Çevrimiçi Güncesi: Louis de Funès Sergisi, 12 Saatlik Third Day Canlı Yayını ve American Fringe Film Festivali

Pandemi nedeniyle geçici olarak kapılarını kapatan çoğu kurum ve kuruluşun çevrimiçi etkinliklere ağırlık vermesi, etkinliğin yapıldığı ülkede yaşamayan herkes için doğal olarak büyük bir şans olarak kendini gösteriyor. Özellikle coğrafyaya dayalı yayın sınırlaması getirilmeyen çevrimiçi etkinliklerde bahsediyoruz elbette. Bugün sizlerle bu haber yazısını paylaşma nedenimiz de yine kaçırılmaması gereken çevrimiçi etkinlikler. Sadece 1 gün ve belli bir saatle sınırlı olduğu için Louis de Funès haberimize öncelik verelim.

Louis de Funès Sergisi (24 Kasım 2020, saat 20:30)

La Cinémathèque Française her Salı, TSİ akşam 20:30’da Instagram üzerinden canlı yayınla bir sergiyi tanıtıyor. Haberimizi yayınladığımız gün okuyorsanız bu akşam saat 20:30’daki canlı yayında ise Sinematek, Louis de Funès Sergisi’ni Instagram canlı yayınına taşıyacak. Yaklaşık 150 filmde çok çeşitli karakterler, kendine özgü üslubuyla canlandırmış olan Fransız oyuncu Louis de Funès (1914-1983), Fransız sinema tutkunlarının en sevdiği oyuncular arasında hemen her zaman listenin en başlarında, hatta zirvesinde yer alıyor.

Birinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği 1914 yılında doğmuş ve kendine kariyer olarak komedi oyunculuğunu seçmiş olması belki de Funès’in dünyaya bakışını en iyi özetleyen ayrıntılardan biri. Kullandığı mimikler, kendisi için yazılan replikleri teslim ederken komedi zamanlamasının eşsiz olması, hem gag hem de incelikli oyunculukların altından rahatlıkla kalkabilmesi ve daha birçok özelliğiyle Fransız sinemasında çok önemli bir yerde bulunan Funès hakkında gerçekleşen bu özel yayını kaçırmayın deriz.  Yayına ulaşmak için tıklayın (Instagram).

Third Day Cephesi’nde Neler Oluyor?

Açıkçası bunu son derece pozitif bir anlamda söylesek de, ne olduğunu biz de bilmiyoruz. Çünkü Sky TV (İngiltere) ve HBO Max (ABD) üzerinden yayınlanan ve 6 bölümün ardından noktayı koyan The Third Day, anlaşılan o ki henüz hayatlarımızda hoş bir sinemasal anı olmaktan çok uzak. 3 Ekim 2020’de “Ada’dan canlı yayın yapacağız” haberini duyurdukları halde, sonrasında hiçbir gürültü kopartmadıkları için, bizim gibi birçok sinemasever, söz konusu yayının tüm Third Day cast’ının bir araya gelip “Merhaba Dünya, çekimler sona erdi, sizleri seviyoruz” bab’ında bir promo yayın olacağını düşündük.

Meğer durum oldukça farklıymış. Bunu da tesadüfen, daha dün öğrenmiş olmamız pek de gurur duyduğumuz bir keşif değilse de, geç olsun güç olmasın diyerek sizlere de duyurmak istedik. Kanımızca kesinlikle her sosyal platformda duyurulması gereken, çok önemli bir sinema, hatta tiyatro olayıyla karşı karşıyayız: Tüm Third Day ekibinin, Osea Adası’ndan 12 saat, hiç ara vermeden gerçekleştirdikleri bir canlı performans söz konusu. The Third Day: Autumn adlı canlı yayın Ekim ayında Facebook üzerinden yapılmış ve aslında 12 saat kesintisiz olacakken, Facebook’un canlı yayına getirdiği sekiz saat sınırlaması nedeniyle iki bölümde seyircilerle paylaşılmış. Ama yayına ara verilmediğini, ilk 6 saatin sonunda sadece canlı yayın bağlantısının yenilendiğini de ekleyelim. Kesinlikle kaçırılmaması gereken bir sinema deneyimi. Şimdiden iyi seyirler diliyoruz.

La Cinémathèque Française: American Fringe Festival

Fransız Sinematek’i kapılarını kapattığından beri, özellikle HENRI salonu üzerinden çok değerli yayınlar yapıyor, en önemlisi de bu yayın ve filmleri tüm Dünya ile paylaşıyor olması. Daha önceki haber yazılarımızda da duyurduğumuz üzere sessiz sinema dönemine ait veya daha yeni ve başka hiçbir platformda izlenemeyecek olan klasik filmleri paylaşıyor olması sinemaseverler için tam bir hazine. Söz konusu filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

Cinémathèque Française’i yazımıza ikinci kez konuk etmemizin arkasında yatan sebep ise, American Fringe Festivali. 2016’dan bu yana Amerikan Bağımsız Sineması’nı en iyi şekilde yansıtmaya çalışan festivalin 2020 ayağı, pandemi kökenli seyahat yasakları nedeniyle iptal edilmiş. Ancak American Fringe’in sitesinde de belirtildiği gibi, 2016-2019 yılları arasında festivalde gösterilen filmlerden 8 tanesi, herkese açık olarak Cinémathèque Française sitesinde ücretsiz izlenebilir. Festival çevrimiçi olarak 13-20 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleşmiş olsa da, söz konusu sekiz film, 3 Aralık 2020’ye kadar izlenebiliyor.

Filmleri izlemeye başlamak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın