İngiltere’den ARROW FILMS, EUREKA VIDEO ve INDICATOR Ev Sineması Haberleri

Distopik bir bilimkurgu filminden fırlamış gibi duran 2020’nin sonuna yaklaşırken, İngiliz Eureka Video ve Indicator firmalarıyla, İngiltere ve ABD’de faaliyet gösteren Arrow Films’in ev sineması için çıkarttıkları en yeni DVD / Blu-ray filmlere ve 2021’de yayınlayacaklarını duyurdukları yapımlara göz atmanın vakti geldi. Döviz kuru bağlamında Sterlin başını alıp gitmişken bu DVD’leri nasıl alacağız derseniz sonuna kadar haklısınız, ancak kabaca 2000-2012 yılları arasında ev sineması alanında fırtına gibi esen A.E. Film (Saga Collection)’den bu yana ülkemizde DVD namına pek bir üretim göremediğimiz için, bu yurtdışı yayınlara göz gezdirmek her zaman için sinema sevgisini tazeleyici bir eylem gibi gelir bana naçizane.

Yeri gelmişken 2000’ler Türkiyesi’nde TR altyazı eklentisiyle doğrudan yurtdışından ithal edilen, içlerinde tonla ekstra içerik bulunan uygun fiyatlı DVD’ler dönemine de tekrar selam edelim. Ayrıca tekrar, yerli üretim olarak A.E. Film’in ülkemizde yayınladıkları Se7en özel seti, Luc Besson steelbook’ları ve şirketin Saga Collection adı altında çıkarttığı tonla yönetmen serisini (Kieslowski: Üç Renk) de anmadan geçmeyelim. Evet sözü daha fazla uzatmadan İngiltere’de son zamanlarda yayımlanan veya yayımlanacak olan ev sineması setlerine geçelim. Tanıttığımız setlerin tamamı, Türkiye’nin de dahil olduğu ikinci bölge / B sürümü.

Arrow Video – GAMERA Blu-Ray Setleri

1960’lar Japonyası’nda “kaiju” yani devasa canavarlar arasında meşhur Godzilla hüküm sürerken, Daiei Stüdyosu yeni bir canavarla kaiju sahnesine dahil olmak istedi: Çocukların dostu, diğer herkesin korkulu rüyası, uçabilen devasa kaplumbağa Gamera! Evet bu şekilde açıklayınca gülmemek zor belki ama Japonya’ya hakim olan canavar kültürüne hayran olmamak da çok zor aslında.

Kıta Avrupası ve ABD genelinde “canavar” dendiğinde boyut bakımından aklımıza gelen en büyük canavar King Kong’dur ve en fazla 7-8 katlı bir bina boyutundadır. Kaiju dendiğinde ise, Godzilla örneğinde görebileceğimiz gibi (King Kong Empire State’e tırmanırken, Godzilla bu binaya tepeden bakabilecek boyuttadır), şehirleri yerle bir edebilecek, devasa canlılardan bahsedilmektedir.

Arrow Video’nun Ağustos’ta yayımladığı 125 Sterlinlik Gamera seti (üstteki görsel) kısa sürede tükenmişti, onu kaçıranlar için iyi bir fırsat. Yine de iki set bir arada 100 Sterlin’e dayanıyor, üstelik gümrük vergisi ile kargolamayı dahil etmeden. Fırsat derken daha çok Gamera’yı konu edinen 8 filme tekrar güzel bir formatta ulaşabilmenin altını çizmek amacımız. The Showa Era (1960’lar) ile The Heisei Era (1990’lar) şeklinde iki set halinde yayımlanan koleksiyon, 25 Ocak 2021’de stokta. İki seti yan yana koyduğunuzda aşağıdaki görsel ortaya çıkıyor.

Eureka Video – Mothra (1961)

Madem canavarlardan başladık, Mothra ile devam edelim. Masters of Cinema serisiyle tanınmaya ve DVD şirketleri arasında ön plana çıkmaya başlayan Eureka’nın son zamanlarda sanki biraz Arrow Films sahasına girdiği izlenimini ediniyoruz, özellikle korku ve uzak doğu dövüş sanatlarına ayırdığı çok sayıda DVD nedeniyle.

Mothra da Eureka’nın bu eğilimini gösteren yapımlardan. 1961 yapımı olan bu kaiju’nun canavarı hangi hayvan dersiniz? Kocaman bir kelebek! Kendisinden önceki ve hatta kendisinden sonraki (Mothra serisi hariç) hiçbir canavar filmine benzemeyen Mothra, kaiju sevenlerin kaçırmaması gereken bir yapım.

Arrow Academy – Shohei Imamura (Survivor Ballads)

Arrow Films’in, sinemanın “entertainment” veya “endüstri” olarak değil de, bir sanat dalı olarak vücut bulduğu filmleri yayımlamaya gayret gösteren yan kolu Arrow Academy, Japon üstad Shohei Imamura’nın üç filmini içeren şık bir set hazırlığında. Set çok yakında, 7 Aralık 2020’de piyasada.

1960’lar Japon Yeni Dalgası’nın önemli temsilcilerinden olan Imamura, daha geniş kitlelerce tanınmasını başta Narayama Türküsü (1983) olmak üzere bu üçlemeye borçlu. 1980’lerde her üç film de Cannes gibi birçok festivalden ödüllerle dönünce, Imamura geç de olsa hak ettiği tanınırlığa kavuşmuştu. Set üç filmin de restore edilmiş versiyonlarını, tonla görsel ekstra ve 60 küsur sayfalık da bir kitapçık içeriyor.

Setteki Filmler:

  • The Ballad of Narayama (1983)
  • Zegen (1987)
  • Black Rain (1989)

Arrow Films – Tremors (1990)

Tremors’u izleyip de “hiç bana hitap etmedi” diyen birisiyle sinema üzerine konuşabilir miyim diye düşünüyorum da bu satırları yazarken, konuşamam herhalde. Bunun sebebi Tremors’un şaheser olması falan değil, çünkü film harika bir film değil zaten. Ama oyunculuklar, senaryo ve 1990’lara özgü naif duruş sayesinde film kendini o kadar sevdiriyor ki, inanılmaz bir kimya tutturulmuş gerçekten de.

Kevin Bacon’ın sürekli yardıma koşan “friendly neighbour” davranışları, Fred Ward’un, karşılarına çıkan bu yaratığa, sorunu çözmek adına neredeyse bilimsel bir ilgiyle yaklaşması, ABD’nin silahlanma ayıbı göz önünde bulundurulsa bile “mahallenizin yardıma hazır silahlı çifti” rolünü üstlenerek seyircinin (nasıl yapıyorlarsa) sempatisini kazanan Michael Gross ile Reba McEntire’ın harika oyunculukları, yönetmen Ron Underwood’un zihnisinir projeleri, hepsi bu eşsiz filmi kült statüsüne kavuşturmak için yetiyor da artıyor bile. Devam filmlerinin tamamı “video kaset cehennemini” boylasa da bu ilk film, tek başına bir klasik.

Arrow Films de alamet-i farikası olan “içinden bir dünya çıkan” uygun fiyatlı setlerinden birini bu filme ayırmış. Set 14 Aralık 2020’de piyasada. Setin içinden dört poster, 6 kartpostal ve kitap çıkıyor ama en iyisi tüm ekstraları aşağıya bırakalım. Setin fiyatı 25 Sterlin.

Eureka Video – Waxworks (Das Wachsfigurenkabinett, 1924)

Hollywood’da çektiği The Cat and The Canary (1927) ve The Man Who Laughs (1928) gibi filmlerle tanınan Paul Leni’nin, Hollywood’a transfer olmadan önce çektiği son film olan 1924 tarihli Waxworks, Alman Dışavurumcu Sineması’nın en güzel örneklerinden bir tanesi. Filmin yeniden restore edilmiş olması ve bulunması zor bir eserin yaygınlaşması gibi artılar bir yana, setteki ekstralar da Eureka’nın tüm Masters of Cinema edisyonlarında olduğu gibi, göz dolduruyor. Bu set birkaç hafta önce yayımlandı, ilginizi çekiyorsa tükenmeden alın deriz.

Eureka Video – The Last Warning (1928)

Yukarıda hazır Paul Leni’nin ABD’de çektiği filmlerden bahsetmişken The Last Warning’in de yine Eureka tarafından yayınlanacağının haberini verelim. Tabii bu defa biraz beklemek gerekiyor, setin çıkış tarihi 15 Şubat 2021. Paul Leni – Eureka serisini tamamlamak isterseniz birkaç ay önce piyasaya sürülen The Man Who Laughs da halen satışta. The Last Warning, 44 gibi genç bir yaşta aramızdan ayrılan Paul Leni’nin son filmi ve senaryosu da oldukça ilginç.

Bir Broadway oyunu sırasında sahnede bir ölüm gerçekleşir, ölenin bedeni ortadan kaybolur ve bir daha bulunamaz. Ancak uzun yıllar sonra tiyatroya gelen yeni bir prodüktör, ölümün gerçekleştiği oyunu, o zamanki kadroyla tekrar sahneye koymak ister. Bu dahiyane senaryo, Wadsworth Camp’in 1916 tarihli öyküsüne dayanıyor: The House of Fear. Söz konusu öykü 1922’de Thomas F. Fallon tarafından bir Broadway oyunu olarak (manidar) da sahnelenmiş.

Arrow Films – He Came From The Swamp (The William Grefé Collection)

Hemen belirtelim, bu setteki filmler hayli kötü. Ancak bazı edisyonlarıyla Arrow Films’in, 1980’lerin ve 1990’ların video kaset underground kültürünü ayakta tutmayı amaçladığı da bilinen bir gerçek. Dolayısıyla yönetmen koltuğunda William Grefé’nin bulunduğu bu 7 film (1966-1977), eğer B-Film hayranıysanız size “o kadar kötü ki güzel!” dedirtebilecek kapasitede.

Bu filmlerin tamamı bataklıkta, insanlara saldıran devasa, deniz anası benzeri (aslında pek de benzemiyorlar) yaratıkları konu ediniyor. Dediğimiz gibi, karar sizin. Eğer B-Film hayranıysanız, setteki ekstralar da hesaba katılınca, alınabilir. Set birkaç gün önce, 30 Kasım 2020’de piyasaya sürüldü.

Powerhouse / Indicator Film Noir Setleri

Haber yazımızı Eureka ve Arrow dışında bir firmayla, çok güzel setler çıkaran Indicator ile noktalayalım, bu iki setin de bölge kodu yine 2 (veya B). Indicator’ın daha önce de Ray Harryhausen, Hammer Horror veya William Castle setlerine ne kadar özen gösterdiğini bildiğimizden, bu iki setin de hem içerdiği filmlerin restorasyon kalitesi hem de zengin içeriği ile göz dolduracağından eminiz.

İlk set daha yeni, 30 Kasım 2020’de satışa çıktı, ikinci set ise 15 Şubat 2021’de piyasada olacak. Eğer kara film türünü seviyorsanız bu setlere bir şekilde yatırım yapmayı düşünün deriz. Bol filmli günler.

H. Necmi Öztürk

Setleri ayrıntılı incelemek veya satın almak isterseniz:

Bir Cevap Yazın