73. Cannes Film Festivali’nin (2020) Resmî Seçkisi Açıklandı

Her yıl Paris’teki meşhur Champs-Elysées bulvarı üzerinde bulunan UGC Normandie sinema salonunda büyük bir kalabalık eşliğinde açıklanan Cannes Film Festivali Resmî Seçkisi (Sélection Officielle), bu yıl da aynı yerde, UGC Normandie’de bugün saat 19:00’da (TSİ) Canal+ aracılığıyla (ve YouTube üzerinden) açıklandı. Tek fark, UGC’nin o devasa salonunun bomboş olmasıydı. Açıklamayı Cannes Film Festivali Başkanı Pierre Lescure’ün huzurunda, festival direktörü Thierry Frémaux yaptı. Listede 56 film bulunmakta, listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Canlı yayın 14. dakikada başlıyor.

Tabii bu haberi daha iyi anlatabilmek adına, birkaç ay geriye gitmemiz gerekiyor. Tüm Dünya’yı etkisi altına alan 1918 grip salgınından neredeyse tam 100 yıl sonra “uygar insanın” deneyimlemek zorunda kaldığı COVID-19 salgını kendisini yeni yeni hissettirmeye başladığında, Lescure’ün dediğine göre Cannes Film Festivali yöneticileri festivalin sadece birkaç hafta erteleneceğini umuyor, ona göre hazırlanıyorlardı. Başvurular durmadan yağmaya devam ediyor, yine Lescure’ün cümlesiyle “sanki kapalı olan sinema salonlarının kapıları hayali bir kalabalık tarafından zorlanıyordu”. Ne var ki durum daha da vahim bir hale gelince, Cannes yönetimi festivali 2020 yılı için iptal etme kararı aldı. Festival, 2021’de kaldığı yerden devam edecekti.

Buruk Bir Seçki

Bu akşam YouTube üzerinden Pierre Lescure ile Thierry Frémaux’nun, açıklamayı yaparken çocuklar gibi şen olduklarını, heyecandan yerlerinde duramadıklarını ve dolayısıyla da sinemaya duydukları büyük sevgiyi görmek çok hoşuma gitti açıkçası. Bunu belirtme sebebim, Lescure’ün bu akşam sarf ettiği şu cümle: Asla vazgeçmek istemedik. Gerçekten de festival iptal olmasına karşın çevrimiçi etkinlikler, duyurular, özel gösterimler aracılığıyla ellerinden gelen her şekilde varlıklarını sürdürdü, festival kurulu. Daha da önemlisi, filmlerinin Cannes’da gösterilemeyeceğini bile bile birçok yönetmen başvurularını yapmaya ısrarla devam etti, sonuç olarak müthiş bir dinamizm hakimdi, iptal olan 73. Cannes Film Festivali’ne. Ve hala da aynı hareketlilik sürüyor, bu Resmî Seçki’nin açıklanması da son derece önemli o nedenle.

Thierry Frémaux bu seneki seçkide “Açılış Filmi”, “Kapanış Filmi” vs. gibi kategorileri korumaktan kaçındıklarını, çünkü iptal edilen bir festivalin, “olamayacağı bir şey gibi görünmesini” istemediklerini belirtti. Sonuçta ne fiziksel olarak, ne de çevrimiçi olarak gösterilmeyecek bu filmler, 73. Cannes Film Festivali çerçevesinde. Düşündüğümüzde gerçekten de buruk bir seçki bu aslında, çünkü seçkide yer alan 56 film, fiziksel olarak 2020 içinde gerçekleştirilebilecek olan birçok festivalde (Toronto, Angoulême, San Sebastian, vs.) meşhur SELECTION OFFICIELLE ibaresiyle gösterime girecek, dolayısıyla Cannes’ın seçtiği ve sırf Cannes seçtiği için diğer festivallerde gösterilecek olan bu filmler, sadece Cannes’da, keşfedildikleri noktada gösterilmemiş olacaklar.

Seçilen Filmlere Nasıl Bir Katkısı Olacak?

Cannes’ın 2020 yılı Resmî Seçkisi içinde yer alan filmler ve yönetmenler, elbette büyük bir prestij aurası içinde yer almış olacaklar. Eğer yönetmenin ilk veya ikinci filmiyse, kelimenin tam anlamıyla o yönetmenin ve o filmin önünün açılmasından, geleceğinin parlak olmasından bahsediyoruz demektir. Bu açıdan elbette çok önemli, Cannes Festival kurulunun vazgeçmeyerek yine de yaklaşık yetmiş yıldır yaptıkları bu seçkiyi 2020’de de yapmaları. Üstelik bu sene başvuran film sayısında rekor kırılmasına rağmen havlu atmamış ekip: Toplam 2067 film, bu sene festivalde yer almak için başvurmuş.

Bunun dışında yine Frémaux ve Lescure’ün söylediklerine göre, seçilen filmlere Fransa ve Avrupa’da en büyük sinema ağları aracılığıyla destek olunacak, bu da demek oluyor ki yüzlerce salona sahip olan UGC (Union Générale Cinématographique), Pathé ve CGR (Circuit Georges-Raymond) gibi sinema ağlarında söz konusu filmler, sinemaların açılmasıyla beraber (Fransa: 22 Haziran) kolaylıkla salon bulabilecek. Bunun dışında sosyal ağlar vs. aracılığıyla da sürekli bu filmlerin yanında olacaklarını belirten Frémaux, yaklaşan festivallerde gösterilmeleri için de çaba sarf edeceklerini, hatta Toronto ve San Sebastian gibi bazı festivallerde bu filmlerin yarışma kategorileri altında bile başvuru yapabileceklerini, yarışabileceklerini söyledi.

Cannes Film Festivali’nin Başkanı Yine Pierre Lescure

Pierre Lescure, 2014 yılından bu yana festivalin başkanlığını yürütüyor. Her üç yılda bir tekrar oylanan başkanlık görevine bu yıl üçüncü kez seçilen Lescure, artık bu görevi başkalarına vermek istediğini de saklamadı. Görevini severek yaptığına kuşku yok ancak sözlerine şu şekilde devam etti emektar sinemasever ve gazeteci: “çok eskiden beri aklımda olan bir projeyi gerçekleştirerek görevimi yavaşça, üç yılımı doldurmadan devretmek istiyorum”.

Haberimizi sonlandırırken bu akşamki açıklamanın genel olarak neşeli bir tonda, sinema sanatına yakışan bir çocuksulukta geçtiğini de ekleyelim. Cannes’ın iptal olduğu açıklandıktan sonra sadece Fransa’dan değil tüm Dünya’dan sesler yükseldiğini ve herkesin kendilerine destek olduğunu, hayranlıklarını dile getirdiğini söyleyen Frémaux, özellikle New York Times’da yayımlanan “Cannes’ı Kaybedince Aslında Neyi Kaybediyoruz?” başlıklı makalenin kendisini çok etkilediği ayrıntısını verdikten sonra, “Yapmadığımız festivalle çok büyük övgüler aldığımız için, 2021’i de iptal etmeye karar verdik” esprisiyle boş salonda kahkahaların çınlamasını sağladı.

H. Necmi Öztürk

Bir Cevap Yazın