İstanbul Modern’de Çevrimiçi Film Keyfi! (18-30 Haziran 2021)

Bir yılı aşkın süredir birçok festivale, özel gösterime ve sayısız filme çevrimiçi platformlarda katıldığımız için sanki her filmi izlemeye zamanımız varmış / olacakmış gibi bir yanılgı içinde olduğumuz bir gerçek. Pandeminin en meşhur cümlesi belki de “nasılsa evdeyiz!” oldu. Ne yazık ki bu cümle her zaman müsait olduğumuz anlamına gelmiyor, hatta hatırlarsanız “ev hali” denen bir niteleme mevcut ve çoğunlukla da müsait olunmadığı ifade edileceği zaman kullanılır! Sözü daha fazla uzatmayalım, demek istediğimiz, tüm bu çevrimiçi film dalgası içinde mutlaka kaçırdığınız filmler olmuştur, İstanbul Modern‘in 18-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştireceği 6 filmlik mini festival de bu eksikleri kapatmak için çok iyi bir fırsat. Çevrimiçi olması da sinema ortamının kalabalığı veya bazı müzelerin sinema salonlarında, filmin kapanış jeneriği akarken yankılanan yüksek desibelli “salonu boşaltalım!” naraları düşünüldüğünde, daha bile iyi. Film gösterimleriyle ilgili ayrıntılı bilgiye İstanbul Modern’in sitesinden ulaşabilirsiniz. Takip eden metin ve görseller, İstanbul Modern’in internet sitesinden alıntıdır.

İstanbul Modern Sinema, ilham kavramıyla uğraşan filmlerden oluşan bir program sunuyor. İlhamın gelmesi, kaybolması ve ilahi güçlere sahip olduklarına inanılan ilham perilerinin işlendiği bu filmlerin bazıları kurmaca, bazıları belgesel. Seçkide sanat tarihinin en önemli ressamlarından Rembrandt’ın müzelerden koleksiyonerlere uzanan, bugün halen güçlü olan ilham enerjisine bakan belgesel Benim Rembrandt’ım; ünlü korku yazarı Shirley Jackson ile yeni romanının konusu yapmaya karar verdiği genç kadın Rose’un girift ilişkisini inceleyen Shirley; Sudan’da siyasi rejim yasaklasa da, sinemadan ilham almaya devam eden dört sinemacıyı anlatan Ağaçlardan Bahsetmek ve Christian Petzold’un, Berlin Film Festivali’nde yarışan ve mitolojiyi günümüz Berlin’e taşıdığı peri masalı Undine gibi filmler yer alıyor. 

İham Perileri programının açılış filmi Undine‘nin yönetmeni Christian Petzold‘ün, sinema yazarı Engin Ertan ve İstanbul Modern Film Küratörü Müge Turan ile yaptığı söyleşiyi, 18-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen program boyunca izleyebilirsiniz.​

Filmler gösterim programında belirtilen tarih-saat aralıklarında yayında kalacaktır.

İstanbul Modern’de gösterilecek filmlerden bazıları hakkında kaleme aldığımız yazılar:

Shirley

Talking About Trees

Bir Cevap Yazın