Uluslararası 51. Rotterdam Film Festivali (IFFR), 2022 Ön Programını Açıkladı!

Önümüzdeki yıl 26 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında Rotterdam’da 51. defa düzenlenecek olan festivalde gösterimi kesinleşen ilk filmler bugün festival direktörü Vanja Kaludjercic tarafından açıklandı. Geçtiğimiz sezon hem Şubat hem de Haziran ayında oldukça zengin bir içerikle karşımıza çıkan Rotterdam Film Festivali (IFFR), Hollanda dışında olup da covid koşulları nedeniyle festivale bizzat olarak katılamayanlar için filmlerini online platforma açmıştı. Önümüzdeki sene ise festivalin tamamen fiziki ortamda gerçekleşeceği duyuruldu. Sinemanın ortak mekânda herkes tarafından paylaşılması konusunda heyecanını dile getiren Kaludjercic, sinemanın tam dönüşüne layık bir programla geleceklerini belirtti.

Festival Direktörü Vanja Kaludjercic

Açıklanan ilk filmler arasında dikkatler Apichatpong Weerasethakul, Tan Chui Mui, Alberto De Michele ve David Easteal gibi isimler üzerinde yoğunlaşıyor. Limelight, Harbour ve Bright Future bölümleri altında toplanan filmler, listenin tamamını merak uyandırıcı bir hale getiriyor. Apichatpong Weerasethakul’un geçtiğimiz Cannes Film Festivali’nde jüri ödülü alan Memoria’sı, Hamaguchi Ryūsuke’nin Haruki Murakami’nin aynı adlı kısa öyküsünden uyarladığı Drive My Car’ı, Gaspar Noé’nin oldukça kişisel sayılabilecek filmi Vortex’i, Clio Barnard’ın Ali & Ava’sı, Joachim Trier’in Oslo üçlemesinin son halkası olan The Worst Person in the World’ü, Gabriele Mainetti’nin Freaks Out’u ve Audrey Diwan’ın Venedik Film Festivali’nden ödülle dönen L’événement adlı filmi Limelight bölümünde dikkat çeken filmler.

As in Heaven

Festivalin Harbour bölümünde ise İtalyan yönetmen Fabrizio Ferraro’nun I morti rimangono con la bocca aperta adlı filmi başta olmak üzere Tan Chui Mui’nin Barbarian Invasion’ı, Brezilyalı yönetmen Anita Rocha da Silveira’nın geçtiğimiz San Sebastián Uluslararası Film Festivali‘nde cinsiyet çeşitliliğini en iyi şekilde temsil ettiği düşünülen ve Sebastiane Latino Ödülü‘ne layık görülen Medusa’sı, Lado Kvataniya’nın The Execution’ı ve Bassel Ghandour’un The Alleys filmi yer alıyor.

Freaks Out

Festivalin bir diğer dikkat çekici bölümü olan Bright Future kategorisinde ise ilk uzun metraj filmiyle Alberto De Michele’in Rotterdam’da prömiyerini yapacak olan The Last Ride of the Wolves’u, Julián Génisson’un Inmotep’i, David Easteal’in tamamını sabit kamerayla çekmiş olduğu ve gün boyunca bir arabanın içinden dışarının tanığı olduğumuz The Plains’i, Tea Lindeburg’un görsel düzlemde umut vaat eden As in Heaven gibi filmler ön plana çıkan isimler olarak kendilerini gösteriyor. Festivalin şimdiye kadar onaylanmış filmlerini ait oldukları kategorilerde aşağıda tam liste halinde bulabilirsiniz.

Medusa

Limelight

Love After Love

Harbour

Medea

Bright Future

Tralala
The Execution
Barbarian Invasion
Let Me Hear It Barefoot

Burcu Meltem Tohum

Bir Cevap Yazın