STANLEY KUBRICK Sergisi – İstanbul Sinema Müzesi’nde Güzel Şeyler Oluyor!

Usta yönetmen Stanley Kubrick’in (1928-1999) kariyerine adanmış, toplamda 900 parça ürünle son derece kapsamlı bir sergi, İstanbul Sinema Müzesi’nde (Beyoğlu, İstiklâl Caddesi) 1 Nisan 2023’e dek sinemaseverleri bekliyor. Bitmesine çok vakit var demeyin, en kısa sürede ziyaret edin deriz. Yönetmenin The Shining (Cinnet), 2001: A Space Odyssey (2001: Uzay Yolculuğu) A Clockwork Orange, (Otomatik Portakal), Eyes Wide Shut (Gözleri Tamamen Kapalı) veya Full Metal Jacket gibi tanınmış filmlerinin yanısıra, Killer’s Kiss, Barry Lyndon ve Fear and Desire gibi daha az bilinen filmlerinden prop’ları da barındıran Kubrick Sergisi, yönetmenin toplamda 13 filminden görseller, setlerde kullanılmış özgün ekipmanlar, kostümler, orijinal senaryolar, çekimlerde kullanılan klaketler, kısacası aklınıza gelebilecek neredeyse herşeyi çok güzel bir sunumla ziyaretçilerle paylaşıyor.

1948 yılından bu yana faaliyet gösteren Atlas Sineması bünyesinde öne çıkan İstanbul Sinema Müzesi, asırlık binanın 2019-2021 arasında geçirdiği tadilat sonrasında müze olarak hizmet vermeye başladı. Bu anlamda “eski ama yeni” sayılmasına rağmen Sakıp Sabancı Müzesi, Pera Müzesi veya İstanbul Modern gibi önemli kültür elçileriyle bir arada anılmayı fazlasıyla hak eden İstanbul Sinema Müzesi, sadece Kubrick Sergisi üzerinden değil, bünyesindeki devamlı sergiler ve gelecekte ev sahipliği yapacağı projeler nedeniyle de mutlaka belirli aralıklarla ziyaret edilmeli.

The Shining’in alamet-i farikası, özgün set parçaları.

Kubrick Sergisi tarihi binanın 3. ve 4. katlarında yer alıyor, sadece Kubrick için bile müzeye giriş yapsanız en az 75-80 dakikanızı ayırmanızı öneririm, kısa sürede tüketilebilecek bir sergi kesinlikle değil. Hele “gelmişken bütün müzeyi gezeyim” derseniz mutlaka en az iki buçuk saat ayırın, naçizane. Müze Pazartesi hariç hergün 11:00-19:00 saatleri arasında açık, giriş ücreti (bu yazının kaleme alındığı tarihte) tam 80 TL, öğrenci / öğretmen 60 TL. Sizleri sergide çektiğimiz fotoğraflarla başbaşa bırakıyoruz ancak bunun, sinema tarihi açısından çok büyük öneme sahip bu özgün parçaları birebir görmekle aynı şey olmadığını da hatırlatalım. Sergi 1 Ekim 2022 – 1 Nisan 2023 tarihleri arasında açık, takvime not düşmekte fayda var.

H. Necmi Öztürk

ÖNEMLİ: Serginin bitiş tarihi, müze tarafından 1 Mart yerine 1 Nisan 2023 şeklinde güncellenmiştir (01.03.’23).

Sitemizdeki Kubrick yazıları:

Müzenin dördüncü katı, kesinlikle deneyimlenmesi gereken bir zaman yolculuğu.
A Clockwork Orange (1971)
Spartacus (1960)
Barry Lyndon (1975)
Barry Lyndon (1975)
Dördüncü kat, 2001: A Space Odyssey

Bir Cevap Yazın