İtalya’da Düzenlenen Dünya’nın En Önemli Sessiz Film Festivali PORDENONE, Bu Yıl İlk Defa Online!

Pordenone Sessiz Film Festivali ya da orijinal adıyla Le Giornate Del Cinema Muto, 1982’den beri her yıl İtalya’da düzenlenen bir sessiz film festivali. İlk yılında seyirci olarak sadece filmlerin gösterimlerine maddi ve manevi katkıda bulunan 8 kişiyi ağırlamış olan festival, yıllar geçtikçe büyümüş ve günümüzde her yıl Dünya’nın dört bir yanından yüzlerce kişiyi ağırlıyor.

Bu yıl 3-10 Ekim tarihleri arasında 39. kez düzenlenen festival, global pandemi şartları altında ilk kez çevrimiçi (online) olarak seyircilerle buluşuyor. Bu arada yazımızın görselinde kullandığımız fotoğrafta gördüğünüz beyaz maskeler, fotoğraf üzerinde oynama yapılarak eklenmiş değil. Festivalin bu yıl kullandığı bu görsel, 1918’de Dünya’nın karşı karşıya kaldığı, 50 milyon insanın ölümüne neden olan H1N1 grip salgını döneminde çekilmiş. İlginç bir şekilde neredeyse tam 100 yıl sonra, insanlık grip benzeri bir salgınla ikinci kez mücadele etmek durumunda.

İtalya’nın en kuzeyinde bulunan Pordenone kentinde, her yıl ekim ayında düzenlenen festival, sadece restore edilen ve az duyulmuş sessiz filmleri / kayıtları göstermekle kalmıyor, aynı zamanda sessiz sinema üzerine konferanslar, atölyeler de düzenliyor. Dünya’nın dört bir yanından sinemanın ilk dönemine hayran sinefilleri bir araya getiren festival, aynı zamanda sinema sanatına yönelik belli bir duruşu da temsil ediyor: Sinemanın geçmişine sahip çıkmak, bu sanatın ilk dönemlerindeki sinema emekçilerini hatırlamak ve nostaljiden doğan bu sevgiyi yaşatmak.

Festivalin 2019 afişi

Normalde İtalya’ya gitmemiz gerekirken bu sene doğrudan evlerimize konuk olan bu köklü ve saygın festival, 3-10 Ekim 2020 tarihlerinde toplam 11 uzun metraj sessiz film gösterecek ve hem bu 11 filme, hem de birçok konferansa ve kısa filme sadece 91 TL (9,90 Euro) karşılığında ulaşabiliyorsunuz, Dünya’nın hangi ülkesinde olursanız olun. Dolayısıyla festival filmlerini izlemeye zaman kaybetmeden başlayın deriz, ayrıntılar bu adreste, bilet alımını ise buradan yapabilirsiniz. Her uzun metraj film her gün belli bir saatte yayınlanıyor, ardından 24 saatliğine izlenmeye açık kalıyor. O halde festivalin sloganıyla bitirelim: Sessizliğin tadını çıkarın!

H. Necmi Öztürk

Bir Cevap Yazın