo hikayelerine bir başka soluk getirecek. İtalya ve Fransa ortak yapımı olan bu film uluslararası prömiyerini ilk kez bu festivalde gerçekleştirecek.

Helen Mirren’a Honorary Golden Bear Ödülü

Bu yılki festivalde yaşam boyu başarı ödülü Honorary Golden Bear, efsanevi İngiliz oyuncu Helen Mirren’a takdim edilecek. Aklımıza elbette bu ödüle Dame Helen Mirren’dan daha fazla layık olan bir isim gelmiyor, Stephen Frears’ın The Queen filmi sayesinde popülerliği inanılmaz artan Mirren, 2006’dan çok daha önceleri de hem tiyatro hem de sinema salonlarının, ekranların en çok aranan yüzüydü, Liam Neeson ile birlikte rol aldığı ve bir süre birlikte yaşamaları gibi güzel bir sonuç doğuran 1981 yapımı Excalibur’dan tutun da Hamlet’e, Caligula’ya, hatta The Twilight Zone dizisindeki konuk oyunculuğa varıncaya dek.

Söz konusu ödülün takdimine ithafen festivalde bir Helen Mirren seçkisi oluşturuldu. Beş filmden oluşan seçkide yer alacak filmler şöyle:

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989)
  • The Good Liar (2019)
  • The Last Station (2009)
  • The Long Good Friday (1980)
  • The Queen (2006)

Burcu Meltem Tohum

Bir Cevap Yazın