İtalyan Kültür Merkezi Film Festivali Başladı! (27 Kasım – 3 Aralık 2020)

Sinema, müzik ve daha birçok sanat dalıyla ilgili ses getiren etkinlikleri programından hiç eksik etmeyen İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, “İtalyan Sinemasıyla Buluşma” başlıklı film festivali için kapılarını 11. kez takipçilerine açıyor. Bu sene pandemi nedeniyle ilk kez online olarak düzenlenen festival, 27 Kasım – 3 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu da elbette söz konusu 7 filmin sadece İstanbul’da değil, tüm Türkiye’de izlenebileceği anlamına geliyor. Festivalin son derece ayrıntılı kataloğuna buradan ulaşabilirsiniz. Sizleri İtalyan Kültür Merkezi‘nin internet sitesinde de yer alan basın bülteniyle baş başa bırakıyoruz. Şimdiden keyifli seyirler.

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, 2020’nin bu son bölümünde, İtalya’nın yansıdığı yüzler, öneriler, temalar, analizler açısından her zamankinden daha verimli olduğunu kanıtlayan “yedinci sanat” diye nitelenen sinemamızı bir kez daha anıyor. Bu buluşma için seçilen filmler, farklı tür ve modellerle, günümüzün büyük küresel dönüşüm anını yansıtan, aynı zamanda yıkıcı ve yaratıcı olan günümüzün hikayelerini ve duygularını anlatıyor.

İtalyan Kültür Merkezi tarafından Istituto Luce – Cinecittà ile olan sağlam işbirliği sayesinde düzenlenen “İtalyan sinemasıyla Buluşma” nın on birincisinde sinemamız tamamen yeni bir bakış açısıyla kendini gösteriyor ve keşfedilmemiş yolları izliyor. Sadece kültür dünyasını değil, tüm dünyayı altüst eden pandemi nedeniyle festivalimiz ilk kez tamamen online olarak gerçekleştirilecek.

Kültür Merkezi’nin güzel tiyatrosunu her zaman dolduran kemikleşmiş İstanbullu izleyiciler eleştirmenler tarafından büyük beğeni kazanan son belli başlı festivallerde ve son Venedik film festivalinin programında yer alan en ilginç yedi filmi sinema salonunda izleme heyecanından mahrum kalacak.

Ama bunun karşılığında 27 Kasım – 3 Aralık tarihleri arasında İtalyan Kültür Merkezi’nin sosyal medya kanallarında programda yer alan filmler online olarak Türkiye çapında her yerde çok daha geniş bir izleyici kitlesi tarafından izlenebilecek. Sinemanın büyüsünü İtalyan sinemasına aşık yada ilk kez seyredecek olan olan herkesin televizyonlarına, bilgisayarlarına, tabletlerine ve akıllı telefonlarına taşıyacağız. Filmleri sinema salonlarında izlemeyi beklerken, İtalyan Kültür Merkezi sayesinde sinemanın mekanlarını çoğalttığımızı açıkça beyan edebiliriz. Herkese iyi seyirler!

Salvatore Schirmo
İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdürü

Bir Cevap Yazın