Fransız Kültür Merkezi ile İtalyan Kültür Merkezi’nden Online Film Festivalleri

Türkiye ve Dünya “yeni normal” olarak adlandırılan bu “pandemi sonrası” döneme hızlı bir geçiş yapmaya çok hevesli. Ne var ki bu cümlede “pandemi sonrası” gibi, son derece yanlış bir tabir var. Hem sağlıkçıların hem de çoğu ülkedeki sağlık bakanlıklarının açıkladığı üzere, pandemi bitmiş falan değil. Keşke bitmiş veya hastalığın tedavisi bulunmuş olsa da, biz de anti-covid hapımızı cebimize koyup dışarı çıkabilsek, “gerçek normal”e dönüş yapabilsek. Daha fazla uzatmayalım, tedbiri elimizden bırakmamaya devam etmemiz gereken bu günlerde, çevrimiçi sinema etkinlikleri yine imdada yetişiyor. Her iki saygıdeğer kurumun da basın bültenlerini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Bol filmli günler!

Fransız Kültür Merkezi

(12 Haziran – 13 Temmuz 2020)

Evinizden Ücretsiz Online Film Seçkisi

‘A la carte’ sinema keyfi için hazır mısınız? 

Institut français sinema kataloğunda bulunan onlarca kısa ve uzun metrajlı filmi 12 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasında online ve ücretsiz olarak izleyebileceksiniz! 

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Gençlik, yetişkin, animasyon, kurgu, belgesel… IF Cinéma’da herkese uygun bir film mutlaka var (bizi takip etmeye devam edin! 12 Haziran Cuma günü linki paylaşacağız).

Evde sinema keyfi bu Cuma başlıyor!

İtalyan Kültür Merkezi

(6 Haziran – 15 Ağustos 2020)

CINEMA ITALIA@TÜRKİYE

İtalyan Kültür Merkezi, True Colours International Sales işbirliği ile bu 2020 yaz aylarında çevrimiçi İtalyan film festivali Cinema Italia@Türkiye‘yi düzenliyor!

Amacımız, yakın dönem İtalyan sinemasının en iyilerini “True Colours Sanal Sinema”, platformu aracılığıyla doğrudan siz izleyicilerin evlerine götürmek ve aynı zamanda Ankara’daki İtalya Büyükelçiliği’nin koordinasyonu altında, İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Konsolosluğu’nun işbirliğiyle İtalya’nın sinemasını ve görsel-işitsel alanda yaratıcı italyan endüstrisini ve İtalyan Kurumsal Ağı’nı Türkiye’de tanıtmak.

Haziran ayının ilk haftasından itibaren, iki haftada bir gerçekleşecek olan 6 buluşmayla, Cinema Italia@Türkiye, Türk halkına, orijinal dilde (İtalyanca), Türkçe altyazılı en iyi ve en güncel filmleri sunacak. Gösteri 6 Haziran’da Valeria Golino‘nun “Öfori” filminin gösterimi ile başlayacak ve 15 Ağustos’ta Guido Chiesa’nın “Tanıştırayım: Sofia” ile bitecek.

Sinemaların kapalı olması rağmen True Colours, İtalyan sinemasının örneklerini sunmaya devam etmek için dijital ortamda 500 kişilik bir sanal gösteri merkezi yarattı. İtalyan Kültür Merkezi olarak bizler de İtalyan Sineması’nı Türk dostlarımızın evlerine kadar götürme fırsatını elde ettik.

Tarihler, program ve erişim ile ilgili tüm bilgileri web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda bulabileceksiniz.

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ve True Colours arasındaki kalıcı işbirliği, film gösterimlerinin tekrar sinema salonlarına dönmesi durumunda da devam edecek ve İtalyan sinemasının en yeni ve en güzel örneklerini Türkiye’de siz sinemaseverlere büyük bir heyecanla sunmaya devam edeceğiz.

Gösterimlerden ilki Valeria Golino’nun yönetmenliğinde Öfori (Euforia) olacak ve 6 Haziran saat 20.00’da seyredilebilecek.

Toplu gösterim aşağıdaki filmlerle devam edecek:

  • 6 Haziran – Euforia
  • 20 Haziran – The Place
  • 4 Temmuz – Il vizio della speranza
  • 18 Temmuz – Un giorno all’improvviso
  • 1 Ağustos – Come un gatto in tangenziale
  • 15 Ağustos – Ti presento Sofia

Şimdiden iyi seyirler!

İtalyan Kültür Merkezi bağlantıları:

Web Sitesi

Facebook

Instagram

Bir Cevap Yazın