Infinite Statue: BELA LUGOSI as DRACULA

Küçük – orta ölçeklerde heykel (coldcast veya mixed media), figür, hatta action figure söz konusu olduğunda, en kaliteli ve en “gerçekçi” üretimler genellikle “hayal ürünü” yaratımlara, yaratıklara aittir. Bunun nedeni de, insan yüzünü taklit etmenin zorluğunda yatar. Örneğin bir canavarın, vahşi hayvanın, dinozorun figürü ya da heykeli çoğunlukla çok başarılı ve inandırıcıdır. Ancak ne zaman ki bir insanın action figure veya heykel formatında röprodüksiyonu yapılacak, işte o zaman heykeltıraş, sanatıyla sınanmak zorunda kalır. Bunun bir sebebi de, insan olarak kendi türümüze fazlasıyla aşina olmamızdır. Örneğin James Dean’in fotoğrafıyla benzerlik açısından hiçbir sorunumuz yokken, Dean’in heykeline baktığımızda, bir şeylerin yerinde olmadığını gözümüz hemen kavrıyor.

Yukarıdaki görselde “yüz benzerliği sorunu” bakımından bu tanıtımın da konusu olan heykeli üreten İtalya kökenli Infinite Statue örneğini verdik ama aslında birçok önemli firma arasında yüz benzerliği açısından en önde olan yine Infinite Statue firması. ABD’nin önde gelen figür ve heykel üreticisi Sideshow Collectibles firması da muhteşem canavar heykelleri üretti mesela ve üretmeye de devam ediyor, ancak ne zaman ki bir insan röprodüksiyonu yapsa işler sarpa sardı. Bugün de Scarface, Rambo veya Godfather filmlerinin baş kahramanlarını heykel olarak piyasaya süren hiçbir firma, yüz benzerliği konusunda koleksiyonculardan tam not almayı başaramadı.

Bu hiç hesapta olmayan uzun girişten sonra konuyu nereye bağlayacağımı sözü daha fazla uzatmadan söyleyeyim: Infinite Statue firması tarafından önümüzdeki ay (Şubat 2021) piyasaya sürülecek olan Bela Lugosi as Dracula heykeli, insan ile yaratık arasındaki dengeyi harika bir şekilde korumuş olması açısından ilgimizi fazlasıyla çekti. Hem vampir kavramı, hem de üstad Bela Lugosi’nin kendine has yüz hatları sayesinde heykelde göze çarpabilecek en ufak yüz benzerliği sorunu bile rahatlıkla görmezden gelinebiliyor. Algımız bu tür küçük sorunları hemen Dracula’nın insan olmayışına bağlıyor çünkü. Firmanın Charlie Chaplin, Ingrid Bergman ve Humphrey Bogart heykelleri de son derece hatırı sayılır, cesur hamlelerdi ancak Bela Lugosi as Dracula, bu konuda açık arayla önde.

Tod Browning’in 1931 tarihli Dracula filmiyle Dünya çapında üne kavuşmadan önce Macar asıllı Bela Lugosi, 5 Ekim 1927 ile 19 Mayıs 1928 tarihleri arasında bu rolü tam 261 defa canlandırmıştı. Elbette aynı adlı Broadway oyunundan bahsediyoruz. Bu oyundaki Dracula rolü sayesinde tüm ABD’de bu rolle anılmaya ve tanınmaya başlamasına karşın Lugosi, oyuncu olarak Universal Pictures’ın ilk tercihi değilmiş. Sonrasında neyse ki doğru karar verilmiş ve üzerinden tam 90 yıl geçmesine rağmen, “Dracula” dendiğinde aklımıza gelen ilk isim hâlâ Bela Lugosi. Infinite Statue firması da hem Lugosi Estate tarafından kendilerine sağlanan Broadway oyunu fotoğraflarını, hem de Universal filminden görüntüleri ayrıntılı olarak inceledikten sonra yontma aşamasına geçmişler.

Heykelin yontulması Daniele “Danko” Angelozzi’ye, boyanması ise Dario Barbera’ya teslim edilmiş. Tüm koleksiyoncuların mottosunu burada da tekrar edelim, “fotoğraflar bir heykeli çok iyi yansıtmaz, çıplak gözle görmek gerekir”. Ancak yine de fotoğraflardan gördüğümüz kadarıyla, ortaya güzel bir iş çıkmış gibi görünüyor. Yaklaşık 37 cm yüksekliğindeki heykelin ağırlığı 3,5 KG, fiyatı ise 450 Euro (Ocak 2021 kuruyla yaklaşık 4000 TL). Kargo ve gümrüğü de eklediğimizde fiyat hayli yükselecektir ancak tüm bu ulaşılamazlık heykelin güzelliğinden pek bir şey kaybettirmiyor. Artık sözü fotoğraflara verelim, heykeli daha ayrıntılı olarak incelemek sterseniz buraya tıklamanız yeterli. Bol filmli günler.

H. Necmi Öztürk

Bir Cevap Yazın