Korku & Fantastik Filmler Festivali Başlıyor!

Yurt dışında sıklıkla karşımıza çıkan Korku & Fantastik Filmler konulu Festival, bu sefer Türkiye’de! Zengin programıyla sinefillerin dikkatini çekebilecek bu festival yeni sezonda tam da aradığınız festival olabilir. Müge Turan ve Can Koç koordinatörlüğünde gerçekleşecek programda geçmişten bugüne kültleşmiş korku ve fantastik türünde filmler yer alıyor. Hatta programdaki sessiz film/lere canlı müzik eşliğinde bir ortam bile hazırlanmış. Seçkin programda 1960 yapımı Les yeux sans visage’dan Türkiye’de ilk kez gösterilecek olan Hayalet Kasaba Antolojisi’ne (Répertoire des villes disparues) kadar geniş bir yelpaze var.

Bu festivalde bizim dikkatimizi çeken ve geçtiğimiz L’Étrange Festival’de de izlediğimiz; ayrıca Türkiye’de !f Film Festivali’nde gösterilen fantastik – korku türünde, Johannes Nyholm yönetmenliğindeki Koko-di Koko-da filmi de yer alıyor. Özellikle mitolojik ve folklorik unsurları sevenler için bu filmi kesinlikle öneriyoruz. Arjantinli yönetmen Mariano Llinás’ın çekimi on yıl süren, üç kıtada geçen ve dört bölümde toplam 14 saat süren epik / radikal filmi Çiçek (La Flor) de programda dikkatimizi çeken bir başka yapım.

Koko-di Koko-da

Ayrıca bu yıl 20. yaşını kutlayan bilimkurgu klasiği The Matrix de İstanbul Modern sinema takipçileri için özel bir gösterim deneyimi sunuyor. Eğer aranızda bu filmi beyazperdede izlemeyen varsa kaçırmamanızı öneririz.

Programa göre festival süresince Perşembe günleri tüm filmler ücretsiz, ayrıca yine Perşembe günleri saat 13:00’dan itibaren üst üste 4 film gösterildiğini söylersek bu etkinliğin tam bir festival tadı vereceğinden şüphemiz yok. Hafta sonu gösterimleri ise 20 TL, bu filmlere de eğer müze kartınız varsa ücretsiz girebiliyorsunuz. Hepinize keyifli seyirler dileriz!

Flor

Filmlerin fragmanlarına İstanbul Modern web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın