CANNES’ın Açıkhava Programında Gösterilecek “Le Cinéma de la plage” Filmleri Açıklandı!

Dial M for Movie olarak artık gün saymaya başladığımız, bu yıl 16 – 27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan 76. Cannes Film Festivali, Le Cinéma de la plage (Plaj / Sahil Sineması) kategorisi altında başta Jean-Luc Godard olmak üzere Wim Wenders, Yasujirō Ozu, Man Ray, Alfred Hitchcock, Jacques Rivette, Emir Kusturica, Ridley Scott, Carlos Saura ve Terrence Malick gibi isimlerin filmlerini tekrar alevlendiriyor. Cannes ekibi, hazırladıkları basın bülteninin Georges Delerue tarafından Godard’ın Le Mépris’si (1963) için bestelenen jenerik müziği eşliğinde okunmasını tavsiye etmiş, aynı tavsiyeyi biz de bu yazı için tekrarlayalım, parça burada: YouTube (yeni pencere).

Bulle Ogier ile Jacques Rivette, L’amour fou (1969) filminin setinde.

Festivalin Le Cinéma de la plage seçkisinde ilk olarak dikkatimizi Jean-Luc Godard anısına yapılan seçki çekiyor. 4K restorasyonu ile izleyiciyle tekrar buluşacak olan Le Mépris, Studiocanal’ın enfes sunumuyla bizi alışık olduğumuz Godard renklerine bu sefer daha canlı bir şekilde yaklaştırıyor. Juliette Hochart ve Thierry Lacaze katılımıyla gerçekleşecek olan gösterim, kategorinin gözdelerinden biri olarak yerini koruyor. Jean-Luc Godard anısına seçkide yönetmenin otoportresi sayılabilecek Godard par Godard’ın yanında dünya prömiyerini yapacak olan Film annonce du film qui n’existera jamais: « Drôles de Guerres » (Asla Çekilmeyecek Bir Filmin Fragmanı: Garip Savaşlar) adlı yapım oldukça merak uyandırıyor. Dilin metamorfozlarına ve metaforlarına maruz kalanın şimdiki zamanına eğilen bu yapımda Godard’ın ardında bıraktığı son izlerini takip edeceğiz.

Sinemanın dilinden bahsetmişken seçkide yer alan Lubna Playoust’un Chambre 999 çalışması dikkatimizi çekiyor. Wim Wenders’in Chambre 666 filminin başka bir versiyonunu taşıyan Chambre 999, sinema dilinin anlamını farklı yönetmenlerin bakış açısı etrafında topluyor. Paul Rassam ile Berri-Rassam’ın az bilinen güçlü hikâyesini anlatan bir belgesel de yine seçkide yerini alıyor. Daha önce Liv & Ingmar (2012) filmini çeken Dheeraj Akolkar, Liv Ullmann ile gösterimlere bizzat katılacak yıldızlar arasında.

Nagaya shinshiroku (1947) ve Munekata kyōdai (1950) filmlerinin yeni restorasyonuyla karşımıza çıkacak olan Yasujirō Ozu ise, doğal olarak seçkinin ağır toplarından. Man Ray’in 1923 yapımı Le Retour à la raison (Usa Dönüş) adlı çalışması etrafında Jim Jarmusch ile Carter Logan’ın Le Cinéma de la plage gösterimlerine bizzat katılacak olmaları ise multidisipliner bir deneyimin kapısını şimdiden aralıyor. Dijital platformlar kendi hafızalarını her geçen gün törpülemeye devam ederken çeşitli filmler üzerine yapılan restorasyonlar DVD-Bluray-4K dünyasını beslemeye devam ediyor. Festivalde restorasyonu yapılmış versiyonuyla izleme şansı bulacağımız bir diğer isim ise Alfred Hitchcock oluyor. Yönetmenin Spellbound (1945) filmi Cannes’ın plajına büyük oranda noir havası katılacağını doğruluyor.

Le Cinéma de la plage kategorisinde bizi karşılayan diğer filmler ise Claude Sautet’nin Classe tous risques (1960), Bertrand Tavernier & Robert Parrish’in Mississipi Blues (1983), Jacques Rivette’in L’Amour fou (1967), Jorge-Luis Borges’in senaryosuna hayat verdiği René Mugica’nın yönetmenliğindeki Hombre de la esquina rosada (1962), Emir Kusturica’nın, 1995’te Cannes’da “En İyi Film” seçilen filmi Underground (1995), Ridley Scott’ın Thelma & Louise (1990), Jean Becker’in L’Été meurtrier (1983), Carlos Saura’nın Carmen (1982) ve Terrence Malick’in Badlands (1973) adlı yapımlardan oluşuyor ve tüm bu isimler elbette festivalin Le Cinéma de la plage seçkisini son derece güçlü kılıyor (seçkinin ayrıntılı listesi burada).

Burcu Meltem Tohum

Bir Cevap Yazın