25. MEDIA CITY Film Festivali, Coğrafi Kısıtlama Olmadan Çevrimiçi ve Ücretsiz Olarak Yayında! (8 Şubat – 1 Mart 2022)

1994 yılından bu yana ABD’nin Ontario (Windsor) ile Michigan (Detroit) eyaletlerinde faaliyet gösteren Media City Film Festivali (MCFF), bu yıl 8 Şubat – 1 Mart 2022 tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenleniyor ve daha da önemlisi, 25 yıllık tarih ve geleneklerine uygun olarak tüm Dünya’ya açık, ücretsiz bir formatta. Kayıt da gerektirmiyor. Buraya tıklayıp 70’den fazla filmi keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Bu yılki programlarında bulunan 70 küsur yapım arasında festival filmleri, belgeseller ve dijital sanat eserleri barındıran festival; MOMA, Tate Modern, Centre George Pompidou, Harvard Film Archive, Whitney Museum of American Art gibi kurumların yanısıra International Film Festival Rotterdam (IFFR) ve New York gibi film festivallerine de konuk olmasıyla ünlü.

2022 Programı üç ana başlıkta toplanmış (yeni sekmede program içeriklerine bakılabilir):

International Program (41 yapım)

Spotlight Artists (8 sanatçı ve eserleri)

Regional Program (15 yapım)

Biz yine en dolu olan kategorideki filmleri tablo haline getirme dürtümüzün önüne geçemedik, aşağıdaki tabloda International Program’da gösterilen 41 yapımı film adına göre alfabetik olarak gözden geçirebilirsiniz. Elbette en iyi deneyimi Media City Film Festival sitesi sunmakta. Özellikle Sergei Parajanov filmlerini kaçırmamanız gerektiğini söyledikten sonra ekleyelim, festivaldeki filmler kesinlikle “heryerde” karşılaşılabilecek filmlerden değil. Takdir edersiniz ki bu saptamayı bir festival için yapmak hayli zor olsa da, MCFF için geçerli. Şimdiden keyifli seyirler!

Bir Cevap Yazın