ARROW VIDEO’dan Muhteşem MARIO BAVA Seti!

Türkiye’deki DVD piyasasından bahsederek başlayacaktım tanıtım yazısına ki, birden bizde artık (A.E. Film ve Saga Collection’a sonsuz saygı ve sevgi) böyle bir piyasanın bulunmadığı aklıma geldi. Öte yandan ABD (Criterion), İngiltere (Eureka ve Arrow Video), Fransa (mk2Wild SideGaumont) ve daha birçok Avrupa ülkesinde DVD / Blu-ray basımlarına müthiş bir önem veriliyor. Bu nedenle de özellikle Avrupa’da çok sayıda güzel DVD basılırken, her çıkan veya çıkacağı duyurulan seti sitemize konu / konuk edemiyoruz doğal olarak. 

Ancak Arrow Video iki hafta önce İtalyan korku / gerilim üstadı Mario Bava’nın özel setini 23 Eylül 2019’da piyasaya süreceğini duyurunca, dayanamadım ve kaleme (klavyeye?) sarıldım. Bu setin bizi heyecanlandırmasının birkaç sebebi var:

 • Bava filmlerinin piyasada DVD formatında bulunamaması
 • Nadir Bava filmlerinden 9 tanesini yüksek kalitede izleyebilme olanağı
 • Arrow Video’nun korku / gerilim türünde uzmanlaşmış olması nedeniyle setteki ekstra özelliklerin son derece yüksek kalitede olacağı umudu.

Mario Bava, 1914-1980 yılları arasında yaşamış, babası gibi genç yaşta sinemaya bulaşarak setleri ve platoları aşındırmaya başladıktan sonra kendi filmlerini çekmeye başlamış olan İtalyan yönetmen. Bava’yı kült statüsüne yerleştiren; tuhaf çekim teknikleri, ilk giallo filminin ona atfedilmesi ve düşük kaliteli film malzemesiyle sanatsal çekimler yaratabilme yeteneği dışında, eserlerinin pek duyulmamış olması biraz da. Dario ArgentoFederico FelliniJohn CarpenterMartin ScorseseTim BurtonFrancis Ford Coppola ve Roger Corman gibi önemli yönetmenler Mario Bava’dan etkilendiklerini açık bir dille söylemiş olsalar da, Bava tam anlamıyla meşhur olmadı hiçbir zaman.

İlk giallo filmi dedik yukarıda, kavramı kısaca açıklayalım; giallo İtalyanlar için kısaca gerilim (thriller) ve korku filmleri için kullanılan genel bir terim. Aslında “giallo” İtalyanca’da “sarı” anlamına geliyor, bunun nedeni de 1930’larda, yoğun olarak bu türde yazılan kitapları çıkaran yayınevinin kapak rengini sarıdan yana kullanmış olması. İlk giallo filmi olarak görülen Bava filminin adıysa, The Girl Who Knew Too Much (1963).

DVD Setine (aslında Blu-ray seti ama alışkanlık işte) geldiğimizdeyse, kapağı harika olmuş. Genelde Arrow Video bu tür özel setler için bir sanatçıyla anlaşır ve yepyeni bir çizimle / tasarımla çıkar sinemaseverler karşısına. Bu sefer öyle bir şey yapmamış, sette bulunan, Bava’nın ilk filmi Black Sunday’in orijinal afişindeki çizimi aynen almışlar. Tamam “aynen” olmasa da, herhangi bir bilgisayarda herkesin yapabileceği “flip horizontal” seçeneğini uygulayıp fonu da yeşil yapmışlar o kadar. Bence çok başarılı olmuş, bazen yepyeni bir çizim ve güncel bir sanatçıyla risk almaktansa orijinale sadık kalmak çok daha iyi sonuçlar verebiliyor. 

Setteki ekstralara zaten Arrow Video ve AmazonUK bağlantılarından ulaşabilirsiniz, sete dahil edilen ciltli (hardcover) kitap bile harika demekle yetinelim.

Setteki filmler:

 • Black Sunday (1960)
 • The Girl Who Knew Too Much (1963)
 • Black Sabbath (1963)
 • Kill, Baby… Kill! (1966)
 • Five Dolls for an August Moon (1970)
 • A Bay of Blood (1971)
 • Baron Blood (1972)
 • Lisa and the Devil (1972)
 • Rabid Dogs (1974)

Satın Alma Kanalları

Setin satış fiyatı 88 Sterlin ama neyse ki Arrow Video’nun kendi sitesinde 55 Sterlin’den satılıyor. AmazonUK’de ise setin fiyatı 68 Sterlin, ne var ki bu fiyat eğer İngiltere’de ikamet ediyorsanız geçerli, Türkiye’deyseniz Amazon vergiyi otomatik düştüğü için fiyat yine 55 Sterline iniyor. Tabii bu “ödemediğimiz” vergi, paketimiz gümrükten geçerken bizden bir şekilde alınacağına göre neden lafı uzatıyorum acaba. Sonuç olarak AmazonUK’den satın alıyorsanız (ve Türkiye’de ikamet ediyorsanız) gümrük vergisi ve kargo dahil, bugünkü döviz kuruna göre 560 TL (78£) ödemeniz* gerekiyor. 

Set 23 Eylül’de piyasada, yani 21-22 Eylül gibi kargolanacaktır, fiyatında (umarız) düşüş olursa sitemizde hemen duyurmaya gayret edeceğiz. Almayı düşünüyorsanız ön sipariş / pre-order sistemiyle satın almanızı tavsiye ederiz çünkü bazı Arrow setleri gibi kısa sürede tükenme ihtimali çok yüksek. Alacaklara şimdiden keyifli / gergin seyirler dileyelim. 

H. Necmi Öztürk

*Düzeltme: Bugün baktığımda fiyatı düşmüştü, AmazonUK’de set artık 67£ yerine 55£. Dolayısıyla Amazon’a toplam yapılacak ödeme artık 78 değil, 66£ bu da bugünkü kura göre yaklaşık 465 TL yapıyor. Fiyat daha da düşebilir, arada bir siteye bakılabilir. (17.07.2019)

ARROW VIDEO’dan Muhteşem MARIO BAVA Seti!” için bir yorum

Bir Cevap Yazın