Dial M for Movie ROTTERDAM Film Festivali’nde!

Başlıktaki ifadeyi fiziksel ortamda gerçekleştirmek isterdik elbette ancak bir bakıma, her yıl Hollanda’da düzenlenen Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nin (IFFR) bu yıl pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak düzenleniyor olması, Dünya’nın dört bir yanındaki sinemaseverler için sevindirici bir haber dersek hiç abartmış olmayız. Biz de Dial M for Movie olarak hemen akreditasyon başvurumuzu yaptık, kabul edilince de 50. Uluslararası Rotterdam Film Festivali’ni takip edecek olan basın ordusu içinde yerimizi aldık. Akreditasyon onayımızda sitemizin aldığı ziyaretçi sayısı da önemli rol oynadığı için okurlarımıza da teşekkürü borç biliriz, birlikte nice akreditasyonlara diyelim.

Bu yıl 1 – 7 Şubat 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak, 2 – 6 Haziran 2021 arasında da hem çevrimiçi hem de fiziksel olarak planlanan festival, birçok Dünya prömiyerine ve uluslararası yarışmaya ev sahipliği yapıyor. Biz de Dial M for Movie olarak yukarıdaki tarihlerde festivalle ilgili haberleri ve izlemeyi planladığımız onlarca filmle ilgili eleştiri yazılarını Türkçe ve/veya İngilizce olarak sizlere ulaştıracağız. Söz konusu filmlerle ilgili kendi listemizi hazırladık ve aşağıda paylaşıyoruz, 24 filme 24 yazı kaleme alır mıyız orası bilinmez ancak önümüzdeki günlerde hayli yoğun olacağız gibi görünüyor.

[Düzeltme: 2 Şubat] “Festivali bizzat takip etmek elbette mümkün…” Evet bu haber yazımızı yayınladığımızda bu şekilde not düşmüştük ancak ne yazık ki sonradan Festival Yönetiminden öğrendik ki Basın veya Sinema Emekçisi akreditasyonuna sahip olmadan, festivali Hollanda dışından takip etmek mümkün değilmiş. Yanlış bilgilendirme nedeniyle özür dileriz, sanırız sitede bilet fiyatlarını görünce “pozitif düşünce” kurbanı olmuşuz. Tabii bu bilgi Dial M for Movie olarak omuzlarımıza daha fazla yük bindiriyor, bu yükü seve seve sırtlıyoruz; elimizden geldiğince çok sayıda film izleyip bir o kadar da eleştiri yazısı kaleme alarak sizlere ulaştırmaya çalışacağız. Filmler hakkında daha fazla bilgi için festival sitesi incelenebilir. Sözü daha fazla uzatmadan sizleri 50. Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde gösterilecek olan filmlerin görsellerinden küçük bir seçkiyle baş başa bırakalım. Rotterdam Film Festivali başlıyor!

Bir Cevap Yazın