40. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

İKSV BASIN BÜLTENİ’nden ALINTIDIR

1 Nisan’da çevrimiçi gösterimlerle başlayan, salonlarda ve açık havada devam eden 40. İstanbul Film Festivali, 14 Temmuz Çarşamba akşamı Hilton İstanbul Bosphorus, Harbiye’de düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

İKSV tarafından TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen festivalin ödül gecesinde, uluslararası ve ulusal yarışmaların kazananları açıklandı. Gecede ayrıca Sinema Onur Ödülleri’nin yanı sıra festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri de takdim edildi. 

40. İstanbul Film Festivali’nde uluslararası ve ulusal yarışmalarda toplam 45 film yarıştı. Gecede Uluslararası ve Ulusal Yarışma Altın Lale ödüllerinin yanısıra, Ulusal Yarışma En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik ödülleri takdim edildi. Ödül töreninde ayrıca Ulusal Kısa Film ve Ulusal Belgesel Yarışması, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü ve Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) ödüllerinin kazananları da açıklandı.

İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülleri 

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri, bu yıl “jet rejisör” lakaplı yönetmen Çetin İnanç, tiyatro ve sinema oyuncusu Suna Selen, tiyatro ve sinema oyuncusu Salih Güney ve ses sanatçısı, oyuncu ve dublaj sanatçısı Belkıs Özener’e sunuldu. Bekıs Özener’e ödülünü Necip Sarıcı, Suna Selen’e Selen Uçer, Salih Güney’e ise Selda Alkor takdim etti. 

Selda Alkor, Salih Güney, Kerem Ayan

Ulusal Belgesel Yarışması 

İstanbul Film Festivali’nin belgesel sinemayı ve sinemacıları desteklemek amacıyla düzenlediği Ulusal Belgesel Yarışması’nda bu yıl 9 film yarıştı. Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde yönetmenler Serdar Kökçeoğlu ve Martina Priessner ile yönetmen ve yapımcı Hasan Söylemez yer aldı.

En İyi Belgesel Ödülü’nü Yusuf Emre Yalçın’ın yönettiği Anima kazandı. Ödülü Discovery Türkiye Kıdemli İş Geliştirme Müdürü Birgül Öztürk takdim etti. Bu yıl festivalin Belgesel Kuşağı Tema Sponsoru da olan Discovery+ En İyi Belgesel Ödülü’nü 20.000 TL para ödülü ile destekleniyor.

Ulusal Belgesel Yarışması’nda Etna Özbek’in yönettiği Nosema ile Sidar İnan Erçelik’in yönettiği Rüzgâr Tayı filmlerine Mansiyon verildi. 

Ulusal Kısa Film Yarışması 

İstanbul Film Festivali’nin kısa film yapımını teşvik etmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli filmleri izleyiciyle buluşturmak amacıyla düzenlediği Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl 13 film yarıştı. Jüride oyuncu ve yapımcı Nazlı Bulum, yönetmen Engin Erden ve sinema yazarı Selin Gürel yer aldı.

Serhat Karaaslan, Nazlı Bulum, Engin Erden, Selin Gürel

Jüri, En İyi Kısa Film Ödülü’ne Serhat Karaaslan‘ın yönettiği Suçlular filmini layık gördü. En İyi Kısa Film Ödülü Anadolu Efes tarafından 5.000 TLpara ödülü ile destekleniyor.

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Malaz Usta‘nın yönettiği Sürgünde Bir Yıl filmine Mansiyon verildi.

Uluslararası Yarışma 

Başkanlığını yönetmen Radu Jude’un üstlendiği, 40. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma jürisinde yönetmen Mahnaz Mohammadi, oyuncular Katia Goulioni ve Numan Acar ile fotoğrafçı, yönetmen Fabrizio Maltese yer aldı.

Yarışmada Eczacıbaşı Topluluğu tarafından desteklenen Altın Lale ödülünün 10.000 avroluk bölümü filmin yönetmenine, 50.000 TL’lik bölümü filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenen firmaya veriliyor. Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine de 5.000 avro para ödülü veriliyor. 

Thomas Imbach, Mahnaz Mohammadi, George Peter Barbari

İKSV’nin 16 yıl boyunca yönetim kurulu başkanlığını yürüten, İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına en iyi filme verilen Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü için bu yıl 9 ülkeden 11 film yarıştı. Altın Lale’yi bu yıl Madiano Marcheti’nin yönettiği Madalena kazandı. Katia Goulioni’nin açıkladığı ödülü Eczacıbaşı Holding Yatırım Ofisi Başkanı Bülent Kozlu takdim etti.

Bu yıl jüri, iki filmi jüri özel ödülüne layık gördü. Uluslararası Yarışma Jüri Özel Ödülü George Peter Barbari’nin yönettiği Bekâretin Sonu ve Thomas Imbach’ın yönettiği Nemesis filmlerine verildi. Ödülleri Mahnaz Mohammadi takdim etti.

40. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

Ulusal Kısa Film Yarışması

 • En İyi Kısa Film – Suçlular / Serhat Karaaslan (Türkiye, Fransa, Romanya)
 • Mansiyon – Sürgünde Bir Yıl / Malaz Usta (Türkiye)

Ulusal Belgesel Yarışması

 • En İyi Belgesel – Anima / Yusuf Emre Yalçın (Türkiye)
 • Mansiyon – Nosema / Etna Özbek (Türkiye)
 • Mansiyon – Rüzgâr Tayı / Sidar İnan Erçelik (Türkiye)

Uluslararası Yarışma

 • Altın Lale – Madalena / Madiano Marcheti (Brezilya)
 • Jüri Özel Ödülü – Bekâretin Sonu / Death of a Virgin, and the Sin of Not Living / George Peter Barbari (Lübnan)
 • Nemesis / Thomas Imbach (İsviçre)

Ulusal Yarışma

 • Altın Lale En İyi Film – Beni Sevenler Listesi / Emre Erdoğdu
 • Jüri Özel Ödülü – Onat Kutlar anısına – Sen Ben Lenin / Tufan Taştan
 • En İyi Yönetmen – Fikret Reyhan (Çatlak)
 • En İyi Senaryo Ödülü – Çatlak / Fikret Reyhan
 • En İyi Kadın Oyuncu Ödülü – Asiye Dinçsoy (Dirlik Düzenlik) & İlayda Elif Elhih (Sardunya)
 • En İyi Erkek Oyuncu Ödülü – Halil Babür (Beni Sevenler Listesi)
 • En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü – Orçun Özkılınç (Sardunya)
 • En İyi Kurgu Ödülü – Evren Luş (Cemil Şov)
 • En İyi Özgün Müzik Ödülü – Deniz Cuylan, Brian Bender (Av)

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

 • En İyi İlk Film – Sardunya / Çağul Bocut

FIPRESCI Ödülleri

 • Uluslararası Yarışma – Bekâretin Sonu / Death of a Virgin, and the Sin of Not Living / George Peter Barbari (Lübnan)
 • Ulusal Yarışma – Çatlak / Fikret Reyhan

İKSV BASIN BÜLTENİ ALINTI SONU

Daha ayrıntılı bilgiye IKSV‘nin internet sitesindeki bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflar (sayın Selçuk Polat) IKSV internet sitesinden ve IKSV Instagram hesabından alınmıştır.

Ercan Kesal, Fikret Reyhan, Orçun Ejder
Tolga Karaçelik, Tufan Taştan
Amela Sacirovic, Nazlı Bulum, Engin Erden, Selin Gürel
Uğur Şahin, Hasan Söylemez, Martiana Priessner, Serdar Kökçeoğlu

Bir Cevap Yazın